Promocje
Menu
Produkty
Szukaj

Aromaterapia – rodzaje olejków, zastosowanie

Aromaterapia znana jest od kilku tysięcy lat. Pierwsi ludzie używali dymu z palonego drewna, aby wprowadzić człowieka w stan euforii, czy uśpienia. Te naturalne sposoby stosowane były również w starożytności i średniowieczu.

Aromaterapia – coś dla ciała i ducha …

Olejki eteryczne to substancje lotne o przyjemnym zapachu, stosowane są od wieków w kosmetyce. Uzyskiwane z kwiatów, drzew i ich kory, roślin rosnących w różnych częściach świata – posiadają różnorodne właściwości. Botanicy zbadali, że na świecie występuje ponad dwa tysiące olejkodajnych roślin, każdy olejek z nich uzyskany ma swój skład chemiczny i swoje właściwości. Uzyskiwane są w procesie destylacji za pomocą pary wodnej lub rozpuszczalników organicznych, nie rozpuszczają się w wodzie. Znane jest ich działanie na skórę.

Aromaterapia – olejki do masażu

Masaż to jeden z najbardziej skutecznych i odprężających sposobów poradzenia sobie ze stresem i codziennym zmęczeniem. Dlatego też każdy zabieg masujący warto wykonywać z dodatkiem olejków (lawendowy, z trawy cytrynowej). Olejki eteryczne należy połączyć z olejami nośnikowymi np. kokosowym, arganowym, które dodatkowo wzmocnią działanie dobroczynnych substancji.

Aromateratpia – olejki do inhalacji

Inhalacja to jedna z najbardziej powszechnych metod aromaterapii. Klasyczne inhalacje warto wykonywać w domu, dodajemy od 5 do 10 kropli olejku do miseczki z gorącą wodą, okrywamy głowę grubym ręcznikiem i wdychamy powstające opary przez kilka minut, następnie czynność powtarzamy. Do inhalacji najlepiej sprawdzą się olejki takie jak:

Olejek bazyliowy

Olejek eukaliptusowy

Aromaterapia – olejki do kąpieli

Każda kąpiel w naturalny sposób odświeża i pozytywnie wpływa na cały organizm. Jest znakomitym sposobem na odreagowanie codziennego stresu. Dodanie olejków do gorącej wody sprawia, że wchodzą one w kontakt z całą skórą, dlatego nasze ciało staje się odprężone, a umysł wyciszony. Te naturalne substancje załagodzą wszelkie podrażnienia oraz będą chronić skórę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Aromaterapia – olejki do aromatyzowania powietrza

Naturalne olejki eteryczne służyć nam mogą również do aromatyzowania powietrza. Aromatyzacji możemy dokonać przez wiele sposobów np. napełniamy miseczkę gorącą woda, wkraplamy kilka kropli ulubionego olejku i stawiamy na ciepłym kaloryferze. W sklepie możemy zaopatrzyć się elektryczne aromatyzatory pomieszczeń, które podłączone do prądu rozgrzewają naczynia mieszanki olejków z wodą – zapach roznosi się powoli. Są też dostępne tzw. podgrzewacze wykonane najczęściej z porcelany, zawierające w składzie naczynie ze świeczką na którą nanosi się kilka kropli olejku. Warto również zaopatrzyć się w zraszacz, który napełniamy woda z ulubionym olejkiem eterycznym. Tak przygotowanym urządzeniem możemy skraplać cały dom, który „otuli się” w wyjątkowy, wybrany przez nas zapach.

Opracowała

Ela Typek

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pielęgnacja naturalna
Troska o planetę i bycie eko staje się coraz bardziej powszechne, a jednym z kluczowych elementów dbania o środowisko jest właściwa segregacja odpadów. Choć śmieci...
Pielęgnacja naturalna
Trądzik to problem, który dotyka wiele osób – nie tylko nastolatków, ale również dorosłych. Choć zwykle kojarzy się ze zmianami w obrębie twarzy, krostki często...
Pielęgnacja naturalna
Zima to czas, gdy nasza skóra potrzebuje szczególnej troski i ochrony. Często zastanawiamy się, czy nasz dotychczasowy krem do twarzy wystarczy, czy też powinniśmy sięgnąć...
Scroll to Top