Promocje
Menu
Produkty
Szukaj

Cellulit – Jak zapobiegać i zwalczać?

Cellulit to prawdziwe utrapienie kobiet, niejednej z nas spędza sen z powiek. Problem skórki pomarańczowej, bo tak potocznie nazywamy cellulit, jest bardzo powszechny, na jego temat można wiele przeczytać w prasie, czy w Internecie. Warto więc zasięgnąć tych cennych informacji, choćby nawet po to,  aby nauczyć się skutecznie zwalczać tę kobiecą dolegliwość. 

Cellulit – Jak zapobiegać i zwalczać ? – Co to jest cellulit? 

Cellulit to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej oraz patologiczne zmiany w tkance podskórnej. Adypocyty, czyli komórki tłuszczowe, powiększają się, uciskają naczynia krwionośne i limfatyczne. W następstwie tego pogarsza się krążenie krwi, zmienia się przemiana materii w komórkach, które słabiej przyswajają tlen i składniki odżywcze, a co za tym idzie, źle wydalają produkty przemiany materii i toksyny. Te nieusunięte resztki, a także woda zaczynają zalegać w tkankach, powiększają się i tworzą cellulit. Skórka pomarańczowa pojawia się  najczęściej w tych miejscach kobiecego ciała,  które są predysponowane do pojawiania się większych ilości tkanki tłuszczowej tj. pośladków, ud, czy brzucha. U osób otyłych, może także pojawić się w skórze ramion i pleców. Z cellulitem borykają się zarówno osoby szczupłe, jak i otyłe, osoby młode, a także starsze.  

Cellulit – Jak zapobiegać i zwalczać ? – Jaka jest przyczyna cellulitu?

Główną przyczyną cellulitu jest podłoże hormonalne, stąd pojawia się on  zwykle w okresie dojrzewania (12%) lub w czasie ciąży (20%) oraz u kobiet przed menopauzą (20%), a także w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej. Zbyt duża ilość żeńskich hormonów sprawia, że ścianki naczynek stają się przepuszczalne, a z krwi przesiąkają śladowe ilości płynów. Gdy nie są one odprowadzane i przemieszczane, gromadzą się, powodując obrzęk, który uciska naczynia i utrudnia przepływ krwi. Obrzęk ten z czasem uciska również na zakończenia nerwowe i wtedy cellulit potrafi być bolesny. Innymi przyczynami skórki pomarańczowej są geny. W  tym przypadku zmian nie da się uniknąć, ale nasz zdrowy tryb życia może te procesy w istotny sposób spowolnić. Dlatego, jeżeli znajdujemy się w grupie ryzyka, warto zmienić kilka prostych nawyków, aby uchronić się przed powstaniem cellulitu. W diagnostyce cellulitu pomaga nam zastosowanie skali makroskopowej, i tak: 

podczas stania i leżenia skóra jest gładka, po ujęciu fałdu skórnego widać niewielkie pofałdowania. Naczynia włosowate zatracają prawidłową przepuszczalność, co powoduje opuchnięcie tkanki tłuszczowej i niedostateczny przepływ limfy. 

Po ujęciu fałdu skórnego i napięciu mięśni widać niewielkie pofałdowanie. W przestrzeniach międzykomórkowych zbiera się płyn, tkanka jest bardziej opuchnięta niż w stopniu 0°. Następuje początek zaburzeń w tkance tłuszczowej. 

II°  Pofałdowanie skóry widoczne jest podczas stania i podczas leżenia. Dochodzi do zaburzeń w tkance tłuszczowej pod postacią grudek i drobnych guzków ok.1 mm. 

III°  Zraziki tkanki tłuszczowej tworzą guzki większych rozmiarów (2-20 mm). Są wyczuwalne i bolesne. Powierzchnia skóry w spoczynku daje objaw pomarańczowej skorki. 

Cellulit – Jak zapobiegać i zwalczać ? – Rodzaje cellulitu  

Cellulit wodny (twardy) – dotyka głównie osoby szczupłe, spowodowany jest nieprawidłową cyrkulacją krwi i limfy w tkankach, co prowadzi do zatrzymania się w nich wody. Jeżeli ściśniemy skórę, to będzie ona pofałdowana, opuchnięta i napięta. Ten rodzaj cellulitu jest lekko bolesny przy dotyku. 

Cellulit tłuszczowy (miękki)  – dotyczy osób z nadwagą. Gdy tyjemy, pod skórą odkłada się tłuszcz i cellulit wodny zmienia się w cellulit tłuszczowy. Ściśnięta skóra jest grudkowata, często może pojawiać się ból, gdyż komórki tłuszczowe uciskają zakończenia nerwowe. 

Cellulit cyrkulacyjny – połączenie dwóch wcześniejszych rodzajów cellulitu. 

Cellulit – Jak zapobiegać i zwalczać ? – Jak zapobiegać cellulitowi?

Znając przyczyny powstawania cellulitu, łatwiej jest  działać profilaktycznie. Pamiętajmy więc o kilku zasadniczych elementach:  

Ruch – regularne ćwiczenia, warzywa, owoce, dieta bogata w białko, dieta uboga w węglowodany i tłuszcze, unikanie ciasnego ubrania, kontrola wagi, brak antykoncepcji hormonalnej, ograniczenie stresu, ograniczenie długotrwałego siedzenia, unikanie gorących kąpieli, ograniczenie nadmiernego opalania, niskie obcasy. Warto także stosować preparaty zawierające substancje przeciwobrzękowe, takie jak: kasztanowiec, nostrzyk, czarna porzeczka, mniszek pospolity, miłorząb dwuklapowy, czy arnika. Jednocześnie trzeba zadbać o uszczelnienie układu krwionośnego, stosując zioła np. bluszcz, kasztanowiec, miłorząb japoński, cytrynę, czy krwawnik i usprawnienie tkanki łącznej poprzez krzem, centellę azjatycką, skrzyp. Jeśli jednak nie uda nam się ustrzec przed cellulitem, zdecydujmy się na najskuteczniejsze  sposoby walki.  

Do najbardziej efektywnych należą:   

  • Mezoterapia  igłowa, jest to metoda, która polega na wstrzykiwaniu pod skórę niewielkich ilości związków aktywnie czynnych, pomagających zwalczyć konkretne dolegliwości.  
  • Lipoliza iniekcyjna, jest to zabieg trwałego usuwania tkanki tłuszczowej z wybranego obszaru ciała przy pomocy substancji wstrzykiwanych podskórnie. Jest on mało inwazyjny i bezpieczny. Lipoliza iniekcyjna daje bardzo dobre efekty przy usuwaniu miejscowych skupisk tkanki tłuszczowej i modelowaniu sylwetki. 
  • Lipoliza laserowa to metoda stworzona specjalnie do usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej poprzez selektywne działanie promieniowania laserowego na komórki tłuszczowe. 
  • Karboksyterapia polega na podawaniu podskórnie lub śródskórnie dwutlenku węgla cienkimi igłami, techniką podobną jak w przypadku mezoterapii. W trakcie zabiegu dochodzi do zwiększenia przepływu krwi przez naczynia krwionośne skóry – dwutlenek węgla rozszerza naczynia krwionośne, zwiększając tym samym ilość tlenu w tkance. 
  • Elektrostymulacja wykorzystuje prąd impulsowy o małej częstotliwości, wywołując w ten sposób skurcz mięśnia lub grup mięśniowych. Skurcz wywołany impulsem elektrycznym jest przykładem statycznej pracy mięśnia. Elektrostymulacja powoduje zwiększenie ukrwienia tkanek i przyspieszenie procesów metabolicznych.
  • Drenaż limfatyczny polega na zastosowaniu określonych technik, wykonywanych w formie przepychającej (przesuwającej, wyciskającej, tłoczącej) w celu usprawnienia krążenia limfy. Do głównych zadań masażu należy: przeciwdziałanie lub likwidacja obrzęków: zapalnego, chłonnego, zastoinowego oraz przyspieszenie usunięcia z organizmu produktów przemiany materii.
  • Endermologia jest to masaż tkanek miękkich przy pomocy specjalnej głowicy, która jest wyposażona w dwie ruchome rolki, masujące zassany do głowicy fałd skóry i tkanki podskórnej. Dzięki temu dochodzi do zwiększenia lipolizy w tkance tłuszczowej, poprawy krążenia żylno – limfatycznego, odżywienia tkanek, przyspieszenia przemiany materii, ujędrnienia skóry i wielu innych.
  • Liposukcja znana również, jako „odsysanie tłuszczu” jest to medyczna operacja, która usuwa tłuszcz z wybranych miejsc ludzkiego ciała. Zabieg może być przeprowadzany zarówno w pełnej narkozie, jak i znieczuleniu miejscowym.
  • Body wrapping  jest to ciasne owijanie ciała bandażami nasączonymi substancjami bogatymi w składniki biologicznie czynne, najczęściej wyciągi z alg, błoto morskie, glinka.

W profilaktyce cellulitu trzeba pamiętać o pielęgnacji ciała, którą można stosować samodzielnie w domu.  Np. podczas kąpieli masować ciało szorstką szczotką lub rękawicą z trawy morskiej. Dostępne są również gumowe szczotki, które stosuje się do wmasowywania preparatów przeciwdziałających powstawaniu „skórki pomarańczowej”. Korzystny wpływ ma także stosowanie natrysków na przemian zimną i ciepłą wodą, zawsze kończąc zimną wodą. Przynajmniej dwa razy w tygodniu powinno się używać peelingu do ciała, co poprawia penetrację  składników aktywnych preparatów antycellulitowych w głąb skóry. Dla uzyskania jak najlepszych efektów na koniec masażu antycellulitowego należy nasmarować skórę preparatami hamującymi rozwój cellulitu. Masaż powinien zostać przeprowadzony  w taki sposób, aby nie podrażnić skóry. Bezpośrednio po nim poleca  się poleżeć  ok. 20 min z nogami podniesionymi do góry. W doborze preparatów  antycellulitowych do pielęgnacji ciała należy zwrócić uwagę na ich skład. Kosmetyki takie powinny zawierać wyciągi roślinne bogate we flawonoidy, saponiny i garbniki.

Cellulit stanowi nie tylko problem kosmetyczny, ale także zdrowotny, dlatego warto podjąć walkę, gdy tylko zauważymy jego pierwsze objawy. Starajmy się  stosować do powyższych zaleceń, a na pewno uda się nam zminimalizować prawdopodobieństwo pojawienia się skórki pomarańczowej, a jak już się pojawi  – to zdobyte wiadomości pomogą nam rozsądnie pozbyć się problemu! 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pielęgnacja naturalna
Troska o planetę i bycie eko staje się coraz bardziej powszechne, a jednym z kluczowych elementów dbania o środowisko jest właściwa segregacja odpadów. Choć śmieci...
Pielęgnacja naturalna
Trądzik to problem, który dotyka wiele osób – nie tylko nastolatków, ale również dorosłych. Choć zwykle kojarzy się ze zmianami w obrębie twarzy, krostki często...
Pielęgnacja naturalna
Zima to czas, gdy nasza skóra potrzebuje szczególnej troski i ochrony. Często zastanawiamy się, czy nasz dotychczasowy krem do twarzy wystarczy, czy też powinniśmy sięgnąć...
Scroll to Top