Promocje
Menu
Produkty
Szukaj

Cellulit – Jak zapobiegać i zwalczać?

Cellulit to prawdziwe utrapienie kobiet, niejednej z nas spędza sen z powiek. Problem skórki pomarańczowej, bo tak potocznie nazywamy cellulit, jest bardzo powszechny, na jego temat można wiele przeczytać w prasie, czy w Internecie. Warto więc zasięgnąć tych cennych informacji, choćby nawet po to,  aby nauczyć się skutecznie zwalczać tę kobiecą dolegliwość. 

Cellulit – Jak zapobiegać i zwalczać ? – Co to jest cellulit? 

Cellulit to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej oraz patologiczne zmiany w tkance podskórnej. Adypocyty, czyli komórki tłuszczowe, powiększają się, uciskają naczynia krwionośne i limfatyczne. W następstwie tego pogarsza się krążenie krwi, zmienia się przemiana materii w komórkach, które słabiej przyswajają tlen i składniki odżywcze, a co za tym idzie, źle wydalają produkty przemiany materii i toksyny. Te nieusunięte resztki, a także woda zaczynają zalegać w tkankach, powiększają się i tworzą cellulit. Skórka pomarańczowa pojawia się  najczęściej w tych miejscach kobiecego ciała,  które są predysponowane do pojawiania się większych ilości tkanki tłuszczowej tj. pośladków, ud, czy brzucha. U osób otyłych, może także pojawić się w skórze ramion i pleców. Z cellulitem borykają się zarówno osoby szczupłe, jak i otyłe, osoby młode, a także starsze.  

Cellulit – Jak zapobiegać i zwalczać ? – Jaka jest przyczyna cellulitu?

Główną przyczyną cellulitu jest podłoże hormonalne, stąd pojawia się on  zwykle w okresie dojrzewania (12%) lub w czasie ciąży (20%) oraz u kobiet przed menopauzą (20%), a także w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej. Zbyt duża ilość żeńskich hormonów sprawia, że ścianki naczynek stają się przepuszczalne, a z krwi przesiąkają śladowe ilości płynów. Gdy nie są one odprowadzane i przemieszczane, gromadzą się, powodując obrzęk, który uciska naczynia i utrudnia przepływ krwi. Obrzęk ten z czasem uciska również na zakończenia nerwowe i wtedy cellulit potrafi być bolesny. Innymi przyczynami skórki pomarańczowej są geny. W  tym przypadku zmian nie da się uniknąć, ale nasz zdrowy tryb życia może te procesy w istotny sposób spowolnić. Dlatego, jeżeli znajdujemy się w grupie ryzyka, warto zmienić kilka prostych nawyków, aby uchronić się przed powstaniem cellulitu. W diagnostyce cellulitu pomaga nam zastosowanie skali makroskopowej, i tak: 

podczas stania i leżenia skóra jest gładka, po ujęciu fałdu skórnego widać niewielkie pofałdowania. Naczynia włosowate zatracają prawidłową przepuszczalność, co powoduje opuchnięcie tkanki tłuszczowej i niedostateczny przepływ limfy. 

Po ujęciu fałdu skórnego i napięciu mięśni widać niewielkie pofałdowanie. W przestrzeniach międzykomórkowych zbiera się płyn, tkanka jest bardziej opuchnięta niż w stopniu 0°. Następuje początek zaburzeń w tkance tłuszczowej. 

II°  Pofałdowanie skóry widoczne jest podczas stania i podczas leżenia. Dochodzi do zaburzeń w tkance tłuszczowej pod postacią grudek i drobnych guzków ok.1 mm. 

III°  Zraziki tkanki tłuszczowej tworzą guzki większych rozmiarów (2-20 mm). Są wyczuwalne i bolesne. Powierzchnia skóry w spoczynku daje objaw pomarańczowej skorki. 

Cellulit – Jak zapobiegać i zwalczać ? – Rodzaje cellulitu  

Cellulit wodny (twardy) – dotyka głównie osoby szczupłe, spowodowany jest nieprawidłową cyrkulacją krwi i limfy w tkankach, co prowadzi do zatrzymania się w nich wody. Jeżeli ściśniemy skórę, to będzie ona pofałdowana, opuchnięta i napięta. Ten rodzaj cellulitu jest lekko bolesny przy dotyku. 

Cellulit tłuszczowy (miękki)  – dotyczy osób z nadwagą. Gdy tyjemy, pod skórą odkłada się tłuszcz i cellulit wodny zmienia się w cellulit tłuszczowy. Ściśnięta skóra jest grudkowata, często może pojawiać się ból, gdyż komórki tłuszczowe uciskają zakończenia nerwowe. 

Cellulit cyrkulacyjny – połączenie dwóch wcześniejszych rodzajów cellulitu. 

Cellulit – Jak zapobiegać i zwalczać ? – Jak zapobiegać cellulitowi?

Znając przyczyny powstawania cellulitu, łatwiej jest  działać profilaktycznie. Pamiętajmy więc o kilku zasadniczych elementach:  

Ruch – regularne ćwiczenia, warzywa, owoce, dieta bogata w białko, dieta uboga w węglowodany i tłuszcze, unikanie ciasnego ubrania, kontrola wagi, brak antykoncepcji hormonalnej, ograniczenie stresu, ograniczenie długotrwałego siedzenia, unikanie gorących kąpieli, ograniczenie nadmiernego opalania, niskie obcasy. Warto także stosować preparaty zawierające substancje przeciwobrzękowe, takie jak: kasztanowiec, nostrzyk, czarna porzeczka, mniszek pospolity, miłorząb dwuklapowy, czy arnika. Jednocześnie trzeba zadbać o uszczelnienie układu krwionośnego, stosując zioła np. bluszcz, kasztanowiec, miłorząb japoński, cytrynę, czy krwawnik i usprawnienie tkanki łącznej poprzez krzem, centellę azjatycką, skrzyp. Jeśli jednak nie uda nam się ustrzec przed cellulitem, zdecydujmy się na najskuteczniejsze  sposoby walki.  

Do najbardziej efektywnych należą:   

  • Mezoterapia  igłowa, jest to metoda, która polega na wstrzykiwaniu pod skórę niewielkich ilości związków aktywnie czynnych, pomagających zwalczyć konkretne dolegliwości.  
  • Lipoliza iniekcyjna, jest to zabieg trwałego usuwania tkanki tłuszczowej z wybranego obszaru ciała przy pomocy substancji wstrzykiwanych podskórnie. Jest on mało inwazyjny i bezpieczny. Lipoliza iniekcyjna daje bardzo dobre efekty przy usuwaniu miejscowych skupisk tkanki tłuszczowej i modelowaniu sylwetki. 
  • Lipoliza laserowa to metoda stworzona specjalnie do usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej poprzez selektywne działanie promieniowania laserowego na komórki tłuszczowe. 
  • Karboksyterapia polega na podawaniu podskórnie lub śródskórnie dwutlenku węgla cienkimi igłami, techniką podobną jak w przypadku mezoterapii. W trakcie zabiegu dochodzi do zwiększenia przepływu krwi przez naczynia krwionośne skóry – dwutlenek węgla rozszerza naczynia krwionośne, zwiększając tym samym ilość tlenu w tkance. 
  • Elektrostymulacja wykorzystuje prąd impulsowy o małej częstotliwości, wywołując w ten sposób skurcz mięśnia lub grup mięśniowych. Skurcz wywołany impulsem elektrycznym jest przykładem statycznej pracy mięśnia. Elektrostymulacja powoduje zwiększenie ukrwienia tkanek i przyspieszenie procesów metabolicznych.
  • Drenaż limfatyczny polega na zastosowaniu określonych technik, wykonywanych w formie przepychającej (przesuwającej, wyciskającej, tłoczącej) w celu usprawnienia krążenia limfy. Do głównych zadań masażu należy: przeciwdziałanie lub likwidacja obrzęków: zapalnego, chłonnego, zastoinowego oraz przyspieszenie usunięcia z organizmu produktów przemiany materii.
  • Endermologia jest to masaż tkanek miękkich przy pomocy specjalnej głowicy, która jest wyposażona w dwie ruchome rolki, masujące zassany do głowicy fałd skóry i tkanki podskórnej. Dzięki temu dochodzi do zwiększenia lipolizy w tkance tłuszczowej, poprawy krążenia żylno – limfatycznego, odżywienia tkanek, przyspieszenia przemiany materii, ujędrnienia skóry i wielu innych.
  • Liposukcja znana również, jako „odsysanie tłuszczu” jest to medyczna operacja, która usuwa tłuszcz z wybranych miejsc ludzkiego ciała. Zabieg może być przeprowadzany zarówno w pełnej narkozie, jak i znieczuleniu miejscowym.
  • Body wrapping  jest to ciasne owijanie ciała bandażami nasączonymi substancjami bogatymi w składniki biologicznie czynne, najczęściej wyciągi z alg, błoto morskie, glinka.

W profilaktyce cellulitu trzeba pamiętać o pielęgnacji ciała, którą można stosować samodzielnie w domu.  Np. podczas kąpieli masować ciało szorstką szczotką lub rękawicą z trawy morskiej. Dostępne są również gumowe szczotki, które stosuje się do wmasowywania preparatów przeciwdziałających powstawaniu „skórki pomarańczowej”. Korzystny wpływ ma także stosowanie natrysków na przemian zimną i ciepłą wodą, zawsze kończąc zimną wodą. Przynajmniej dwa razy w tygodniu powinno się używać peelingu do ciała, co poprawia penetrację  składników aktywnych preparatów antycellulitowych w głąb skóry. Dla uzyskania jak najlepszych efektów na koniec masażu antycellulitowego należy nasmarować skórę preparatami hamującymi rozwój cellulitu. Masaż powinien zostać przeprowadzony  w taki sposób, aby nie podrażnić skóry. Bezpośrednio po nim poleca  się poleżeć  ok. 20 min z nogami podniesionymi do góry. W doborze preparatów  antycellulitowych do pielęgnacji ciała należy zwrócić uwagę na ich skład. Kosmetyki takie powinny zawierać wyciągi roślinne bogate we flawonoidy, saponiny i garbniki.

Cellulit stanowi nie tylko problem kosmetyczny, ale także zdrowotny, dlatego warto podjąć walkę, gdy tylko zauważymy jego pierwsze objawy. Starajmy się  stosować do powyższych zaleceń, a na pewno uda się nam zminimalizować prawdopodobieństwo pojawienia się skórki pomarańczowej, a jak już się pojawi  – to zdobyte wiadomości pomogą nam rozsądnie pozbyć się problemu! 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pielęgnacja naturalna
Jesteś w trakcie planowania podróży lub pakowania wakacyjnej walizki, ale nie masz pojęcia, jakie kosmetyki możesz ze sobą zabrać na pokład samolotu? Zanim wyruszysz w...
Pielęgnacja naturalna
Wrastające włoski po depilacji to problem, który dotyka wielu osób. Jeśli zmagasz się z tą dolegliwością, z pewnością wiesz, jak uciążliwe mogą być zaczerwienienia, swędzenie...
Pielęgnacja naturalna
Peeling kwasowy do twarzy to skuteczny sposób na poprawę kolorytu i stanu skóry. Jest również niezwykle pomocny w walce z trądzikiem, zaskórnikami i zanieczyszczeniami. Choć...
Scroll to Top