Co to w ogóle są te hydrolaty, w jaki sposób powstają i do czego ich używać – jeśli nie znacie odpowiedzi na te pytania to zapraszamy Was do przeczytania wpisu na ten temat! (zachęcamy do przeczytania także osoby, które ten temat znają – może akurat dowiecie się czegoś nowego 🙂 )
Co to są hydrolaty i jak je stosować? – Co to jest hydrolat?
Hydrolaty, nazywane często wodami kwiatowymi, kiedyś traktowane jako produkt bezużyteczny, dziś bez nich nie wyobrażamy sobie naszej codziennej pielęgnacji. Uzyskuje się je na drodze destylacji, jako efekt uboczny powstawania olejków eterycznych. Te zaś pozyskuje się najczęściej z roślin zrywanych tuż przed kwitnieniem, gdyż wtedy występuje największe stężenie olejków eterycznych, zaś jeśli rośliny gromadzą olejki w owocach, największa koncentracja olejku występuje w okresie dojrzewania owocu. W procesie wspomnianej destylacji wytrącają się dwie części składowe: oleista, czyli olejki eteryczne oraz wodna – hydrolat. W procesie destylacji para wodna porywa nierozpuszczalne w wodzie cząstki olejku eterycznego, który po wychłodzeniu oddzielany jest od wody. To, co zostaje po zebraniu olejku, to właśnie hydrolat. Składa się on w 99% z wody, pozostałą część stanowią różne związki aktywne. Jest łagodniejszy niż olejek, jego pH jest zbliżone do naturalnego, dlatego bez obaw można go używać bezpośrednio na skórę twarzy i w okolicach oczu. Prawidłowo dobrane mogą zdziałać cuda.
Co to są hydrolaty i jak je stosować? – Rodzaje hydrolatów
- Hydrolat różany ma właściwości kojące, poprawia sprężystość skóry, działa przeciwzmarszczkowo. Idealny dla skóry suchej i naczyniowej. Ma piękny różany zapach.
- Hydrolat ogórkowy zmiękcza i chroni skórę. Super sprawdza się w pielęgnacji cery tłustej, mieszanej i trądzikowej. Ogórek wykazuje taki sam odczyn pH jak nasza skóra, dlatego codzienne stosowanie hydrolatu warunkuje świeżość skóry. Działa na nią także rozjaśniająco, dzięki czemu jest skuteczny w walce z przebarwieniami. Używany jako tonik, delikatnie tonizuje skórę, a także wygładza i nawilża jej powierzchnię, nadając skórze świeżość i elastyczność.
- Hydrolat z melisy, polecany jest dla każdego rodzaju skóry. Przyspiesza regenerację oraz skutecznie wycisza i odświeża skórę. Dzięki zawartości olejków eterycznych oraz składników występujących w melisie m.in. triterpenów, czy flawonoidów – wykazuje działanie tonizujące i łagodzące, ponadto reguluje wydzielanie łoju.
- Hydrolat lawendowy, działa łagodząco. Jest idealnym środkiem tonizującym. Szczególnie polecany do cery normalnej i suchej, także wrażliwej. Idealny dla panów po goleniu. Doskonale odżywia i odświeża zmęczoną skórę, poprawiając jej ukrwienie i zaróżowienie naskórka. Pachnie intensywnie kwiatowo, słodko, nieco inaczej niż olejek eteryczny, który ma zapach bardziej ziołowy.
- Hydrolat malinowy, pozyskiwany jest z owoców maliny Wykazuje doskonałe właściwości przeciwzmarszczkowe. Wygładza i nawilża skórę, tonizuje i regeneruje skórę. Jego działanie rewitalizujące oraz tonizujące przyczyniają się do poprawy kondycji, oraz kolorytu skóry. Zalecany do skóry suchej i zniszczonej, dojrzałej, wrażliwej, jak i trądzikowej.
- Hydrolat aloesowy – dzięki dużej zawartości antyoksydantów, ma on działanie nawilżające i kojące. Polecany jest do każdego rodzaju skóry. Chroni i regeneruje naskórek.
- Hydrolat z mięty pieprzowej, to idealny hydrolat na wiosnę i lato. Wykazuje właściwości odświeżające, pobudzające oraz tonizujące. Łagodzi podrażnienia. W przypadku cery tłustej i mieszanej zmniejsza pory oraz łagodzi podrażnienia. Przywraca odpowiedni odczyn skóry oraz ma właściwości rozjaśniające. Idealny do pielęgnacji oraz odświeżania w ciągu dnia każdego rodzaju skóry.
- Hydrolat z werbeny, to hydrolat charakteryzujący się delikatnym i świeżym zapachem o ziołowo-cytrusowej nucie. Podobnie jak hydrolat lawendowy wykazuje działanie relaksujące i uspokajające. Nawilża, tonizuje, odświeża i zwęża pory, pozostawiając skórę czystą i nawilżoną. Normalizuje pracę gruczołów, ściąga pory i reguluje wydzielanie sebum. Szczególnie polecany do pielęgnacji skóry tłustej, trądzikowej i mieszanej.
Co to są hydrolaty i jak je stosować? – Jak stosować hydrolaty?
Hydrolaty możemy stosować jako:
- tonik oraz mgiełkę – można aplikować go za pomocą nasączonego wacika lub spryskać całą twarz –, nawilża, odświeża i regeneruje,
- dodatek do maseczek, szczególnie do różnego rodzaju glinek –, wzmocni ich działanie,
- spray i wcierka do włosów – w celu nawilżenia i wzmocnienia włosów, oraz w przypadku danego problemu np. hydrolat rozmarynowy, który reguluje przetłuszczanie skóry głowy i stymuluje porost włosów lub rumiankowy rozjaśniający,
- naturalne perfumy, które można stosować latem na całe ciało i włosy np. hydrolat pomarańczowy lub różany.
Pamiętajmy o prawidłowym przechowywaniu hydrolatów. Najlepiej, jeśli będziemy je trzymać w chłodnym i zaciemnionym miejscu. Hydrolaty robione w domu najlepiej przelać do ciemnej buteleczki i przechowywać w lodówce.
@oleiq.pl Jeden produkt wiele możliwości 🤎⚡️#sylveco #mojesylveco #kosmetykiweganskie #wlosypielegnacja #oleiq #polskamarka