Zimowe

Menu

Produkty

Szukaj

Co w trawie piszczy – majowe zioła na talerzu i w kosmetykach

Ciepłe, majowe słońce sprzyja długim spacerom, leśnym wyprawom i piknikom na łonie natury. To czas, kiedy natura budzi się z zimowego snu, a my coraz chętniej uciekamy za miasto. Nie bez powodu maj jest również jednym z ulubionych miesięcy zielarzy. Zanim jednak rozłożysz na łące koc piknikowy, przyjrzyj się bliżej temu, co rośnie w trawie!

Majowe zioła w kuchni

Wiele dziko rosnących ziół znajdzie swoje zastosowanie w kuchni! Stworzysz z nich pyszne, pełne witamin sałatki, soki i napary. Pamiętaj jednak, by ziół szukać z dala od miasta i ruchliwych dróg – na pastwiskach, przy lasach i wiejskich dróżkach, do których spaliny samochodowe nie docierają.

Pokrzywa - majowe zioło

Pokrzywa

Pewnie niejednokrotnie zdarzyło Ci się oparzyć pokrzywą. Czas jednak rozprawić się z krążącym przekonaniem, że pokrzywa to tylko bezużyteczny chwast, przynoszący szkody. To roślina o dużej zawartości żelaza, magnezu, witaminy K, C i E. Możesz z niej przygotować pyszną zupę, sałatkę lub napar. By móc cieszyć się właściwościami pokrzywy również zimą, możesz ją ususzyć i sproszkować.

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski

Te charakterystyczne, żółte kwiaty widział chyba każdy. Mniszek lekarski rośnie w wielu miejscach – na łąkach, trawnikach i przydrożach. Nie każdy jednak wie, że to jadalna roślina o niezwykle korzystnym wpływie na nasz organizm. Mniszek lekarski zawiera potas, krzem, magnez, żelazo oraz witaminy A, C i D. To roślina, która świetnie nadaje się do domowych przetworów, zup, sałatek, a nawet koktajli. Popularnym sposobem wykorzystania mniszka jest również stworzenie wegańskiej alternatywy miodu. Do przygotowania potrzeba jedynie kwiatów mniszka lekarskiego, cukru i wody. Taki miód ma długą datę przydatności, a dodany do zimowej herbaty przywołuje wspomnienie o ciepłym, słonecznym maju.

Majowe zioła w kosmetykach

Nasze przodkinie, które nie miały dostępu do gotowych kosmetyków, często do codziennej pielęgnacji wykorzystywały zbierane z ogrodów i łąk rośliny. Bogactwo nasion, kwiatów, owoców i ziół pozwalało im zachować skórę w dobrej kondycji. Współcześnie producenci kosmetyków coraz częściej sięgają do tej sprawdzonej przez lata wiedzy, opartej na bliskości przyrody, i w produkcji kosmetyków stosują proste, naturalne rozwiązania. Jakie majowe zioła można znaleźć w kosmetykach?

Rumianek pospolity

Te drobne, biało-żółte kwiatuszki znajdują zastosowanie w kremach do twarzy, balsamach, mydłach, płynach, solach do kąpieli i wielu innych kosmetykach. Mają właściwości łagodzące i kojące, dlatego często zajdziesz je w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji delikatnej skóry wrażliwej, podatnej na uszkodzenia, np. w regenerującym kremie do rąk Sylveco. Ze względu na swoje właściwości oczyszczające i regenerujące, rumianek jest surowcem, który wykorzystuje się także do produkcji kosmetyków do cery tłustej i trądzikowej. Świetnie sprawdza się jako składnik kosmetyków do oczyszczania twarzy, np. żelu myjącego do twarzy Sylveco. Być może Twoja babcia stosowała rumianek jako kompres na powieki? Nic dziwnego! To roślina, która zmniejsza opuchliznę, rozjaśnia cienie pod oczami i działa przeciwstarzeniowo, dlatego jest częstym składnikiem naturalnych kremów pod oczy. Rumianek pospolity znajduje swoje zastosowanie również w szamponach – pomaga w walce z łojotokiem, łupieżem, oczyszcza skórę głowy i łagodzi uczucie swędzenia.

Pięciornik gęsi

Swoim wyglądem przypomina znane wszystkim kaczeńce. Pięciornik gęsi wykazuje właściwości łagodzące i regenerujące. Ma również działanie ściągające oraz regulujące wydzielanie sebum. Dlatego to częsty składnik kosmetyków do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej – znajdziesz go np. w toniku do twarzy Duetus. Ekstrakt z pięciornika gęsiego stosuje się także jako dodatek szamponów i wcierek do skóry głowy. Łagodzi podrażnienia, pomaga w walce z łupieżem i wypadaniem włosów. Znajdziesz go m.in. w odżywczym olejku do wlosów i masce do włosów Vianek.

Krwawnik pospolity

Zielarze uwielbiają krwawnik pospolity! To majowe zioło zbiera się podczas kwitnienia na łąkach, pastwiskach i przy polnych drogach. Szczególną uwagę na tę roślinę powinny zwrócić osoby z cerą tłustą, mieszaną i skłonną do wyprysków. Krwawnik pospolity świetnie działa również na przetłuszczające się włosy – ogranicza łojotok i zwęża pory skórne. Ma działanie regenerujące, dlatego jest częstym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji cery wrażliwej. Stosowany w balsamach (np. Kojącym balsamie do ciała Sylveco) łagodzi i koi podrażnioną skórę.

Babka lancetowata

To roślina, która była niezwykle popularna wśród naszych przodków. Służyła jako naturalny plaster na otarcia i drobne rany. Ze względu na swoje łagodzące właściwości, babka jest częstym składnikiem delikatnych kosmetyków do higieny intymnej (znajdziesz ją np. w łagodnym żelu do higieny intymnej Sylveco). Oprócz tego babka ma także działanie antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe. Babka lancetowata zmniejsza produkcję sebum, łagodzi zaczerwienienia i wspomaga procesy regeneracji naskórka.

Miodunka

Miodunka jest źródłem witamin z gupy B, które korzystnie wpływają na stan skóry, wzmacniają włosy i paznokcie. Ma działanie nawilżające, łagodzące i kojące. Przyspiesza regenerację, łagodzi zaczerwienienia i zmniejsza potrądzikowe blizny. Często znajdziesz ją w kremach nawilżających, odżywczych i regenerujących skórę twarzy. Zawarte w miodunce witaminy sprawiają, że skóra jest promienna i rozświetlona. Ze względu na swoje niezwykłe, odżywcze właściwości, ekstrakt z miodunki jest jednym ze składników, występujących w pomarańczowej serii Vianek.

Często, w poszukiwaniu najlepszych kosmetycznych rozwiązań, nie zauważamy tych najbardziej banalnych, które mamy pod samym nosem. Majowe zioła, często przez nas niedoceniane, mają niezwykle pozytywny wpływ na naszą skórę, włosy i cały organizm. Przekonały się o tym nasze prababcie, babcie i mamy… teraz czas na Ciebie!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pielęgnacja naturalna
Zainspirowani dzikimi zwierzętami polskich lasów, stworzyliśmy linię kosmetyków, która łączy siłę i energię natury. Wyobraź sobie majestatycznego żubra, niezłomnego wilka czy potężnego niedźwiedzia – te...
Pielęgnacja naturalna
Koniec roku to idealny moment, aby zrobić sobie pielęgnacyjny rachunek sumienia. Mamy nadzieję, że przez cały rok udało Ci się dopracować swoją rutynę niemalże do...
Pielęgnacja naturalna
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na produkty, które łączą skuteczność z naturalnym składem. Dbanie o zdrowie jamy ustnej stało się priorytetem, a...
Scroll to Top