🤩 Z kodem WEEKEND rabat na cały sklep -20%
Promocje
Menu
Produkty
Szukaj

Czego szukać na opakowaniach kremów z filtrem – tajemnicze oznaczenia UVA, UVB, SPF…

Kremy z filtrem to niezbędny kosmetyk w pielęgnacji. Mimo że to produkty kojarzone głównie z latem, nasza skóra, niezależnie od pory roku, jest stale narażona na szkodliwe działanie promieni UV. Stosowanie kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym wpływa na kondycję naszej cery – chroni przed fotostarzeniem, zapobiega poparzeniom słonecznym i pojawianiu się przebarwień. Na opakowaniach kremów z filtrem widnieje jednak wiele oznaczeń, które dla niektórych osób mogą być niejasne. W tym wpisie pomożemy Ci je rozszyfrować!

Symbol ozneczenia UVA i UVB

Rodzaje promieniowania UV

 1. UVA
  To promieniowanie, które dociera do Ziemi, jego natężenie jest stałe przez cały dzień, przenika również przez szyby. Dociera do głębszych warstw skóry, odpowiada za fotostarzenie i alergie słoneczne.
 2. UVB
  To promieniowanie, które dociera do Ziemi, jego natężenie jest największe w miesiącach wiosennych i letnich. Działa głównie na poziomie naskórka, odpowiada za opaleniznę, powstanie rumienia, poparzenia słoneczne.
 3. UVC
  Jest całkowicie zatrzymywane przez warstwę ozonową i nie dociera do Ziemi. Nie stanowi dla nas zagrożenia.

Na opakowaniach kosmetyków warto zatem szukać takich oznaczeń jak UVA i UVB – to oznacza, że w kremie znajdują się filtry, które skutecznie będą chronić skórę przed działaniem promieniowania słonecznego.

Rodzaje filtrów przeciwsłonecznych

Filtry UV to substancje, których zadaniem jest pochłanianie, rozpraszanie lub odbijanie promieniowania UV. W Europie aktualnie dopuszczonych do stosowania jest ok. 30 substancji ochrony przeciwsłonecznej. Możemy podzielić je na dwa typy:

 • Filtry fizyczne / filtry mineralne, które absorbują, odbijają i rozpraszają promieniowanie słoneczne
 • Filtry chemiczne, które absorbują promieniowanie UV

Jakich oznaczeń szukać na opakowaniach produktów chroniących przed słońcem, aby wybrać odpowiedni kosmetyk dla siebie?

SPF (Sun Protection Factror)

Kremy ochronne często potocznie nazywa się “kremem SPF“. To oznaczenie informuje nas o tym, ile razy mniej promieniowania UVB przenika do skóry po zaaplikowaniu kosmetyku. W Unii Europejskiej produkty ochrony przeciwsłonecznej mogą zawierać filtry o maksymalnym faktorze SPF 50, co oznacza, że do skóry po zastosowaniu kremu przeniknie 50 razy mniej szkodliwego promieniowania UVB niż w przypadku braku zabezpieczenia. Tę zależność można wytłumaczyć prostym przykładem:

 • SPF30 nie oznacza, że można się opalać przez 30 min
 • SPF30 nie oznacza, że 30% promieni słonecznych jest pochłaniane

Jeśli nasza skóra potrzebuje 15 min, aby się zaczerwienić to SPF30 powoduje, że nasza skóra będzie potrzebowała 30 razy więcej czasu, aby pojawił się na niej rumień, czyli – 450 min.

Filtry HEV i IR

Stosowanie kremu z takimi oznaczeniami gwarantuje nam dodatkową ochronę przed szkodliwym promieniowaniem. Filtry HEV chronią skórę przed emitowanym przez sprzęty elektroniczne światłem niebieskim, natomiast filtry IR – emitowaną przez Słońce podczerwienią, która wpływa na proces przyspieszonego fotostarzenia skóry.

Jak dobrać odpowiedni krem przeciwsłoneczny?

Aby wybrać najlepszy krem przeciwsłoneczny, dostosowany do potrzeb naszej skóry najpierw warto określić jej fototyp. Wyróżniamy 6 fototypów skóry:

 • Fototyp I – celtycki
 • Fototyp II – północnoeuropejski
 • Fototyp III – środkowoeuropejski
 • Fototyp IV – południowoeuropejski
 • Fototyp V – charakterystyczny dla rasy żółtej i Arabów
 • Fototyp VI – charakterystyczny dla rasy czarnej

Dla wielu osób to zagadnienie może być dość problematyczne, dlatego poniżej przedstawiamy tabelę, która powinna ułatwić dobór kremu z filtrem SPF do danego fototypu skóry.

Tabela opisująca fototyp skóry

W ofercie Sylveco znajdziesz już niemalże wszystkie kosmetyki potrzebne do odpowiedniej pielęgnacji skóry – produkty do demakijażu, toniki, kremy nawilżające, balsamy do ciała i wiele więcej! Dotychczas brakowało w niej jednak kosmetyków z filtrem SPF! Chcemy zapewnić Ci kompleksową pielęgnację, dlatego obecnie pracujemy nad idealną formułą kosmetyków przeciwsłonecznych, które zapewnią Twojej skórze odpowiednią ochronę!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pielęgnacja naturalna
Peeling kwasowy do twarzy to skuteczny sposób na poprawę kolorytu i stanu skóry. Jest również niezwykle pomocny w walce z trądzikiem, zaskórnikami i zanieczyszczeniami. Choć...
Pielęgnacja naturalna
Dzieci są naturalnie ciekawe świata i chętnie naśladują dorosłych, zwłaszcza swoich rodziców. Dziewczynki często obserwują swoje mamy podczas codziennych rytuałów pielęgnacyjnych i marzą o własnych...
Pielęgnacja naturalna
Wybór idealnego prezentu na Dzień Mamy może być sporym wyzwaniem. Choć nasze Mamy znamy doskonale i wiemy, co lubią najbardziej, często stajemy przed trudnym wyborem:...
Scroll to Top