Promocje

Menu

Produkty

Szukaj

Jak dbać o planetę Ziemię ?

Wprowadzając małe zmiany w naszym codziennym życiu, dotyczące oszczędzania, czytania etykiet, szukania sposobów na wykorzystanie domniemanych niepotrzebnych rzeczy, w prosty sposób przyczyniamy się do zmniejszenia naszych wydatków oraz poprawiamy stan naszego środowiska. Dlatego też: 

 

Jak dbać o planetę Ziemię ? – Oszczędzajmy energię i wodę

W ciągu doby przeciętny Polak zużywa około 95 litrów wody, największą jej ilość pochłania łazienka. Jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie zużycia wody w naszych domach jest ograniczenie brania kąpieli w wannie i przerzucenie się na prysznic, skracając czas jego trwania do 5 minut. Dzięki temu zmniejszymy koszt kąpieli o prawie połowę. Dobrym nawykiem będzie również zakręcenie wody podczas namydlania się, jak również w trakcie mycia zębów oraz mycie naczyń nie pod bieżącym strumieniem wody. Często spotykaną sytuacją jest wyrzucanie wacików, patyczków oraz innych elementów kosmetycznych do toalety. W ten sposób marnujemy około 4 litrów wody przy każdym spłukaniu i powodujemy spadek skuteczności działania instalacji. Przy dość niewysokich, a czasem nawet przy „groszowych” wydatkach możemy spowodować optyczne zwiększenie strumienia wody, co przełoży się na spadek jej zużycia rzędu 15-60%. Mowa tutaj o perlatorach, czyli pewnego rodzaju nakładkach montowanych na kranie, prysznicu, które jak wspomniano wcześniej, zwiększają strumień wody, nie pobierając tym samym większej ilości wody. Dla osób planujących remont skutecznym rozwiązaniem, a zarazem nowoczesnym, będzie zakup baterii bezdotykowej, w której strumień wody jest uruchamiany w przypadku wykrycia ruchu oraz instalacja przycisku spłukującego do toalety z funkcją zatrzymania (stopu).  

Istnieje kilka prostych sposobów, które pozwolą zaoszczędzić energię, pieniądze oraz podratują nawet w małym stopniu obecny stan naszego środowiska. Zacznijmy w jak największym stopniu od korzystania z naturalnego oświetlenia. Odsłońmy zatem nasze żaluzje, zasłony. W przypadku, gdy potrzebujemy nadal, aby okna były zasłonięte, wybierajmy takie materiały, które pozwolą na większą przenikalność światła. W ten sposób ograniczymy wykorzystanie prądu do oświetlenia naszego domu. Kolejnym krokiem, jest wymiana żarówek z tych standardowych, tanich, o krótszej żywotności, pobierających więcej energii na żarówki typu CFL lub LED, które oświetlają w dostateczny sposób, pobierając mniej energii. Są droższe w zakupie, lecz ze względu na dłuższą żywotność pozwolą na zaoszczędzenie pieniędzy oraz w mniej negatywny sposób oddziałują na środowisko. Pamiętajmy także o wyjmowaniu  wtyczek urządzeń elektrycznych z gniazd po zakończeniu z ich korzystania, w innym przypadku pomimo wyłączenia, urządzenia takie nadal pobierają energię. Warto zatem wdrożyć taki nawyk w życiu codziennym. Każdy komputer, telewizor, radio, laptop, ekspres do kawy po wyłączeniu pobierają energię, nawet ładowarka do telefonu, kiedy nie ładuje aktualnie naszego smartfona. Jeśli posiadamy system oświetlenia zewnętrznego swojego domu i chcemy przyczynić się do poprawy stanu środowiska, zainstalujmy sensory ruchu, które włączą oświetlenie w przypadku jego wykrycia. Przy zakupie nowych urządzeń zwracajmy uwagę, czy mają one możliwość pracy w systemie eco, tak, aby pobór energii był, jak najniższy. 

Jak dbać o planetę Ziemię ? – Nie marnujemy

Około 30% Polaków marnuje jedzenie, średnio około 240 kg rocznie! Najczęściej wyrzucamy pieczywo, wędliny, warzywa oraz owoce. Powodem jest przegapianie terminu spożycia produktów, uleganie manipulacji marketingu sklepowego – „dwa w cenie jednego”, „kup jeden drugi gratis”, nieplanowanie listy niezbędnych zakupów, a także nieprawidłowe przechowywanie produktów spożywczych. Jak zatem sprawić, aby nasze produkty żywnościowe były dłużej świeże? Oto kilka sposobów. Na początku sprawdźmy, czy wnętrze naszej lodówki i zamrażarki posiada odpowiednią temperaturę. Optymalna temperatura w lodówce sięga rzędu 5 °C, dla zamrażarki wynosi około -18 °C. Zagwarantowanie odpowiedniej temperatury wewnątrz lodówki i zamrażarki, nie tylko przyniesie korzyść w wymiarze wolniejszego namnażania się bakterii, powodujących rozkład produktów, ale również zmniejszy pobór energii. Jeśli zauważymy, że nasze owoce i warzywa zbyt szybko dojrzewają, warto skorzystać z pochłaniacza etylenu. Etylen jest gazem powstającym w trakcie dojrzewania owoców, warzyw i powoduje ich szybszy rozkład. Pochłaniacze etylenu nie zajmują zbyt wiele miejsca, ich cena jest również przystępna. Odpowiednie przechowywanie żywności to kluczowy aspekt w ograniczeniu jej marnowania. Żywność można mrozić, poddawać zabiegowi suszenia – bardzo dobry sposób na zbyt dużą ilość warzyw, czy owoców, czy poddawać obróbce cieplnej. Duży odsetek wyrzucanych produktów odnotowywany jest w okresach poświątecznych. Dlatego, jeśli produkty takie nadają się do spożycia, a my z różnych przyczyn nie jesteśmy w stanie ich skonsumować, warto oddać je do punktów jadłodajni. Nierzadko w okresach poświątecznych, organizowane są różnego rodzaju zbiórki żywności na rzecz osób bezdomnych. Jeśli mamy swój biznes, produkty żywnościowe można oddawać do Banków Żywności działających w wielu miastach Polski. W niektórych miastach Polski działa tzw. społeczna lodówka, w której można zostawiać produkty żywnościowe dla najbardziej potrzebujących. Lodówki takie lokalizowane są na terenie miasta. 

Wybór odzieży zależy od wielu czynników. Dla większości najważniejszym jest jej cena oraz upodobanie. Mało kto zwraca uwagę na metki odzieżowe, a tym samym na skład materiału tworzącego. Wiele marek odzieżowych wytwarza i sprzedaje ubrania, które zawierają toksyczne substancje mogące powodować zaburzenia hormonalne, redukować płodność, a nawet powodować nowotwory. Jedne z nich to również takie, które są szczególnie szkodliwe dla systemu wodnego. Przy wyborze odzieży zwracajmy zatem uwagę na skład. Wybierajmy takie materiały, które nie powodują nadmiernego obciążenia środowiska. Uprawy znanej wszystkim bawełny mają destrukcyjny wpływ na glebę, wodę powierzchniową oraz powietrze, ze względu na znaczące ilości wykorzystywanych pestycydów. Coraz częściej popularna staje się tzw. biobawełna, do której uprawy nie stosuje się środków owadobójczych. Za przyjazny dla środowiska i dla ludzi uznaje się równie popularny len. Odzież z niego wykonana sprawdza się w upalne dni. Korzystajmy też z secondhandów, lub wymieniajmy się ubraniami. Coraz bardziej popularne stają się miejsca, gdzie możemy swoje nienoszone ubrania wymienić na takie, które będziemy z radością nosić. W przypadku nadmiernej ilości ubrań, które nadal nadają się do noszenia, zamiast ich wyrzucać, lepszym sposobem będzie ich oddanie do noclegowni, czy punktów do tego przystosowanych. 

Jak dbać o planetę Ziemię ? – Przetwarzamy, nie wyrzucamy

Dla tych, którzy cenią sobie innowacyjność oraz awangardę mamy niezwykły sposób na zagospodarowanie niepotrzebnych kartonów. Coraz bardziej popularne staje się tworzenie mebli właśnie z tego tworzywa. Meble takie są lekkie, można dostosować wymiary oraz liczbę półek w zależności od potrzeb, wykończenie też leży w kwestii uznania. Stare płyty CD z pewnością znajdą swoje zastosowanie, jako podkładki pod kubki, szklanki i kufle po wcześniejszym ich wykończeniu według uznania. Styl „vintage”, czyli naśladowanie lub mieszanie się stylów epok poprzednich jest coraz bardziej popularny. Dla osób chcących połączyć ów styl z towarzyszącym temu ograniczeniem zanieczyszczania środowiska i kreatywnością, dobrym pomysłem będzie wykorzystanie starych łyżeczek, jako haczyki na sprzęt kuchenny, a szklanych butelek, jako elementów szklanego żyrandolu.  

 Ucząc się nowych przyzwyczajeń opisanych wyżej, ale również innych takich, jak przyrządzanie pożywienia pod przykryciem, spędzania większej ilości czasu razem, korzystania z toreb wielokrotnego użytku – niekoniecznie plastikowych,
a materiałowych biodegradowalnych, niekorzystanie z plastikowych słomek w barach, czy restauracjach, z pewnością znajdzie pozytywne odzwierciedlenie nie tylko dla ludzi, ale również dla środowiska. Bądźmy mechanikami w naszych domach i zamiast wyrzucać sprzęt, najpierw próbujmy go naprawiać, a czas spędzany na naprawach niech będzie czasem wspólnym.  

Jak wiecie nasza firma stawia naturę i ekologię na pierwszym miejscu, dlatego wszystkie paczki wysyłane do Was przy użyciu ekologicznych materiałów takich jak: kartonowe pudełka, papierowe wypełniacze, papierowe taśmy. Wykorzystujemy szklane opakowania. Po zużyciu kosmetyków zachęcamy do wykorzystania pustych opakowań do czegoś innego.

@sylveco.pl

Tak pakowane są Wasze zamówienia 🥰 #sylveco #paking #zakupy #zamówienia

♬ Away With Me – Andrew Joy

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pielęgnacja naturalna
Pielęgnacja cery trądzikowej może być nie lada wyzwaniem, szczególnie w obliczu szerokiej gamy ogólnodostępnych produktów i magicznych metod, opisanych w sieci. Choć wielu z nas...
Pielęgnacja naturalna
1. Jak długo marka jest na rynku? Produkty SYLVECO DERMO dostępne są od czerwca 2024 roku. 2. Ile jest łącznie wszystkich produktów w SYLVECO DERMO?...
Pielęgnacja naturalna
Lato to wyjątkowy czas, który wielu z nas kojarzy się z relaksem i beztroską. Osoby z cerą naczynkową mogą mieć jednak nieco odmienne zdanie. Jeśli...
Scroll to Top