Zima to ciężki czas dla skóry twarzy i ciała, dlatego każdy z nas zadaje sobie pytanie: Jaki krem dla jakiej skóry wybrać? Z jednej strony atakowana przez wiatr, śnieg, czy mróz, z drugiej narażana jest na długotrwałe przebywanie w suchych, dogrzewanych pomieszczeniach. Na domiar złego, zimne powietrze pozbawione jest wilgoci, podobnie jak nagrzane przez kaloryfery pomieszczenia, co prowadzi do utraty wody z naskórka. Utrata nawilżenia powoduje dodatkowe uszkodzenia już i tak poważnie osłabionej naturalnej bariery ochronnej skóry.
Jaki krem dla jakiej skóry? – na co zwrócić uwagę?
Na zimę najlepsze są kremy nawilżające o bogatej konsystencji oraz kremy półtłuste, natomiast kremy tłuste w przypadku bardzo niskich temperatur lub kiedy wybieramy się w góry. Pamiętajmy jednak, żeby nie nadużywać typowego, drogeryjnego, ochronnego kremu o tłustej konsystencji, aplikujmy go wyłącznie przed wyjściem na zewnątrz.
Szukając kremu na zimę, w pierwszej kolejności zwracajmy jednak uwagę na skład kosmetyku. Najlepsze efekty dają kremy będące kombinacją składników zapewniających ukojenie, odżywienie, nawilżenie i ochronę, to idealna podstawa zimowej pielęgnacji. Nie bądźmy też obojętni wobec pielęgnacji uzupełniającej, czyli odpowiednio dobierajmy preparaty do demakijażu, toniki, maseczki i peelingi.
Jaki krem dla jakiej skóry? – mity
Mit, który powielany jest co zimę to taki, że krem zamarznie na twarzy. Po aplikacji woda szybko odparowuje, a na skórze zostaje warstwa substancji tłuszczowych i wiążących wodę w naskórku. Pamiętajmy, aby nie wychodzić na mróz tuż po bezpośredniej aplikacji kremu. Nie dotyczy to oczywiście przypadków, gdy na zewnątrz panuje siarczysty mróz. Wtedy należy zrezygnować z kremów typowo nawilżających z dużą zawartością wody.
Jak wiadomo podczas snu skóra intensywnie się regeneruje, dlatego zimą nocna pielęgnacja nabiera szczególnego znaczenia, stąd krem na noc powinien, być bogatszy, by wspomóc te procesy i jeszcze dodatkowo „uszczelnić” naskórek.
Jaki krem dla jakiej skóry? – skóra tłusta
Skóra tłusta lepiej znosi wiatr i niskie temperatury od skóry suchej, ponieważ wydziela więcej sebum, które samo od siebie tworzy warstwę ochronną. Nie znaczy jednak, że zimą możemy odpuścić ochronę skóry tłustej. Najlepiej, aby w składzie kremu znalazły się naturalne tłuszcze takie jak np. masło shea, które idealnie nawilża, ale też i głęboko odżywia, dostarcza skórze witamin A, E, F. Masło, choć tłuste, nie zatyka porów i idealnie się wchłania.
Krem pielęgnujący do cery tłustej cały czas powinien zawierać składniki bakteriobójcze, regulujące pracę gruczołów łojowych, matujące oraz rozjaśniające, takie jak kwasy owocowe, witaminę B6, witamina B3, ekstrakt z arniki, cyprysu, oczaru. Absolutnie nie stosujemy preparatów z alkoholem! Ważne jest, aby zimą nie nadużywać peelingów, aby skóra nie straciła swojej naturalnej ochrony. Na noc należy nakładać na twarz krem nawilżający i regulujący pracę gruczołów łojowych.
39,99zł
❄️ -15% z kodem: GRUDZIEN
Jaki krem dla jakiej skóry? – skóra sucha
Skóra sucha jest bezradna wobec mrozu. Brakuje jej ochronnej warstwy lipidowej, która zabezpiecza cerę tłustą i mieszaną. W tej sytuacji musimy ją zbudować za pomocą kremów. Stąd przy cerze suchej najlepiej sprawdzi się pielęgnacja kompleksowa – nawilżająca i natłuszczająca, a ponadto zapewniająca odżywienie. Kremy powinny zawierać kwas hialuronowy, NMF, glicerynę, witaminy z grupy B, algi, mukopolisacharydy oraz naturalne oleje i woski, takie jak wosk pszczeli, czy olej jojoba. Do demakijażu używajmy płynu micelarnego albo nawilżającego mleczka. Oczyszczajmy twarz peelingiem enzymatycznym, a potem nakładajmy maseczkę odżywczą, która odbuduje warstwę lipidową skóry. Pamiętajmy, że skóra sucha potrzebuje intensywnego nawilżenia i natłuszczenia. Tylko natłuszczanie, bez zapewnienia nawilżenia, może spowodować nadmierne obciążenie delikatnej skóry i zatkanie porów.
51,99zł
❄️ -15% z kodem: GRUDZIEN
42,99zł
❄️ -15% z kodem: GRUDZIEN
Jaki krem dla jakiej skóry? – skóra naczynkowa i wrażliwa
To podtyp skóry, który może dotyczyć zarówno cery suchej, jak i tłustej. Swoisty szok termiczny, na jaki jesteśmy narażeni zimą, powoduje przede wszystkim naprzemienne skurczanie i rozkurczanie się naczyń krwionośnych, które może doprowadzić do pojawienia się problemów z naczynkami. Dodatkowo naturalna bariera hydrolipidowa skóry zostaje poważnie osłabiona, przez co skóra staje się bardziej wrażliwa i podatna na uszkodzenia. Skóra naczynkowa jest bardzo wymagającą i trudną w pielęgnacji, ponieważ łatwo ulega podrażnieniom. Wymaga bardzo rozważnego stosowania kosmetyków, za to o wielokierunkowym działaniu. Podstawowym składnikiem kremów do cery naczynkowej są substancje wzmacniające ściany naczyń – witaminę C, witaminę K, niacynę, flawonoidy, wyciąg z arniki, kasztanowca, miłorzębu oraz składniki kojące o działaniu przeciwzapalnym – flawonoidy, NNKT, pantenol, witamina C, witamina E, witamina A, masło karite (shea) i aloes. Idealnym kremem dla takiego typu skóry będzie łagodzący krem marki VIANEK.