Promocje
Menu
Produkty
Szukaj

Kosmetyki z prebiotykami, probiotykami i synbiotykami – czy warto je stosować?

Kosmetyki wzbogacone o probiotyki i prebiotyki podbijają serca wielu entuzjastów świadomej pielęgnacji. To nie przypadek, że te produkty szybko stały się prawdziwym pielęgnacyjnym hitem – te magiczne składniki mają niesamowity wpływ na zdrowie i wygląd naszej skóry. Dzisiaj odkryjemy fascynujący świat probiotyków, prebiotyków i synbiotyków w kosmetykach. Wyjaśnimy, dlaczego te składniki zdobywają coraz większe uznanie w świecie pielęgnacji i jak mogą odmienić kondycję oraz wygląd Twojej skóry.

Czym różnią się probiotyki od prebiotyków?

W poprzednim wpisie wyjaśniliśmy co to jest mikrobiom i jak wpływa na prawidłowe funkcjonowanie naszej skóry. Wiemy już, jak ważne jest zachowanie odpowiedniej równowagi flory bakteryjnej, ale jaką rolę odgrywają tu wspomniane probiotyki, prebiotyki i synbiotyki?

Jak działają probiotyki?

Probiotyki to nic innego jak szczepy dobrych bakterii, które mają zdolność wspierania obrony immunologicznej skóry. Używając kosmetyków z probiotykami, wprowadzasz do mikrobiomu swojej skóry kulturę bakteryjną, która pomaga w namnażaniu dobrych mikroorganizmów. Jakie korzyści dla naszej skóry przynoszą kosmetyki z probiotykami?

  • Pomagają w utrzymaniu równowagi flory bakteryjnej,
  • Utrzymują odpowiednie pH skóry,
  • Pobudzają proces odnowy warstwy hydrolipidowej, czyli naturalnej bariery ochronnej skóry,
  • Hamują rozwój szkodliwych mikroorganizmów.

W efekcie probiotyki są pomocne w walce z niedoskonałościami, a nawet chorobami skóry, takimi jak trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry czy trądzik. Chronią także przed nadmiernym przesuszeniem czy przedwczesnym starzeniem się skóry.

Lactobacillus, Lactoccocus, Microccocus, Bifidobacterium i Saccharomyces to popularne szczepy probiotyczne, które warto mieć na uwadze podczas zakupu kosmetyków.

Jaki wpływ na skórę mają prebiotyki?

Bytujące w naszym mikrobiomie drobnoustroje muszą się czymś żywić – bakterie probiotyczne również! Takim pożywieniem dla dobrej flory bakteryjnej są właśnie prebiotyki.

Te składniki stymulują wzrost flory bakteryjnej, aktywując mikrobiom skóry i przywracając mu równowagę. Prebiotyki wzmacniają funkcje ochronne skóry i łagodzą podrażnienia. Dzięki nim nasza skóra zachowuje odpowiedni stopień nawilżenia i pozostaje w dobrej kondycji.

Wśród najczęściej spotykanych prebiotyków znajdują się poli- i oligosacharydy, takie jak celuloza, inulina, skrobia, alfa-glukan oraz levan.

Czym są synbiotyki?

Łączenie probiotyków i prebiotyków w jednym produkcie kosmetycznym przynosi bardzo korzystne dla naszej skóry efekty. Taki produkt określany jest jako synbiotyk, łączący korzyści z zastosowania obu grup składników.

Podsumowując, probiotyki to nieaktywne kultury bakterii w kosmetykach, które wspierają obronę immunologiczną skóry, namnażając dobrą florę bakteryjną i utrzymując kwasowe pH. Prebiotyki to natomiast substancje odżywcze, które stymulują wzrost flory bakteryjnej, przywracają równowagę mikrobiomu i łagodzą podrażnienia. Synbiotyki łączą obie te grupy, a wprowadzenie ich do swojej pielęgnacji przynosi niezwykle korzystne dla naszej skóry efekty.

Dlaczego warto stosować kosmetyki prebioryczne, probiotyczne i/lub synbiotyczne?

Obecnie, choć najbardziej popularne są kosmetyki z prebiotykami, coraz częściej ich formuły wzbogacane są o probiotyki i synbiotyki.

Kosmetyki bogate w probiotyki i prebiotyki przyczyniają się do rozwoju mikrobiomu i utrzymaniu jego równowagi, zapewniając skórze możliwości regeneracyjne oraz zwiększając jej odporność na czynniki zewnętrzne. Produkty do mycia twarzy, wsparte drobnoustrojami, w porównaniu do tradycyjnych, syntetycznych kosmetyków nie powodują przesuszenia skóry, redukując utratę wilgoci z komórek i nie naruszają bariery ochronnej, wspierając mikrobiotę skóry.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kosmetyki z prebiotykami, probiotykami i/lub synbiotykami?

Przede wszystkim, warto wybierać produkty, które, oprócz szczepów bakterii (probiotyki), czy polisacharydów (prebiotyki) zawierają również naturalne substancje aktywne o udowodnionym działaniu. Kompleks naturalnych składników razem z probiotykami, prebiotykami lub synbiotykami pozwala świadomie dbać o kondycję skóry. Takie kosmetyki pomagają w zachowaniu równowagi flory bakteryjnej i wzmocnieniu płaszcza hydrolipidowego, co jest kluczowe dla uzyskania zdrowej cery, odpornej na podrażnienia i niedoskonałości.

Pamiętaj także, by unikać składników, które mogą zakłócić mikrobiom skóry i jej barierę ochronną, takich jak:

  • silikony,
  • sztuczne barwniki,
  • parabeny,
  • silne detergenty, np. SLS czy SLES.

Zachowanie równowagi flory bakteryjnej jest bardzo istotnym elementem codziennej pielęgnacji. Jak już wiesz, w utrzymaniu balansu między złymi, a dobrymi drobnoustrojami, bytującymi na naszej skórze, niezwykle pomocne są kosmetyki prebiotyczne. Dlatego wprowadzamy nową linię naturalnych kosmetyków, które zadbają o mikrobiom Twojej skóry!

⌛ ZAMÓW W PRZEDSPRZEDAŻY

Zestawy kosmetyków z nowej linii VIANEK Prebiotyczny możesz kupić już teraz w przedsprzedaży!*
To niepowtarzalna szansa na zakup najnowszych kosmetyków prebiotycznych w naprawdę niskich cenach

*zestawy zostaną wysłane po premierze linii kosmetyków VIANEK Prebiotyczny

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pielęgnacja naturalna
Temat świadomej pielęgnacji staje się coraz bardziej powszechny. Podczas zakupów nie sięgamy już po przypadkowe kremy z półek sklepowych, a dokładnie analizujemy składy kosmetyków, szukając...
Pielęgnacja naturalna
Z radością ogłaszamy, że do rodziny ALOESOVE dołączają dwie nowe linie kosmetyków naturalnych, które zrewolucjonizują codzienną pielęgnację twarzy – ALOESOVE Pink&Blue. Wprowadzając na rynek dwie...
Pielęgnacja naturalna
Choć coraz więcej osób, w poszukiwaniu naturalnych i skutecznych metod wzmacniania oraz przyspieszania porostu włosów, sięga po wcierkę do skóry głowy, wciąż jest to niedoceniany...
Scroll to Top