📦 Dostawa już od 8,99 zł
📦 Dostawa już od 8,99 zł
Promocje
Menu
Produkty
Szukaj

Różowy październik z Sylveco – miesiąc świadomości raka piersi

AKTUALIZACJA!

Akcja Różowy Październik dobiegła końca.
W tym roku udało nam się sprzedać aż 1352 pomadki-cegiełki.
Dodatkowo przekazaliśmy fundacji Oko w Oko z Rakiem roczny zapas naszych różowych pomadek.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wsparcie.

Przeczytanie tego wpisu zajmie Ci około 6 minut. Według statystyk w tym czasie u 3 mieszkanek krajów europejskich zostanie wykryty rak piersi. Za 6 minut jedna kobieta z powodu tej choroby straci życie. 6 minut to niewiele czasu, a jeśli poświęcisz je raz w miesiącu na samobadanie piersi, zwiększysz swoje szanse na wczesne wykrycie tej choroby.

Październik to Miesiąc Świadomości Raka Piersi. W tym czasie cały świat edukuje na temat samobadania piersi, profilaktyki i diagnostyki nowotworów. Ten temat jest niezwykle istotny również dla nas, dlatego nie przechodzimy obok niego obojętnie. 

Jak pomagamy w tym roku?

Przygotowaliśmy specjalną pomadkę – cegiełkę, z której sprzedaży cały dochód przekażemy Fundacji Oko w Oko z Rakiem. Fundacja wspiera osoby z chorobą nowotworową i ich rodziny, zarówno w trakcie, jak i po przebyciu choroby onkologicznej. Jej celem jest także edukowanie młodzieży i dorosłych odnośnie profilaktyki nowotworowej i zdrowego stylu życia.

W poprzednim roku, dzięki Waszym zamówieniom, na rzecz Fundacji udało nam się przekazać aż 25 tys. zł

Dodatkowo do każdego zamówienia złożonego w naszym sklepie w październiku dodamy fiszkę z instrukcją samobadania piersi

Edukacja z Uśmiechem – Aga Szuścik w Akcji

Naszą akcję wspierać będzie Aga Szuścik, która w kreatywny sposób objaśnia zagadnienia z dziedziny ginekologii, profilaktyki onkologicznej i edukuje na temat przechodzenia choroby. Na swoim Instagramie oraz stronie internetowej Aga dzieli się swoimi doświadczeniami z przebytej choroby – jest wsparciem i inspiracją dla wielu kobiet po leczeniu onkologicznym oraz dla tych, które dopiero zaczynają swoją walkę z rakiem. Edukuje na temat samobadania, zachęca do zdrowego stylu życia i pomaga zrozumieć, jak ważna jest profilaktyka.

Dlaczego regularne samobadanie piersi jest ważne?

15 października został ustanowiony Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi. Co roku ponad 16 tysięcy kobiet i około 100 mężczyzn otrzymuje diagnozę: rak piersi. Niestety, aż 30% pacjentów dowiaduje się o swojej chorobie zbyt późno.

Nasze dłonie są najlepszym, darmowym narzędziem diagnostycznym. Badając się co miesiąc, jesteśmy w stanie wykryć zmiany o średnicy około 1 centymetra. 75% z tych zmian to łagodne guzki, które, jeśli zostaną odpowiednio zidentyfikowane i usunięte na czas, nie przerodzą się w guzy złośliwe. Gdy zmiana ma rozmiar nie przekraczający 2 cm i nie wykazuje przerzutów do węzłów chłonnych, istnieje znacząca szansa na całkowite wyleczenie. Warto również podkreślić, że aby guzek osiągnął wielkość 2 cm, musi rosnąć przez kilka lat (nawet 8!), co stanowi dodatkowy argument przemawiający za regularnym wykonywaniem badań.

Statystycznie, aż 80% zmian wykrywanych jest dzięki samobadaniom przeprowadzanym przez same kobiety lub ich partnerów. Dlatego apelujemy – dbaj o swoje zdrowie i badaj się regularnie!

Jak wykonać samobadanie piersi?

Wizualna ocena przed lustrem:

 • Stań przed lustrem i dokładnie przyjrzyj się kształtowi i kolorowi skóry piersi oraz sutków. Unieś obie ręce ku górze, a następnie połóż je na biodrach.
 • Obejrzyj każdą pierś z przodu i z boku.

Badanie w pozycji stojącej:

 • Rozpocznij badanie, używając wewnętrznej powierzchni palców lewej ręki, na prawej piersi. Badaj zgodnie z ruchem wskazówek zegara, rozpoczynając od zewnętrznej górnej ćwiartki.
 • Delikatnie ściskaj każdy sutek pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym.

Badanie w pozycji leżącej na plecach:

 • Połóż się plecach i ponownie zbadaj każdą ćwiartkę piersi zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
 • Na koniec, palcami zbadaj okolicę pachy pod względem ewentualnego powiększenia węzłów chłonnych nad i podobojczykowych.

Co, jeśli wykryjesz niepokojące zmiany?

Co konkretnie podczas samobadania piersi powinnaś uznać za niepokojący sygnał?

 • Uwidocznione naczynia krwionośne na skórze piersi
 • Niepokojące dołki, zaciągnięcia, pomarszczenia i owrzodzenia na skórze piersi
 • Skóra przypominająca skórkę pomarańczy
 • Zmiany w kolorze, strukturze, wielkości lub kształcie gruczołu piersiowego
 • Pojawienie się strupków, łuszczenia, zaczerwienienia lub owrzodzenia brodawki sutkowej
 • Guzek lub zgrubienie w piersi
 • Krwawienie lub wyciek innej wydzieliny z sutka
 • Powiększenie węzłów chłonnych w dole pachowym (o średnicy przekraczającej 1 cm)

Po pierwsze – nie panikuj i nie próbuj sama dokonywać diagnozy! Nie każda zmiana, którą wykryjemy od razu oznacza chorobę, a stres na pewno nie zadziała na Ciebie pozytywnie. W przypadku wystąpienia wymienionych objawów, niezwłocznie skontaktuj się z ginekologiem lub lekarzem pierwszego kontaktu, czyli internistą lub lekarzem rodzinnym. W zależności od wyników konsultacji, lekarz ten może skierować Cię na dodatkowe badania obrazowe, takie jak ultrasonografia piersi (USG) lub mammografia.

Pamiętaj także, aby raz w roku podarować sobie w prezencie pakiet badań obrazowych, które są niezwykle ważnym elementem profilaktyki! Im wcześniej wykryjesz raka piersi, tym większe masz szanse na całkowite wyzdrowienie, dlatego badaj się regularnie! 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pielęgnacja naturalna
Dzieci są naturalnie ciekawe świata i chętnie naśladują dorosłych, zwłaszcza swoich rodziców. Dziewczynki często obserwują swoje mamy podczas codziennych rytuałów pielęgnacyjnych i marzą o własnych...
Pielęgnacja naturalna
Wybór idealnego prezentu na Dzień Mamy może być sporym wyzwaniem. Choć nasze Mamy znamy doskonale i wiemy, co lubią najbardziej, często stajemy przed trudnym wyborem:...
Pielęgnacja naturalna
Delikatna skóra wokół oczu jest wyjątkowo narażona na pojawianie się zmarszczek. Chyba każda z nas chciałaby, aby linie wokół oczu były mniej widoczne, a głębokie...
Scroll to Top