Promocje

Menu

Produkty

Szukaj

Top 5 kosmetyków dla 13-latki

Trądzik, zapchane pory, wypryski, maksymalnie przesuszona skóra lub wręcz przeciwnie – nadmierny efekt glow. Brzmi znajomo? To normalne, że nastolatki borykają się z pierwszymi problemami skórnymi. Ale nie martw się, taki stan nie będzie trwał wiecznie. Zwłaszcza, jeśli zaczniesz już teraz dbać o swoją cerę. Niezwykle ważną rolę odegra tu dobór odpowiednich kosmetyków – podkradanie tych z kosmetyczki mamy lub starszej siostry może skończyć się katastrofą w postaci wysypu niedoskonałości czy zapchanych porów. Dlatego wybraliśmy top 5 kosmetyków dla 13-latki, które uratują cerę w okresie dojrzewania.

Dlaczego nastolatki mają problemy z cerą?

Zanim przedstawimy naszą niezawodną piątkę, przyjrzymy się nieco bliżej nastoletniej cerze. Dlaczego skóra nastolatków przechodzi kryzys? Skąd biorą się niedoskonałości i trądzik młodzieńczy?

W wieku dojrzewania skóra przechodzi przez wiele zmian, które są bezpośrednio związane z burzą hormonalną, jakiej doświadcza organizm. Hormony, szczególnie androgeny, stymulują gruczoły łojowe do produkcji większej ilości sebum, czyli naturalnego oleju skóry. Chociaż sebum jest niezbędne do nawilżenia i ochrony, to właśnie jego nadmiar może być źródłem różnych problemów skórnych. Rozszerzone pory, zaskórniki i wypryski, nadmierne przetłuszczanie się i błyszczenie czy młodzieńczy trądzik to w wieku dojrzewania standardowe problemy, z którymi boryka się spora część nastolatków.

Oprócz hormonalnej burzy, istnieje kilka dodatkowych czynników wpływających na zły stan nastoletniej cery:

  • nadmierny stres, który zaburza równowagę hormonalną i może zaostrzać zmiany skórne,
  • nieodpowiednia dieta, bogata w cukry i żywność typu fast food,
  • niska zawartość tłuszczów roślinnych w diecie,
  • alergie pokarmowe,
  • mechaniczne podrażnianie skóry,
  • niedokładne oczyszczanie skóry, prowadzące do zapychania porów,
  • używanie nieodpowiednich kosmetyków.

Jakie kosmetyki dla 13-latki wybrać?

To, że nastoletniej cerze towarzyszą problemy skórne nie oznacza, że należy traktować ją agresywnymi produktami. Kosmetyki dla nastolatków powinny być lekkie i delikatne. Warto wybierać takie o działaniu normalizującym, które pomogą kontrolować nadmiar sebum i zapobiegać wypryskom. Równocześnie należy pamiętać o odpowiednim nawilżeniu i odżywieniu skóry. Produkty dla dorosłych to często mocno skoncentrowane formuły, ukierunkowane na działanie przeciwstarzeniowe, które mogą być zbyt ciężkie dla młodej cery. Dlatego warto sięgać po kosmetyki specjalnie stworzone dla nastolatków. Oto nasze propozycje!