Promocje
Menu
Produkty
Szukaj

3 sposoby na babke

 Babka… z wyrazem tym możemy mieć różne skojarzenia. Jak chociażby babka wielkanocna, czy babka z piasku. Tak  określamy mamy naszych rodziców, albo też w potocznym języku mówimy o kobiecie. Dawniej babkami nazywano kobiety zielarki, znachorki, wiejskie akuszerki. Czasy babek-zielarek dawno minęły, jednak my przedstawimy Wam 3 sposoby na babke.

3 sposoby na babke – Ślady białych stóp

Babka to roślina znana niegdyś każdemu dziecku. Jej listki to najlepszy „plaster” gojący odrapane kolana. Wystarczyło tylko poślinić (a w ślinie również znajdują się składniki bakteriobójcze i przeciwzapalne) i przyłożyć na zranione miejsce. 

Może na co dzień jej nie zauważamy, ale wystarczy baczniej się rozglądnąć i wówczas zorientujemy się, że babka rośnie niemal wszędzie. Najczęściej w swoim otoczeniu znajdziemy charakterystyczne, jajowate liście babki zwyczajnej (Plantago major).

Dawniej o babce wąskolistnej mówiono „języczki” lub „języczki psie”. W przeciwieństwie do babki zwyczajnej, która może wyrosnąć nawet na betonowym chodniku, najdogodniejszymi stanowiskami dla babki lancetowatej są wilgotne łąki. Nie powinniśmy mieć jednak  problemu ze znalezieniem obydwu gatunków babek. Co ciekawe,  rośliny te znajdziemy na całej kuli ziemskiej, oczywiście wyłączając miejsca o ekstremalnych warunkach klimatycznych.n Babka z pochodzenia jest euroazjatką, gdyż tereny te były jej pierwotną ojczyzną. Z czasem stała się kosmopolitką, tak zwaną rośliną synantropijną, czyli towarzyszącą człowiekowi. A towarzyszyła dosłowie: pojawiała się wszędzie tam, gdzie zjawiali się europejscy koloniści. Przez północnoamerykańskich Indian została nawet nazwana śladem stóp bladych twarzy. Swą wszędobylskość zawdzięcza ogromnemu potencjałowi rozrodczemu – w ciągu roku jedna roślina wydaje ok. tysiąca nasion, zdolnych do kiełkowania nawet po wielu latach. W czasie deszczu warstwa okrywy nasiennej śluzowacieje, tworząc z licznych nasion galaretowatą masę. Może ona łatwo przylepić się do nóg zwierząt, czy butów człowieka. Po intensywnych opadach nasionka rozprzestrzeniają się, niesione z prądem strumieni i rzek. Także ptaki, żywiące się nasionami, wydalają je nieuszkodzone.   

3 sposoby na babke – Do rany przyłóż

W niektórych regionach Polski mówiono niegdyś: Babka sićkich zielów matka – co pokazuje jak wielkie znaczenie pełniła w medycynie ludowej. Pamiętano o babce podczas robienia wianków z okazji święta Bożego Ciała, a także Matki Bożej Zielnej. Poświęcone rośliny wykorzystywano w terapiach domowych, wierząc w ich szczególne właściwości. Święcony wianek spalany służył do okadzania rodzącej kobiety. Babka nosiła również przydomek „świętojańska”, a to z tego względu, iż zbierana była w wigilię św. Jana. Przystrajano nią w tym czasie domy, a po wyschnięciu przechowywano.

Babka to również roślina, którą możemy docenić za walory smakowe  Nasi  przodkowie jedząc liście babki, a do tego pokrzywy i mniszka, zapewniali sobie w okresie wczesnowiosennym odpowiednią porcję witamin i minerałów w łatwo przyswajalnej dla organizmu postaci. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby poznać smak babki, a także jej właściwości w tym sezonie wiosenno-letnim. Pamiętajmy również, że babka przychodzi nam z pomocą także jako kosmetyk. Co tu więcej mówić… to po prostu babka. Zawsze możemy na nią liczyć! 

3 sposoby na babke – Z babką inaczej…

W dalszym ciągu możemy poznawać walory smakowe, a przy tym zdrowotne, roślin naturalnie występujących w naszym otoczeniu. Oczywiście pamiętamy o zbiorach z  miejsc usytuowanych z dala od ruchliwych ulic. A jeśli mamy wątpliwości czy zebraliśmy odpowiednią roślinę i nie do końca jesteśmy pewni jej właściwości, zawsze możemy podejść do najbliższej apteki i uzyskać informacje na temat naszych zbiorów. Ale z rozpoznaniem babki nie powinno być raczej problemów. Znajomość wyglądu i nazwy tej rośliny powinna być znana każdemu od dziecka. Mniej znane mogą być możliwości kulinarnego wykorzystania babki. A przyrządzać możemy ją w taki sam sposób jak szpinak lub stosować jako składnik sałatek.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pielęgnacja naturalna
Temat świadomej pielęgnacji staje się coraz bardziej powszechny. Podczas zakupów nie sięgamy już po przypadkowe kremy z półek sklepowych, a dokładnie analizujemy składy kosmetyków, szukając...
Pielęgnacja naturalna
Z radością ogłaszamy, że do rodziny ALOESOVE dołączają dwie nowe linie kosmetyków naturalnych, które zrewolucjonizują codzienną pielęgnację twarzy – ALOESOVE Pink&Blue. Wprowadzając na rynek dwie...
Pielęgnacja naturalna
Choć coraz więcej osób, w poszukiwaniu naturalnych i skutecznych metod wzmacniania oraz przyspieszania porostu włosów, sięga po wcierkę do skóry głowy, wciąż jest to niedoceniany...
Scroll to Top