Swędząca skóra głowy nie daje Ci spokoju? Problem pojawia się nagle, w najmniej odpowiednich momentach? A może trwa od tygodni i powoli zaczynasz się z nim oswajać? Chociaż problem swędzącej głowy wydaje się błahy, potrafi znacząco utrudniać nam codzienne funkcjonowanie. Dlatego nie warto go bagatelizować! Co tak naprawdę stoi za swędzeniem skóry głowy i jak uporać się z tym problemem raz na zawsze? W tym wpisie podpowiemy, co może być przyczyną swędzącej skóry głowy i co może przynieść Ci ulgę.
Najczęstsze przyczyny swędzenia skóry głowy
Często z góry zakładamy, że swędząca skóra głowy to sygnał, że czas umyć włosy. Okazuje się, że problem może być jednak dużo bardziej złożony i mieć zupełnie inne podłoże. Zamiast codziennie myć włosy mocno oczyszczającymi szamponami, przyjrzyj się bliżej swojej skórze głowy i zastanów się nad przyczyną swędzenia.
1. Suchość skóry
Suchość skóry głowy to jedna z głównych przyczyn swędzenia. Może być spowodowana przez czynniki środowiskowe, takie jak nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, czy mroźne powietrze na zmianę z ogrzewaniem w sezonie zimowym. Do przesuszenia skóry głowy najczęściej jednak przyczyniamy się sami, nieodpowiednią pielęgnacją: używając codziennie mocno oczyszczających szamponów, susząc włosy gorącym nawiewem lub stylizując je gorącą lokówką czy prostownicą.
Jak rozpoznać suchą skórę głowy?
Sucha skóra głowy charakteryzuje się przede wszystkim uczuciem napięcia i swędzenia, które mogą nasilać się tuż po myciu włosów. Inne objawy to:
- Łuszczące się, drobne płatki naskórka (często mylone z łupieżem).
- Widoczne zaczerwienienie i podrażnienia skóry.
- Uczucie szorstkości skóry przy dotyku.
- Wrażenie, że włosy są bardziej matowe i trudniejsze do układania.
Co stosować na suchą, swędzącą skórę głowy?
Aby pozbyć się problemu przesuszonej, swędzącej skóry głowy, przede wszystkim zrezygnuj z codziennego stosowania mocno oczyszczających szamponów. Jak ognia wystrzegaj się także stosowania suchych szamponów, które dla odwodnionej skóry głowy są wrogiem numer jeden! Postaw na łagodne szampony przeznaczone do pielęgnacji wrażliwej i suchej skóry głowy. Świetnie sprawdzi się np. Łagodzący szampon do atopowej skóry głowy SYLVECO DERMO, który zawiera panthenol i alantoinę o działaniu łagodzącym oraz trehalozę i glicerynę, które intensywne nawilżają skórę głowy. Doskonałym wyborem będzie także VIANEK Nawilżający szampon do włosów lub SYLVECO Balsam myjący do włosów z betuliną.
Pamiętaj, by unikać gorącego nawiewu podczas suszenia włosów. Nie rezygnuj jednak całkowicie z używania suszarki – paradoksalnie, pozostawienie włosów do wyschnięcia sprawia, że woda szybciej ucieka z naskórka, co na dłuższą metę może pogłębić problem.
34,00zł
🔥 15% rabatu z kodem BW15
46,99zł
🔥 15% rabatu z kodem BW15
31,99zł
🔥 15% rabatu z kodem BW15
2. Łupież
Łupież to jedna z najczęstszych przyczyn swędzenia skóry głowy, spowodowany nadmiernym złuszczaniem się naskórka. W wielu przypadkach jego przyczyną są drożdżaki z rodzaju Malassezia, które naturalnie występują na skórze głowy, ale mogą się nadmiernie rozmnażać w wyniku zaburzeń równowagi mikrobiomu skóry. Efektem tego jest podrażnienie skóry, świąd oraz charakterystyczne białe płatki widoczne na włosach i ubraniach.
Jak pozbyć się łupieżu?
Aby skutecznie pozbyć się łupieżu, przede wszystkim stosuj specjalne kosmetyki stworzone do walki z tym problemem. Wybieraj produkty zawierające substancje aktywne, takie jak kwas salicylowy, piroglutaminian cynku i glukonian cynku, które eliminują drożdżaki i regulują proces złuszczania naskórka. Znajdziesz je np. W Szamponie przeciwłupieżowym SYLVECO DERMO, który dodatkowo zawiera pirokton olaminy, zapobiegający swędzeniu skóry głowy.
Unikaj drażniących kosmetyków – agresywne produkty do pielęgnacji skóry głowy mogą pogłębiać problem. Znacznie lepiej sprawdzą się kosmetyki przeznaczone do wrażliwej skóry głowy lub specjalne kosmetyki przeciwłupieżowe, np. z linii SYLVECO DERMO.
Regularnie myj włosy! Pamiętaj, że utrzymanie odpowiedniej higieny skóry głowy, jest niezwykle ważne, aby zapobiec gromadzeniu się nadmiaru sebum, sprzyjającemu rozwojowi drożdżaków. Jeśli Twoje włosy tego wymagają, możesz myć je nawet codziennie!
Jeśli problem łupieżu i swędzenia skóry głowy utrzymuje się mimo stosowania odpowiednich środków, warto skonsultować się ze specjalistą.
39,00zł
🔥 15% rabatu z kodem BW15
34,90zł
🔥 15% rabatu z kodem BW15
34,99zł
🔥 15% rabatu z kodem BW15
44,99zł
🔥 15% rabatu z kodem BW15
3. Łojotokowe zapalenie skóry
Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) to przewlekła choroba zapalna skóry, która często dotyczy skóry głowy. Charakterystycznymi objawami są zaczerwienienie, łuszczenie się skóry (często o żółtawym zabarwieniu) oraz intensywne swędzenie. W przypadku ŁZS kluczowy jest dobór odpowiednich kosmetyków oraz uważna pielęgnacja skóry głowy.
Jak dbać o skórę z ŁZS?
- Regularnie stosuj peelingi do skóry głowy – wybieraj te o łagodnym działaniu, aby uniknąć dodatkowych podrażnień. Dobrym wyborem będzie np. SYLVECO DERMO Peeling kwasowy do skóry głowy z kwasem glikolowym, który delikatnie złuszcza naskórek oraz kojącą alantoiną, panthenolem i gliceryną, które łagodzą uczucie swędzenia.
- Stosuj szampony seboregulujące – np. SYLVECO DERMO Szampon z kwasem salicylowym. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzać z częstotliwością używania szamponów o mocnym działaniu. Na co dzień wybieraj produkty o działaniu łagodzącym i kojącym, a po szampony seboregulujące sięgaj 1-2 razy w tygodniu.
- Używaj specjalnych wcierek – 2-3 razy w tygodniu sięgaj po Regulującą wcierkę do skóry głowy SYLVECO DERMO, która zawiera składniki seboregulujące i łagodzące oraz pirokton olaminy, który łagodzi uczucie swędzenia.
39,00zł
🔥 15% rabatu z kodem BW15
34,00zł
🔥 15% rabatu z kodem BW15
34,00zł
🔥 15% rabatu z kodem BW15
Jeśli swędzenie skóry głowy trwa dłużej niż kilka tygodni, towarzyszą mu inne objawy (np. wypadanie włosów, zaczerwienienie, strupy) lub odpowiednia pielęgnacja nie przynosi ulgi, warto udać się do specjalisty. Swędzenie może być objawem poważniejszych problemów.
Pamiętaj, że regularna pielęgnacja, unikanie agresywnych kosmetyków i nawilżanie skóry głowy mogą zapobiec pojawieniu się problemów. Dbaj o swoją skórę głowy tak samo, jak dbasz o cerę – to inwestycja, która przyniesie ulgę i poprawi komfort na co dzień.