Naturalne środki czystości istnieją od dawna, stosowały je nasze babcie, jednak z czasem zostały wyparte przez sklepowe środki czystości, których opakowania przyciągają wzrok, a ich zapach roznosi się po całym domu. Dlaczego warto sprzątać ekologicznie?
Domowe sposoby na wiosenne porządki – Wstęp
Ekologiczne sposoby sprzątania domu, są coraz bardziej popularne, związane jest to przede wszystkim z alergiami, które powodują detergenty zawarte w preparatach przeznaczonych do sprzątania. Staramy się dbać o nasze zdrowie, dlatego nasza świadomość ekologiczna wzrasta i coraz częściej wybieramy ekologiczną żywność, naturalne kosmetyki oraz zamieniamy środki chemiczne gospodarstwa domowego na ekologiczne, ponieważ nie wpływają one negatywnie na nasz organizm. Naturalne zamienniki detergentów to produkty ogólnodostępne oraz tanie, dzięki którym możemy zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, a co najważniejsze są one przyjazne dla środowiska. Można wybrać także opcję gotowych już naturalnych środków czystości marki ZIELKO.
Domowe sposoby na wiosenne porządki – Wpływ detergentów na środowisko
Podczas sprzątania w domu używamy kilku różnych preparatów do czyszczenia: okien, podłóg, drewna, toalety, łazienki i wiele innych, wszystkie z nich mają zniewalający zapach i pomagają nam uporać się z brudnymi powierzchniami. Zużywamy ich jednak zdecydowanie za dużo, nie zdając sobie z tego sprawy, tym bardziej, że wszystkie szkodliwe substancje zawarte w tych preparatach trafiają do kanalizacji, gdzie nie są usuwane, ponieważ nie ulegają rozkładowi. Trafiają do wód ściekowych i pod wpływem procesów beztlenowych, wydzielane są substancje trujące, takie jak metan, czy siarkowodór. Te niebezpieczne substancje przedostają się do środowiska naturalnego oraz organizmów żywych, także do ludzi. W naszych organizmach mogą być magazynowane między innymi w wątrobie lub mięśniach, z czasem ich nagromadzenie może powodować schorzenia wątroby, choroby skóry oraz niekorzystnie wpływać na działanie układu nerwowego.
Domowe sposoby na wiosenne porządki – Naturalne środki czyszczące
Czym możemy zastąpić powszechne środki przeznaczone do sprzątania? Domowe ekologiczne środki czyszczące to: ocet, soda oczyszczona, cytryna, szare mydło, proszek do pieczenia, kwasek cytrynowy, sól oraz olejki eteryczne, które działają antyseptycznie i antybakteryjnie, a także nadają piękny zapach.
- Ocet – świetnie nadaje się do sprzątania podłogi w toalecie oraz łazience, ponadto usuwa kamień oraz tłuszcz. Nadaje połysk, dlatego też sprawdzi się podczas mycia szyb i okien. Domowy płyn do mycia szyb przygotujemy łatwym sposobem z 2 łyżeczek octu i 2 litrów ciepłej wody, całość wlewamy do spryskiwacza i myjemy okna. Przypalone garnki wyczyścimy octem, wystarczy zagotować ocet i szorować zamoczoną w nim gąbką przypaloną powierzchnię. Do czyszczenia wanny oraz prysznica możemy przygotować domowy środek czyszczący, składający się z jednej szklanki gorącej wody, 2 łyżek octu, 25 gram sody oczyszczonej, 1 łyżeczki wiórków z szarego mydła, soku z połowy cytryny, pół łyżeczki ekstraktu olejku eterycznego, wszystko dokładnie wymieszać, gotowy preparat nakładamy na brudne powierzchnie, czyszcząc je, a następnie pozostawiamy na około 15 minut i po tym czasie spłukujemy ciepłą wodą.
- Cytryna i kwasek cytrynowy – pomaga w walce z kamieniem oraz tłuszczem, jest także idealnym odświeżaczem powietrza, pochłania zapachy, dlatego możemy wkładać plasterki cytryny do lodówki, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Skórki z cytryny również można wykorzystać, jako odświeżacz powietrza w domu, wystarczy położyć je na ciepłych grzejnikach. Białym ubraniom przywrócimy blask, mieszając ze sobą 2 łyżeczki kwasku cytrynowego i 2 łyżeczki proszku do pieczenia, mieszankę dodajemy do wody i moczymy w niej ubrania. Cytrynowy płyn do mycia naczyń: 1 szklanka przegotowanej wody, sok z 2 cytryn, ¼ szklanki drobnej soli, ¼ szklanki octu 10% zagotowujemy i wlewamy do buteleczki.
- Soda oczyszczona – łatwo usuwa z kubków osad z kawy i herbaty oraz nieprzyjemny zapach po czosnku i cebuli z desek do krojenia, zmiękcza wodę, zastąpi wybielacz podczas prania i zapobiega rdzy. Środek do czyszczenia piekarnika przygotujemy z 25 gram sody oczyszczonej i 2 łyżeczek soli, które rozpuszczamy w niewielkiej ilości ciepłej wody, wystarczy tyle, aby z połączenia wszystkich składników powstała pasta, którą nakładamy na gąbkę i czyścimy piekarnik, następnie pozostawiamy na około 5 min i usuwamy ściereczką namoczoną w ciepłej wodzie.
Zobacz naszego najnowszego wiosennego INSTABOXA
@sylveco.pl Nowy INSTABOX w wersji wiosennej już na naszej stronie 💚 #sylveco #sprzątanie #porządki #naturalneśrodkiczystosci ♬ SOLD OUT – Devin Kennedy
- Sól kuchenna – jest niezbędną przyprawą w naszej kuchni, ale również sprawdzi się podczas sprzątania domu, ze względu na swoje właściwości ścierające. Sól przyda się do przypalonej stopy żelazka, wystarczy rozpuścić łyżeczkę soli w ¼ szklanki ciepłego octu i taką mieszanką z łatwością wyczyścimy stopę żelazka. W lodówce przechowujemy żywność, dlatego warto czyścić ją produktami, które nie zawierają detergentów, aby chemia nie przedostała się do jedzenia. Wystarczy wymieszać ¼ szklanki soli kuchennej w pół szklanki ciepłej wody, tak, aby sól się rozpuściła, dodajemy 1 szklankę wody gazowanej oraz sok z połowy cytryny i mamy gotowy ekologiczny płyn do czyszczenia lodówki. Sól usuwa również plamy po winie oraz krwi, wystarczy w poplamioną tkaninę wetrzeć sól, a następnie namoczyć około 30 minut w zimnej wodzie i wyprać w temperaturze maksymalnej odpowiedniej dla danego materiału.
- Orzechy piorące – pochodzą z Indii oraz Nepalu, gdzie stosowane są od dawna, jako środek piorący. W orzechach znajduje się substancja zwana saponiną, dzięki której mają one właściwości odtłuszczające, zmiękczające oraz piorące. Pranie orzechami jest ekonomiczne oraz ekologiczne, ponieważ 1 kilogram orzechów dla czteroosobowej rodziny wystarcza na około rok prania, piorąc około dwa — trzy razy w tygodniu. Orzechy nadają odzieży delikatności i miękkości, dlatego płyn do płukania jest zbędny, można je również stosować nawet do bardzo delikatnych tkanin, takich jak jedwab. Łupinki orzechów można wykorzystywać do trzech razy przy praniu do 60 stopni. Do prania orzechami potrzebujemy około 5 skorupek orzechów, które dzielimy na połówki, a następnie wsypujemy do woreczka bawełnianego, mocno zawiązujemy i wrzucamy do bębna pralki wraz z ubraniami. Do białego prania oraz przy mocnych zabrudzeniach, trzeba dodać sodę oczyszczoną, a jeśli chcemy nadać długotrwały zapach ubraniom, to dodajmy do przegrody na płyn do płukania kilka kropel olejku eterycznego. Z orzechów piorących możemy również przygotować wyciąg, który będzie uniwersalnym środkiem do sprzątania łazienki, toalety i kuchni. W ogrodzie pomoże w walce ze szkodnikami i pasożytami, jako ekologiczny środek chroniący rośliny oraz warzywa. Wyciąg przygotujemy z około 25 gram orzechów piorących zalanych 500 ml wrzącej wody i gotowanych przez około 15 minut. Następnie wywar należy ostudzić i ponownie zagotować, przecedzić i odstawić na całą noc. Przy brudnych powierzchniach do wywaru możemy dodać 25 g sody oczyszczonej i 1 łyżkę kwasku cytrynowego, a jeśli chcemy nadać naszemu preparatowi do sprzątania piękny zapach, dodajmy kilka kropel olejku eterycznego o działaniu antyseptycznym, na przykład z drzewa herbacianego, eukaliptusowy, grejpfrutowy lub lawendowy.
13,99zł Pierwotna cena wynosiła: 13,99zł.7,99złAktualna cena wynosi: 7,99zł.
45,00zł
45,00zł