📦 Dostawa już od 8,99 zł
📦 Dostawa już od 8,99 zł
Promocje
Menu
Produkty
Szukaj

Ekologiczne sposoby na mycie naczyń

Mycie naczyń to nieodłączny element codzienności. Każdego dnia w naszych domach zużywamy ogromne ilości wody i środków czystości. Czy istnieje sposób, dzięki któremu mycie naczyń będzie bardziej przyjazne dla środowiska? W tym artykule podzielimy się kilkoma eko-tipami na mycie naczyń, które nie tylko pomogą w dbaniu o naszą planetę, ale również mogą okazać się oszczędnością dla Twojego portfela.

Zużycie wody podczas mycia naczyń

Zanim przekonamy się, jak możemy myć naczynia ekologicznie, warto zobrazować, ile wody zużywamy podczas standardowego procesu mycia. Szacuje się, że przeciętna osoba do codziennego mycia naczyń zużywa nawet 80 litrów wody – to dwa razy więcej niż podczas brania 5-minutowego prysznica, podczas którego zużywamy około 40 litrów wody.

Zmywarka czy standardowe mycie naczyń - co jest bardziej ekologiczne?

Jednym z pierwszych dylematów, przed którym stoimy w kontekście ekologicznego mycia naczyń jest wybór między zmywarką, a myciem ręcznym. Okazuje się, że odpowiedź na pytanie, co jest bardziej eko-friendly, nie jest wcale jednoznaczna. Co prawda zmywarka zużywa znacznie mniej wody (w zależności od modelu zmywarki, nawet 3-4 razy mniej niż podczas ręcznego mycia naczyń), jednak warto zastanowić się czy sama produkcja i ewentualny serwis sprzętu jest równie ekologiczny. Dodatkowo tabletki i kapsułki do zmywarek zwykle zawierają silne substancje chemiczne, które muszą poradzić sobie z tłuszczem, śladami po przypaleniach i mocnymi zabrudzeniami bez używania siły mechanicznej. W składzie takich detergentów często znajdują się fosforany, które pomagają pozbyć się brudu i równocześnie zmiękczają wodę, by zapobiegać osadzaniu się kamienia. Mimo że fosforany nie są szkodliwe dla człowieka, zaburzają równowagę ekosystemów wodnych.

Podsumowując, zmywarka może być bardziej ekologiczna, jeśli jest używana z głową. Pamiętaj, by sięgać po ekologiczne, biodegradowalne tabletki do zmywarki i zawsze zapełniaj zmywarkę do końca, by uniknąć marnowania wody. Jeśli nie posiadasz w swoim domu zmywarki, nie martw się – istnieją sposoby, które pozwolą Ci oszczędzać wodę również podczas ręcznego mycia naczyń.

Jak ograniczyć zużycie wody podczas mycia naczyń

Ręczne mycie naczyń również może być oszczędne i ekologiczne. Aby ograniczyć zużycie wody podczas mycia naczyń, możesz zastosować kilka prostych trików.

  1. Po pierwsze, zakręcaj kran podczas mycia i odkręcaj go tylko wtedy, gdy jest to konieczne, na przykład do płukania naczyń.
  2. Po drugie, stosuj dwukomorowe mycie. Moczenie w gorącej wodzie, szorowanie i spłukiwanie zimną wodą to najbardziej przyjazny dla środowiska sposób czyszczenia naczyń. Dodatkowo jest to niezwykle ekonomiczne rozwiązanie! Jeśli nie masz w sowim domu dwukomorowego zlewu, możesz do tego celu użyć dużej miski.
  3. Po trzecie, myj naczynia od razu – jeśli zostawisz je na dłużej, brud zaschnie i będziesz potrzebować dużo więcej wody (i wysiłku!), by je doczyścić.

Ekologiczne środki do mycia naczyń

Jeśli chcesz zmywać ekologicznie, pamiętaj o odpowiednim doborze środków czystości i akcesoriów. Zwróć uwagę na surowce, z których wykonana jest gąbka do mycia naczyń – postaw na odnawialne i biodegradowalne surowce. Wtedy będziesz mieć pewność, że nawet jeśli fragmenty gąbki dostaną się do kanalizacji, nie zanieczyszczą jej mikroplastikiem, co często zdarza się w przypadku tradycyjnych gąbek. Aby ograniczyć ilość odpadów, wybieraj gąbki wielokrotnego użytku, które możesz wyprać w pralce – posłużą Ci znacznie dłużej niż te dostępne w marketach.

Ekologiczne płyny do mycia naczyń

Ekologiczny płyn do naczyń – czyli jaki? Oczywiście taki z naturalnym składem. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wiele detergentów do mycia naczyń zawiera fosforany. Te związki chemiczne, podczas płukania naczyń przedostają się do ścieków i w konsekwencji zanieczyszczają rzeki i morza. Fosforany przyczyniaj się m.in. do powstawania (wszystkim zapewne znanych) sinic w Morzu Bałtyckim i innych zakwitów glonów. Takie zakwity blokują światło słoneczne, prowadzą do zaburzenia równowagi tlenu w zbiornikach wodnych i w rezultacie – zabijają inne gatunki.
Ekologiczne płyny do naczyń nie zawierają fosforanów, sztucznych barwników, konserwantów i są wolne od silnie oczyszczających substancji chemicznych, które nie tylko są szkodliwe dla środowiska, ale również skóry naszych dłoni. Podczas wyboru ekologicznego płynu do naczyń warto również zwrócić uwagę na opakowanie i wybierać te, które można poddać recyklingowi.

Nowość wśród naszych ekologicznych środków czystości - PŁYNY DO NACZYŃ!

W trosce o środowisko powstały naturalne płyny do naczyń ZIELKO. Są w pełni biodegradowalne i bezpieczne dla flory bakteryjnej, jaka powinna panować w przydomowej oczyszczalni ścieków. Płyny posiadają bardzo wysoką zdolność do emulgowania tłuszczów, dzięki czemu bez problemu domywają uporczywy brud. Nie pozostawiają zacieków i osadów na umytych powierzchniach. Co ważne, są niezwykle delikatne dla wrażliwej skóry rąk i bezpieczne dla środowiska naturalnego.

W obecnej ofercie ZIELKO znajdziesz dwa płyny do naczyń:

-33%
5.00/5
(2)

9,99

-33%
5.00/5
(2)

9,99

Ekologiczne mycie naczyń to nie tylko sposób na ochronę środowiska, ale również oszczędność zasobów i pieniędzy. Wybierając odpowiednie metody mycia, ograniczając zużycie wody oraz używając ekologicznych środków, możemy znacząco wpłynąć na redukcję naszego ekologicznego śladu podczas codziennych czynności. Pamiętaj, że każdy, nawet najmniejszy, krok w kierunku zrównoważonego życia ma znaczenie!

2 thoughts on “Ekologiczne sposoby na mycie naczyń”

  1. Czekam z niecierpliwością na płyny do mycia naczyń. Wszystkie środki Zielko są super I teraz już tylko ichvirzywam w swoim domu
    😊👍💪

    1. Dziękujemy za miłe słowa! Już niedługo będziemy mogli cieszyć się naszą nowością 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pielęgnacja naturalna
Dzieci są naturalnie ciekawe świata i chętnie naśladują dorosłych, zwłaszcza swoich rodziców. Dziewczynki często obserwują swoje mamy podczas codziennych rytuałów pielęgnacyjnych i marzą o własnych...
Pielęgnacja naturalna
Wybór idealnego prezentu na Dzień Mamy może być sporym wyzwaniem. Choć nasze Mamy znamy doskonale i wiemy, co lubią najbardziej, często stajemy przed trudnym wyborem:...
Pielęgnacja naturalna
Delikatna skóra wokół oczu jest wyjątkowo narażona na pojawianie się zmarszczek. Chyba każda z nas chciałaby, aby linie wokół oczu były mniej widoczne, a głębokie...
Scroll to Top