Promocje
Menu
Produkty
Szukaj

Jak robić zakupy z głową (i nie wpaść w pułapki Black Friday)

Black Friday to czas największych wyprzedaży, które przyciągają konsumentów obietnicą niesamowitych okazji. Jednakże, pędząc na zakupy, łatwo stracić głowę w wirze promocji i impulsywnych decyzji. Dlatego właśnie warto wiedzieć, jak robić zakupy z głową, by uniknąć zbędnych wydatków i nie dać się złapać w pułapki Czarnego Piątku.

Black friday, Cyber Monday i Black Weekend - o co tu właściwie chodzi?

Czarny Piątek ma długą i fascynującą historię, która ewoluowała z prostego dnia zakupowego w skomercjalizowane święto konsumpcji. Oto krótka podróż przez czas, prezentująca narodziny i transformację największych okazji zakupowych.

Początki terminu “Black Friday” związane są z Filadelfią w latach 60. XX wieku. Określenie to prawdopodobnie po raz pierwszy padło z ust policjantów, którzy walczyli z zakorkowanym po Dniu Dziękczynienia miastem. Termin stopniowo zaczął kojarzyć się z dniem po Święcie Dziękczynienia, kiedy to sklepy, widząc zwiększony ruch na ulicach, zaczęły oferować ogromne zniżki, by zachęcić klientów do rozpoczęcia przedświątecznego sezonu zakupowego. Szybko okazało się, że promocje Black Friday są korzystne również dla sprzedających, a przeniesienie bilansu handlowego z czerwonych liczb (straty) na czarne (zyski) nadało określeniu nowego znaczenia. Wraz z upływem lat Czarny Piątek stał się tradycją na skalę krajową. Sklepy detaliczne zaczęły otwierać się wcześniej niż zwykle, oferując niesamowite promocje, aby przyciągnąć tłumy. Konsumenci z kolei zaczęli planować zakupy na ten konkretny dzień, tworząc coś na rodzaj zakupowego święta.

Era Internetu i Cyber Monday

W odpowiedzi na Czarny Piątek, wraz z rozwojem handlu elektronicznego, pojawiło się nowe zjawisko – Cyber Monday. Sklepy internetowe, obserwując ogromną popularność Black Friday, postanowiły kontynuować zakupowe szaleństwo rozpoczęte w piątek i największe wyprzedaże zaplanować na poniedziałek. Poniedziałkowe promocje spodobały się szczególnie osobom, które wolą unikać tłumów w tradycyjnych sklepach i robić zakupy w sieci.

Black Friday szybko przekroczył granice Stanów Zjednoczonych i stał się globalnym zjawiskiem. Sklepy na całym świecie przyjęły tradycję oferowania promocji nie tylko na ten jeden dzień, ale nawet na cały tydzień (nazywając czas największych wyprzedaży określeniem Black Week), a nawet na cały miesiąc. Konsumenci na całym globie czekają na miesiąc najlepszych promocji, odkładając zakup droższych rzeczy, jak np. elektronika i sprzęt AGD właśnie na listopad. Black Friday 2023 przypada na 24 listopada, choć w wielu sklepach największe wyprzedaże trwają już od początku miesiąca. Ale czy to rzeczywiście doskonała okazja na zakupowe szaleństwo?

Najczęstsze pułapki Black Week

Czy ceny w Black Friday rzeczywiście są niższe? Nie zawsze! Choć w listopadzie na każdym kroku widzimy zaznaczone na czerwono ceny i zachęcające hasła, nie zawsze promocje Black Friday są dla nas naprawdę korzystne. Wiele z nich to chwyty marketingowe, mające na celu zachęcić nas do nie do końca przemyślanych, impulsywnych zakupów. To także czas, kiedy oszuści starają się skorzystać z zamieszania i dezorientacji konsumentów. Jakie pułapki mogą czyhać na nas podczas tych wielkich wyprzedaży?

Uważaj na fałszywe rabaty

Nie wszystkie obniżki cen są rzeczywiste. Czasami sklepy stosują nieetyczną taktykę, celowo podnosząc ceny przed Czarnym Piątkiem, aby następnie oferować pozornie duże zniżki. Choć w Polsce wprowadzono tzw. dyrektywę Omnibus, nakładającą na sprzedających obowiązek informowania konsumenta o najniższej cenie, która obowiązywała w okresie ostatnich 30 dni przed wprowadzeniem zniżki na dany produkt, wciąż można naciąć się na oszustwo. Jak sprawdzić, czy promocje w Black Friday są prawdziwe? Jeśli planujesz zakup np. drogiego sprzętu, postaraj się sprawdzać jego aktualne ceny już na kilka miesięcy przed wyprzedażą. Porównuj je także na różnych kanałach sprzedaży, aby upewnić się, że obniżki są rzeczywiste i najbardziej dla Ciebie opłacalne.

Nie daj się nabrać na ograniczoną ilość produktów

Nie daj się zwieść ogłoszeniom typu “tylko dzisiaj” czy “ostatnie sztuki”. Często sklepy podają ograniczone ilości produktów w promocji, aby zmusić Cię do szybkiego zakupu. Staraj się zachować rozsądek i nie decyduj się na zakup zbyt pochopnie.

Sprawdzaj wiarygodność sklepów online

Black Friday to także czas, kiedy oszuści próbują wykorzystać sklepy internetowe do kradzieży naszych pieniędzy. Zanim zdecydujesz się na zakup w nieznanym e-sklepie, sprawdź opinie innych klientów. Fałszywe sklepy często mają niskie oceny lub… nie mają ich wcale, co powinno być dla Ciebie wyraźnym sygnałem ostrzegawczym.

Zabezpiecz swoje dane osobowe

Podczas zakupów online zwracaj szczególną uwagę na bezpieczeństwo swoich danych osobowych. Unikaj podejrzanych stron internetowych i korzystaj z bezpiecznych metod płatności. Nie chcesz chyba, aby Twoje zakupy skończyły się zerem na koncie i pustymi rękami.

Kupuj tylko to, czego naprawdę potrzebujesz

Nie rzucaj się w wir atrakcyjnych wyprzedaży – ofert Black Friday jest mnóstwo, ale niekoniecznie wszystkie są dla Ciebie! Przygotuj listę produktów, których naprawdę potrzebujesz i określ maksymalną kwotę, jaką możesz wydać. To pomoże Ci uniknąć pokusy robienia impulsywnych zakupów i skupić się na rzeczach, które na prawdę Ci się przydadzą. Zanim klikniesz “kup teraz”, zastanów się, czy dany produkt rzeczywiście pasuje do twojego stylu życia i potrzeb. To, co jest tanie, ale niepotrzebne, wcale nie jest dla Ciebie okazją.

Pamiętaj, że Black Friday to nie tylko okazje, ale także pole do popisu dla oszustów. Bądź czujna/y, nie daj się zwieść fałszywym obietnicom i zawsze sprawdzaj wiarygodność sklepów. Bierz udział tylko w wiarygodnych, sprawdzonych akcjach promocyjnych. Oszczędzanie nie powinno oznaczać ryzyka, dlatego warto być świadomym konsumentem, aby zabezpieczyć się przed pułapkami tego zakupowego szaleństwa.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pielęgnacja naturalna
Temat świadomej pielęgnacji staje się coraz bardziej powszechny. Podczas zakupów nie sięgamy już po przypadkowe kremy z półek sklepowych, a dokładnie analizujemy składy kosmetyków, szukając...
Pielęgnacja naturalna
Z radością ogłaszamy, że do rodziny ALOESOVE dołączają dwie nowe linie kosmetyków naturalnych, które zrewolucjonizują codzienną pielęgnację twarzy – ALOESOVE Pink&Blue. Wprowadzając na rynek dwie...
Pielęgnacja naturalna
Choć coraz więcej osób, w poszukiwaniu naturalnych i skutecznych metod wzmacniania oraz przyspieszania porostu włosów, sięga po wcierkę do skóry głowy, wciąż jest to niedoceniany...
Scroll to Top