Targi Online wystartowały - zgarnij do 64% rabatu + gratisy
Targi Online wystartowały - do 64% rabatu + gratisy
Promocje
Menu
Produkty
Szukaj

O co chodzi w jodze?

 Czy joga jest dla każdego? 
 
To pytanie pada często od zainteresowanych zajęciami, dlatego od razu chciałabym zacząć od udzielenia na nie odpowiedzi. Oczywiście, że tak! Odmian jogi jest już tak wiele, że każdy znajdzie odpowiednią dla siebie, ale zacznijmy od początku.

O co chodzi w jodze? – O co chodzi z tą jogą?

Joga to wywodzący się z Indii system praktyk fizycznych, umysłowych i oddechowych. Pozycje w jodze nazywamy asanami. Asana to w wolnym tłumaczeniu „wygodna pozycja, dlatego dążymy, aby nawet te najmniej wygodne i skomplikowane pozycje stały się dla nas z czasem bardziej komfortowe i przyjemne. Asany to praca z ciałem, medytacja to praca z umysłem, a pranayama to praca z oddechem. Te wszystkie elementy łączą się w całość, którą nazywamy jogą. Korzyści jogi jest mnóstwo, począwszy od wydłużenia i wyprostowania naszego kręgosłupa, aż po polepszenie procesów trawiennych. Joga w żadnym wypadku nie jest religią, a jej celem jest zyskanie wewnętrznej równowagi, większej świadomości w swoim ciele i spokoju myśli. 

Joga ze względu na swą wielowiekową tradycję przeszła wiele przemian, dlatego obecnie możemy w swojej okolicy znaleźć zajęcia takie jak np. Vinyasa Joga (bardziej dynamiczne sekwencje połączone z oddechem), Ashtanga (seria odpowiednich asan) lub Joga Iyengara (z użyciem pomocy jak klocki, krzesła, paski itd.) i Yin Joga (więcej łagodnych i długich pozycji). Ostatnio na popularności zyskuje też joga twarzy, a to nic innego, jak automasaż mięśni twarzy, mający na celu ujędrnienie i wygładzenie zmarszczek. Do wykonania automasażu twarzy będzie potrzebne Ci jedynie np. olejowe serum SYLVECO Serum wygładzające. Regularna praktyka i tej części ciała sprawia, że twarz nabiera blasku, wygląda na bardziej wypoczętą i młodszą. Co także istotne każda z odmian jogi pokazuje jak wiele jest w naszych rękach, dosłownie! W jodze, tak samo jak w innych dziedzinach mających na celu ulepszenie naszego życia, liczy się systematyka, wytrwałość i chęci. Dlatego z tego miejsca zachęcamy Cię serdecznie razem z Sylveco do wypróbowania każdego z jej rodzajów i podzielenia się swoimi odczuciami pod tym artykułem!

O co chodzi w jodze? – Czy wiesz jak oddychać?

 
Poza pozycjami w jodze bardzo istotne są też techniki oddechowe, czyli pranayama. Na oddech w praktyce jogi zwraca się dużą uwagę. To właśnie oddech wpływa na utrzymanie prawidłowej pozycji w jodze i na długość jej trwania. Nazwa pochodzi od sanskryckich słów: prana (energia życiowa, oddech) oraz yama (dyscyplina, kontrola). Cały zwrot w połączeniu to pranayama, co oznacza kontrolę oddechu i kontrolę energii życiowej. Pamiętajcie też, że oddech towarzyszy nam nie tylko w jodze, oddychamy bez przerwy, ale jak się okazuje często robimy to nieumiejętnie. Jesteśmy w tym procesie bardzo nieuważni. Nasz oddech bywa płytki lub przeciwnie, bardzo dynamiczny.  Niestety u wielu swoich podopiecznych zauważam nieprawidłowe wzorce oddechowe, które wpływają niekorzystnie na ich ciało i stan umysłu. Zajęcia z jogi, a w tym i z oddechu pomogą nam wyregulować tę pracę i zwrócić uwagę na to w jaki sposób oddychamy i czy robimy to dobrze. Dzięki ćwiczeniom jogi układy organizmu pozostają otwarte, a my pracujemy nad różnymi częściami ciała, którym to właśnie oddech dostarcza energii. Dlatego joga wymaga pracy ze świadomym oddychaniem. Asany w jodze służą jako narzędzia, które mają pomóc oddechowi dotrzeć do najróżniejszych obszarów w naszym ciele. Teraz zwróć uwagę na to jak Ty oddychasz, i oddychaj z jeszcze większą uważnością!    

O co chodzi w jodze? – Wskakuj na matę!

Podsumowując joga jest dla każdego, ale każdy musi znaleźć jej odpowiednią i bezpieczną formę dla siebie. Pamiętajcie, że są też pozycje bardziej wymagające i na samym początku skonsultujcie ich wykonywanie ze swoim nauczycielem. Joga to system pełen różnych pozycji stworzony, po to żeby wzmacniać nasze ciało i umysł, ale z dużą pokorą i odpowiedzialnością. Regularna praktyka poprawi postawę ciała, wydolność, a z pewnością wpłynie na dobry nastrój. Dlatego tym bardziej zachęcamy Cię do stawienia się na macie, i na naszych Yogowych Pobudkach ze mną na Instagramie Sylveco!

Yogowa Pobudka to przyjemna i łatwa 15 minutowa praktyka jogi często z ćwiczeniami automasażu twarzy live o poranku prowadzona przeze mnie @patrycjamariajoga na Instagramie @sylveco.pl, którą później zapisujemy w albumie. Gdybyście przypadkiem zaspali na nasze pobudki to zawsze możecie włączyć takie nagranie później i wykonać kilka pozycji w odpowiednim dla siebie momencie. 

Namaste!  

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pielęgnacja naturalna
Z radością ogłaszamy, że do rodziny ALOESOVE dołączają dwie nowe linie kosmetyków naturalnych, które zrewolucjonizują codzienną pielęgnację twarzy – ALOESOVE Pink&Blue. Wprowadzając na rynek dwie...
Pielęgnacja naturalna
Choć coraz więcej osób, w poszukiwaniu naturalnych i skutecznych metod wzmacniania oraz przyspieszania porostu włosów, sięga po wcierkę do skóry głowy, wciąż jest to niedoceniany...
Pielęgnacja naturalna
W poszukiwaniu idealnego sposobu na zachowanie młodzieńczej jędrności skóry coraz częściej sięgamy po kosmetyki, które obiecują nam cudowne rezultaty w ekstremalnie krótkim czasie. W dzisiejszych...
Scroll to Top