Dla wielu kobiet dbanie o odpowiednią higienę intymną jest sprawą tak oczywistą, jak chociażby codzienny demakijaż. Niemniej jednak, pomimo regularnej i starannej pielęgnacji, często doświadczają nieprzyjemnych objawów, takich jak dyskomfort, pieczenie, swędzenie czy nieprzyjemny zapach. Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do tych problemów. Mogą one wynikać zarówno z nadmiernego mycia, czy wyboru niewłaściwych produktów do higieny intymnej. Jak zatem właściwie zadbać o higienę tych delikatnych miejsc, aby zminimalizować ryzyko podrażnień i czuć się świeżo i komfortowo?
Płyn do higieny intymnej – używać, czy nie?
Jednym z kluczowych dylematów jest to, czy specjalny preparat do higieny intymnej jest naprawdę konieczny. Tymczasem podstawą właściwej higieny intymnej jest właśnie wybór odpowiedniego produktu do mycia okolic intymnych. Lepiej jest sięgać po specjalne płyny, żele i pianki do higieny intymnej, niż korzystać ze standardowych mydeł i żeli pod prysznic, którymi myjemy całe działo. Dlaczego?
Produkty przeznaczone do higieny okolic intymnych są znacznie delikatniejsze dla skóry. Zawierają odpowiednie składniki, które nie naruszają naturalnej flory bakteryjnej i kwasowości tego obszaru. Standardowe mydła mogą natomiast zakłócać równowagę mikroflory, co często prowadzi do infekcji intymnych.
Naturalne płyny do higieny intymnej – czym powinny się wyróżniać?
Podstawowym zadaniem płynu czy żelu do higieny intymnej jest łagodne oczyszczanie i odświeżanie, podtrzymanie odpowiednio kwaśnego pH (3,8-4,2) i ochrona naturalnej mikroflory miejsc intymnych. Aby uniknąć podrażnień, warto sięgać po naturalne płyny do higieny intymnej. Takie produkty wyróżniają się tym, że nie zawierają drażniących detergentów, barwników ani sztucznych kompozycji zapachowych. Są to preparaty stworzone na bazie naturalnych składników, o właściwościach łagodzących, takich jak babka lancetowata, kora dębu, aloes, rumianek czy olejki eteryczne. Dzięki temu są łagodne dla skóry i minimalizują ryzyko podrażnień czy reakcji alergicznych.
Preparat do higieny intymnej warto dostosować do wieku i aktualnych potrzeb.
- Młodym kobietom polecamy produkty zawierające ekstrakty z mniszka lekarskiego, lipy, np. VIANEK Nawilżający żel do higieny intymnej oraz delikatne pianki do higieny intymnej, np. BIOLAVEN Pianka do higieny intymnej.
- Po przekroczeniu 50. roku życia, troska o higienę intymną wymaga większej uwagi w zakresie nawilżania, ochrony i regeneracji. Warto wówczas rozważyć stosowanie składników takich jak kwas mlekowy, d-pantenol, nagietek lekarski czy kwas hialuronowy, które znajdziesz np. w VIANEK Kojący żel do higieny intymnej lub VIANEK Regenerująca pianka do higieny intymnej.
- Kobiety w ciąży potrzebują zwiększonej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi oraz drażniącymi substancjami w kosmetykach. Przyszłym i młodym mamom polecamy produkty zawierające kwas mlekowy w połączeniu z wyciągiem z szałwii, kory dębu czy olejkiem z szałwii muszkatołowej, np. SYLVECO Łagodny żel do higieny intymnej.
- W aptekach dostępne są także bardziej specjalistyczne płyny do higieny intymnej, znane jako preparaty ginekologiczne, które mogą być przydatne w przypadku częstych podrażnień miejsc intymnych i infekcji.
Co zamiast płynu do higieny intymnej?
Gdybyśmy zadały pytanie „Jak myć miejsca intymne?”, naszym babciom i prababciom, prawdopodobnie usłyszałybyśmy odpowiedź: wodą i mydłem! Ten sposób mycia jest nadal uważany za właściwy. Warto jednak pamiętać, by używać delikatnego mydła o naturalnym składzie i w ograniczonych ilościach. Jest to ważne, ponieważ mydła są zazwyczaj zasadowe, a okolice intymne – kwasowe. Dlatego nie zaleca się stosowania tych samych kosmetyków do mycia całego ciała i stref intymnych.
Dlaczego nie powinnyśmy używać żeli pod prysznic do mycia okolic intymnych? Takie produkty często zawierają barwniki, substancje zapachowe, silne detergenty, jak SLS (Sodium Lauryl Sulfate), parabeny lub pochodne formaldehydu. Takie składniki mogą powodować podrażnienia i reakcje alergiczne miejsc intymnych. Jeśli nie masz możliwości użycia specjalnego produktu do higieny intymnej, alternatywą może być szare mydło, które jest delikatniejsze dla skóry, niż te standardowe.
Prawidłowa higiena miejsc intymnych
Oprócz wyboru odpowiedniego produktu do higieny intymnej, istnieje wiele innych czynników, o których należy pamiętać, dbając o właściwą higienę okolic intymnych. Codziennie te obszary naszego ciała narażone są na różnorodne czynniki, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, które mogą sprzyjać niepożądanym infekcjom. Właściwa higiena intymna przede wszystkim polega na dbaniu o cenny mikrobiom obszarów intymnych oraz zachowaniu właściwego pH. Aby odpowiednio zadbać o delikatne okolice intymne, jednocześnie nie naruszając ich naturalnych mechanizmów obronnych, ważne jest, aby myć je regularnie, ale nie nadmiernie często.
Higiena intymna - o czym należy pamiętać?
- Nie myj okolic intymnych zbyt często – optymalna częstotliwość to dwa razy dziennie (rano i wieczorem).
- Unikaj gorących i długich kąpieli, które mogą naruszać barierę ochronną miejsc intymnych. Lepszym rozwiązaniem jest szybki prysznic lub korzystanie z bidetu i strumienia czystej wody w temperaturze ok. 36 stopni Celsjusza.
- Unikaj mycia miejsc intymnych gąbkami i myjkami, które mogą być siedliskiem drobnoustrojów. Najlepsza będzie Twoja dłoń.
- Pamiętaj o odpowiednim kierunku mycia okolic intymnych – od pochwy do odbytu. Jeśli będziesz robić to odwrotnie, zwiększysz ryzyko infekcji intymnych.
- Po umyciu miejsc intymnych dokładnie je osusz. Użyj do tego oddzielnego, bawełnianego ręcznika. Unikaj mocnego pocierania, które może spowodować podrażnienia.
- Pamiętaj o noszeniu odpowiedniej bielizny, która powinna być wygodna, luźna i wykonana z naturalnych materiałów. Unikaj noszenia obcisłych, syntetycznych majtek.
- Do depilacji okolic bikini podchodź z umiarem – zbyt częste i głębokie usuwanie owłosienia może być przyczyną podrażnień, dyskomfortu i swędzenia okolic intymnych.
- Zwróć uwagę na dobór środków higienicznych podczas miesiączki – wybieraj te najbardziej naturalne, oddychające produkty. Unikaj perfumowanych podpasek, wkładek higienicznych i dezodorantów intymnych.
- Jeśli Twoje okolice intymne są wyjątkowo wrażliwe, unikaj perfumowanych, pieniących się kosmetyków do kąpieli – zawarte w nich detergenty często powodują podrażnienia.
Higiena miejsc intymnych w ciąży
Oczyszczanie miejsc intymnych w ciąży nie różni się zasadniczo od standardowej higieny. Istnieje jednak kilka aspektów, na które przyszłe mamy powinny zwrócić szczególną uwagę. W okresie zmian hormonalnych i fizycznych należy zachować jeszcze większą delikatność w pielęgnacji miejsc intymnych. Unikaj produktów, które mogą zawierać składniki potencjalnie szkodliwe dla dziecka. Dobrym wyborem są specjalne preparaty do higieny intymnej dla kobiet w ciąży. Przyszłym mamom polecamy także nasz Żel do higieny intymnej SYLVECO. Jeśli czujesz taką potrzebę, prócz codziennego oczyszczania miejsc intymnych rano i wieczorem, możesz myć miejsca intymne również po wizycie w toalecie. Nie rób tego jednak zbyt często – możesz w ten sposób doprowadzić do podrażnień i przesuszenia. Pamiętaj, że podmywanie miejsc intymnych powinnaś wykonać przy pomocy delikatnego preparatu o naturalnym składzie lub nawet samej wody.
Higiena po ciąży
Również po porodzie ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny miejsc intymnych. W czasie połogu te okolice stają bowiem przed sporymi wyzwaniami. Często występują tam poporodowe rany i pojawiają się połogowe wydzieliny. Dlatego ważne jest regularne mycie tego obszaru po każdej wizycie w toalecie. I tu w sposób szczególny należy przestrzegać kilku istotnych zasad, takich jak mycie w kierunku od przodu do tyłu, używanie ręcznika papierowego (jednorazowego) do osuszenia, oraz dokładne mycie rąk po korzystaniu z toalety i oczyszczaniu miejsc intymnych. Płyn do higieny intymnej po porodzie, w okresie połogu oraz w szpitalu, jest w rzeczywistości tym samym produktem, co płyn do higieny intymnej stosowany podczas ciąży. Jeśli już w trakcie ciąży korzystasz z odpowiedniego, bezpiecznego i delikatnego produktu, nie ma potrzeby zmieniania go po urodzeniu dziecka. Nie rezygnuj ze stosowania sprawdzonych produktów, które są dla ciebie bezpieczne i nie powodują reakcji alergicznych. Zadbaj także o odpowiednią odzież – postaw na „wietrzenie” miejsc intymnych. Noś sukienki, dłuższe koszule i luźne, miękkie, bawełniane spodnie. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, zrezygnuj na ten czas z noszenia majtek – szczególnie tych mocno przylegających do ciała. W czasie połogu nie korzystaj z tamponów i kubeczków menstruacyjnych, które zatrzymują swobodne wydalanie odchodów połogowych i są częstą przyczyną infekcji intymnych.
Właściwa higiena miejsc intymnych to kluczowy element dbania nie tylko o komfort, ale także własne zdrowie. Wybierając odpowiednie produkty do pielęgnacji, unikając substancji drażniących oraz stosując podstawowe zasady codziennej higieny, możesz zapobiec wielu problemom, takim jak infekcje, podrażnienia czy uczucie suchości i swędzenia. Pamiętaj także, że w okresach szczególnych, takich jak ciąża i połóg, warto być szczególnie ostrożnym i dbać o delikatne miejsca intymne z należytą troską. Dzięki temu będziesz cieszyć się uczuciem świeżości, czystości i unikniesz nieprzyjemnych dolegliwości.