Promocje
Menu
Produkty
Szukaj

W duchu eko: zasady prawidłowej segregacji opakowań po kosmetykach

Troska o planetę i bycie eko staje się coraz bardziej powszechne, a jednym z kluczowych elementów dbania o środowisko jest właściwa segregacja odpadów. Choć śmieci wyrzucamy codziennie, często jednak w naszej głowie rodzą się pewne dylematy. Gdzie wyrzucić puszkę po dezodorancie? Do jakiego kosza powinny trafić opakowania po kremach? A co z wacikami i płatkami kosmetycznymi? Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej zasadom prawidłowej segregacji odpadów po kosmetykach, abyśmy wszyscy mogli świadomie przyczynić się do ochrony naszej planety!

Zasady prawidłowej segregacji śmieci

Sortowanie odpadów jest w teorii banalnie proste – osobny kosz na papier, inny na tworzywa sztuczne, osobny na szkło czy bioodpady. Do tego każdy z nich oznaczony odpowiednim kolorem. Sprawa staje się jednak nieco bardziej skomplikowana, gdy w dłoni trzymamy opakowanie wykonane z materiału niewiadomego pochodzenia, złożone z wielu różnych części. Do tego dochodzą niejasne symbole, które przecież miały ułatwić nam segregowanie śmieci i… bez większej refleksji wrzucasz je do losowego kosza.

Nie trzeba chyba wyjaśniać, że takie podejście do tematu segregacji odpadów nie jest najlepsze dla naszej planety. Sortowanie śmieci jest niezbędne, aby mogły zostać przetworzone na nowe produkty. Zanim jednak podpowiemy Ci, gdzie powinny trafiać poszczególne opakowania po kosmetykach, przypomnimy kilka podstawowych zasad segregacji śmieci:

 • Wyrzucaj śmieci do odpowiednich pojemników: odpady komunalne dzielone są na frakcje – papier (niebieski kosz), metale i tworzywa sztuczne (żółty kosz), szkło (zielony kosz), bioodpady (brązowy kosz) i odpady zmieszane (czarny kosz).
 • Sprawdzaj lokalne zasady segregacji śmieci: przepisy mogą różnić się w zależności od regionu czy gminy, dlatego zawsze działaj zgodnie z zasadami segregacji śmieci obowiązującymi w miejscu, w którym obecnie się znajdujesz.
 • Usuwaj resztki jedzenia: zanim wyrzucisz do kosza opakowanie po żywności, oczyszczaj je z resztek. Czyste odpady są łatwiejsze do przetworzenia i minimalizują ryzyko powstawania nieprzyjemnych zapachów czy rozwijania się szkodliwych substancji.
 • Pamiętaj o recyklingu elektrośmieci: elektroniczne i elektryczne urządzenia, takie jak telewizory, telefony komórkowe czy baterie, powinny być oddzielane od innych odpadów i dostarczane do specjalnych punktów recyklingu. Elektrośmieci często zawierają substancje szkodliwe dla środowiska, dlatego ich odpowiednie przetworzenie jest kluczowe.
 • Minimalizuj odpady zmieszane: do pojemnika na odpady zmieszane trafiają tylko te odpady, które nie nadają się do recyklingu ani kompostowania. Staraj się minimalizować ilość odpadów zmieszanych poprzez bardziej precyzyjną segregację.
 • Zwracaj uwagę na oznaczenia: oznaczenia na opakowaniach, zwłaszcza te dotyczące recyklingu, mogą dostarczyć istotnych wskazówek dotyczących tego, do którego pojemnika dany odpad powinien trafić, dlatego nigdy ich nie ignoruj!

Gdzie wyrzucać opakowania po kosmetykach?

Opakowania po kosmetykach zwykle posiadają specjalne oznaczenia, które ułatwiają nam segregację. Nakrętki, butelki, tubki – każdy element wymaga specjalnego podejścia. O ile wyrzucenie plastikowej pojemnika do odpowiedniego kosza nie przysparza nam większych problemów, opakowania składające się z pompek, pipetek i innych, mniej oczywistych, mechanizmów, mogą budzić pewne wątpliwości. Gdzie zatem powinny trafiać poszczególne opakowania po kosmetykach?

Gdzie wyrzucać szklane buteleczki po kosmetykach?

Do zielonego pojemnika lub worka powinny trafiać wszystkie opakowania po kosmetykach wykonane ze szkła. Pamiętaj jednak, że plastikowe nakrętki, metalowe elementy, pipetki czy pompki powinny trafić do oddzielnego kosza, dlatego odkręć je przed wyrzuceniem. Do zielonego pojemnika wyrzucaj tylko szklaną część opakowania.

Co powinno trafić do zielonego kosza?

 • Szklane słoiki po kremach
 • Szklane fiolki i buteleczki po olejach
 • Flakony po perfumach
 • Szklane opakowania po dezodorantach (typu roll-on)
 • Buteleczki po lakierach do paznokci
 • Butelki po męskich wodach po goleniu

Pamiętaj, że wszystkie opakowania, które trafiają do kosza, powinny być puste. Jeśli nie uda Ci się w całości wykorzystać produktu, postaraj się przed wyrzuceniem oczyścić opakowanie z resztek.

Przeterminowane kosmetyki - jak je utylizować?

Przeterminowane kosmetyki i resztki produktów, których już nie używamy, powinny trafić do odpadów zmieszanych. Warto jednak pamiętać o zasadzie kosmetycznego minimalizmu i zużywać produkty do końca, minimalizując generację odpadów.

Co jeszcze powinno wylądować w czarnym koszu?

 • Wielomateriałowe saszetki po jednorazowych próbkach i maseczkach (jeśli wykonane są z laminatu, mogą trafić do żółtego kosza)
 • Maseczki w płachtach
 • Pompki od żeli pod prysznic, odżywek do włosów, mydeł w płynie i innych kosmetyków (jeśli są w 100% wykonane z plastiku, wyrzucić je do żółtego pojemnika)
 • Zużyte chusteczki nawilżane, waciki, płatki kosmetyczne, podpaski, tampony, wata i inne środki higieny osobistej
 • Przeterminowane kosmetyki i opakowania z zawartością
 • Całe opakowania, których nie da się podzielić na części i poddać odpowiedniej segregacji
 • Piankowe uszczelki spod nakrętek słoików po kremach
 • Gąbki do kąpieli, zużyte pędzle i gąbeczki do makijażu

Gdzie wyrzucać opakowania po antyperspirantach i dezodorantach?

Metalowe opakowania po antyperspirantach i dezodorantach w aerozolu, powinny trafiać do kontenera na metal. Pamiętajmy również, że przed wyrzuceniem opakowanie powinno być dokładnie opróżnione. Wiele miast i gmin wymaga jednak oddania takiego opakowania bezpośrednio do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, dlatego warto zapoznać się z zasadami segregacji śmieci w swoim miejscu zamieszkania.

Co jeszcze powinno trafić do żółtego kosza?

 • Plastikowe butelki po żelach pod prysznic, odżywkach, szamponach itp.
 • Plastikowe tubki i słoiki po kremach, balsamach do ciała, peelingach itp.
 • Plastikowe opakowania airless
 • Plastikowe nakrętki po kremach (najlepiej bez tekturowej wkładki uszczelniającej)
 • Metalowe tubki po pastach do zębów
 • Folia zabezpieczająca słoiki kremów
 • Metalowe nakrętki po kremach
 • Plastikowe opakowania roll-on
 • Opakowania z tworzyw ze źródeł odnawialnych bio-PP i bio-PET
 • Metalowe opakowania po kremach

Gdzie wyrzucać kartoniki po kosmetykach?

Do niebieskiego pojemnika powinniśmy wyrzucać opakowania zewnętrzne kosmetyków. Ważne, by nie były one zabrudzone kremem, olejem lub balsamem.

Co powinno wylądować w niebieskim koszu?

 • Papierowe kartoniki
 • Opakowania zbiorcze wykonane z papieru
 • Ekologiczne opakowania wykonane z tektury
 • Ulotki dołączone do kosmetyków

Pamiętaj, że aby Twoja segregacja odpadów była świadoma i skuteczna, warto sprawdzić oznaczenia na opakowaniach. Nasza intuicja może czasami zawodzić, a tworzywa niektórych opakowań mogą być trudne do zweryfikowania.

Oznaczenia na opakowaniach – jak je rozumieć

Nasze kosmetyki oznaczone są symbolami, które ułatwią Ci segregację śmieci. Zamieściliśmy na nich także informacje o wykorzystanych do produkcji tworzywach. W zależności od tego, do którego kosza powinna trafić dana część opakowania, została oznaczona kropką w odpowiednim kolorze – niebieskim, czarnym, zielonym lub żółtym. Na opakowaniu znajdziesz również symbol, który potwierdza, że opakowanie nadaje się do recyklingu.

Mamy nadzieję, że prawidłowa segregacja śmieci stanie się Twoim codziennym nawykiem i razem, w pełni świadomie, będziemy mogli zatroszczyć się o naszą planetę. Pamiętaj, aby podzielić się wiedzą na temat sortowania odpadów ze swoimi bliskimi – razem możemy tworzyć pozytywne zmiany i przyczyniać się do lepszej przyszłości naszej planety.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pielęgnacja naturalna
Temat świadomej pielęgnacji staje się coraz bardziej powszechny. Podczas zakupów nie sięgamy już po przypadkowe kremy z półek sklepowych, a dokładnie analizujemy składy kosmetyków, szukając...
Pielęgnacja naturalna
Z radością ogłaszamy, że do rodziny ALOESOVE dołączają dwie nowe linie kosmetyków naturalnych, które zrewolucjonizują codzienną pielęgnację twarzy – ALOESOVE Pink&Blue. Wprowadzając na rynek dwie...
Pielęgnacja naturalna
Choć coraz więcej osób, w poszukiwaniu naturalnych i skutecznych metod wzmacniania oraz przyspieszania porostu włosów, sięga po wcierkę do skóry głowy, wciąż jest to niedoceniany...
Scroll to Top