Promocje
Menu
Produkty
Szukaj

Zastosowanie cynamonu – zimowa propozycja

Jesienno-zimowy sezon to najlepszy czas, aby zaprosić do swoich domów egzotyczne przyprawy. Zastosowanie cynamonu do porannej kawy, herbaty czy kakao rozgrzeją nas od środka, dodając otuchy do wyjścia z domu. Również wieczorem pozwolą na miłe zakończenie dnia, jako dodatek do grzanego wina. Ale nie tylko przyjemności wiążą się z przyprawami! Pamiętajmy, że ich stosowanie niesie za sobą walory lecznicze. Tak! To jest możliwe, lekarstwa mogą być przyjemne! Rzadko się to zdarza w przypadku medykamentów aptecznych, lecz wybierając naturalne metody leczenia, możemy połączyć przyjemne z pożytecznym!

Zastosowanie cynamonu – Król(owa) wśród przypraw…

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że wśród przypraw prym wiedzie cynamon. Z jego zapachem i walorami smakowymi trudno konkurować pozostałym „korzeniom” (tak niegdyś określano przyprawy egzotyczne). Z pewnością każdy z nas posiada ulubioną potrawę czy też deser z cynamonem. Ba! Są nawet tacy, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez tej przyprawy!

A Czy wiemy jak daleką podróż odbył cynamon zanim trafił na sklepowe półki i do naszych kuchni? Otóż…kora cynamonowa strzeżona jest przez Cynamonowe Ptaki żyjące w Arabii. Owe tajemnicze Ptaki przynoszą w dziobach drogocenną korę z dalekich nieznanych nikomu krain i budują z nich gniazda, które ukryte są wśród górskich stromych skał. Zdobycie tej przyprawy graniczy niemal z cudem, a wszyscy śmiałkowie muszą liczyć się z utratą życia!

Czy ktoś uwierzył w tę opowiastkę? Wątpię…Ale jakieś 400 lat temu takimi historiami raczeni byli wszyscy, którzy nabywali cynamon od zamorskich kupców. Uzasadniona była wówczas wysoka cena tej przyprawy. Na zakup mogli pozwolić sobie jedynie najzamożniejsi, uboższej części społeczeństwa pozostawało sycić się jedynie widokiem i opowieściami.

Zastosowanie cynamonu – Z dalekiego Cejlonu

Dziś w powyższą opowiastkę nie uwierzy nawet przedszkolak. W dobie Internetu i szybkiej komunikacji, chyba nie ma już miejsca na ziemi do którego nie udałoby się dotrzeć, nawet nie wychodząc z domu. Dzięki kamerom internetowym w kilka sekund możemy znaleźć się chociażby na….Cejlonie. A właśnie ta wyspa jest ojczyzną cynamonowca cejlońskiego (Cinnamomum zeylanicum). Cynamonowce to wiecznie zielone drzewa dorastające do 20 metrów wysokości. W stanie naturalnym występują w górskich tropikalnych lasach na wysokości 900-2000 m n.p.m. Do celów przemysłowych prowadzone są plantacje i wówczas drzewka osiągają niewielkie rozmiary. Korę cynamonu, którą znamy w postaci tak zwanych ”lasek” , pozyskuje się najczęściej z odrośli korzeniowych. Po usunięciu liści i bocznych gałązek nacina się korę na obwodzie a następnie wzdłuż, zdejmując kawałki długości 30-100 cm. Surowiec pozostawia się na pewien czas w stertach w celu przeprowadzenia fermentacji, po czym usuwa warstwy korka i kory pierwotnej. Kolejnym etapem jest suszenie naprzemienne na słońcu i w cieniu. W tym procesie warstwy łyka zwijają się obustronnie, tworząc rurki. Znane nam ze sklepu „laski” to kilka rurek poskładanych jedna w drugą.

Zastosowanie cynamonu – Nie tylko przyprawa

Cynamon kojarzy nam się głównie jako przyprawa ubogacająca smak i wprowadzająca niezapomniany aromat naszych potraw. Tymczasem 200 lat temu cynamon dostępny był przede wszystkim w aptekach. Wykorzystywany był jako komponent poprawiający smak i zapach przygotowywanych lekarstw. Właściwości cynamonu nie obce były już starożytnym Egipcjanom, którzy wykorzystywali olejek cynamonowy do balsamowania zwłok. W świątyniach zaś, kora zapalana była jak kadzidło. W średniowieczu kora cynamonowa traktowana była jak talizman. Dziś kory cynamonu nie kupimy już w aptece. Jedynie ozdobne naczynia w muzeach farmacji z napisem cortex cinnamomi czy oleum cinnamomi, mogą pomóc naszej wyobraźni przenieść się w minione czasy.

Warto pamiętać iż sproszkowany cynamon, zwłaszcza po długim przechowywaniu w nieszczelnych opakowaniach, będzie mieć słabsze właściwości niż cynamon w laskach. Dzieję się tak, ponieważ olejki zgromadzone w specjalnych komórkach olejkowych, szybciej „uciekają” z roztartej przyprawy niż z całej laski. Tak więc jeśli zależy nam na jak najlepszych walorach smakowych i zapachowych, powinniśmy dbać o nasze przyprawy, odpowiednio je przechowując!

Zastosowanie cynamonu – kosmetyki

Nie tylko w kuchni spotkamy się z cynamonem. Olejek cynamonowy, zakupiony w aptece lub sklepie z eko-produktami, możemy wykorzystywać również do aromatyzacji powietrza. A najwięksi wielbiciele cynamonowego zapachu, mogą cieszyć się częściej bliskością tej przyprawy. Oczywiście można nosić przy sobie kawałek laski…. Ale jest jeszcze lepszy sposób! A to za sprawą kosmetyków. Istnieją kosmetyki, które zawierają w swoim składzie cynamon a są nimi np: pomadki ochronneżele pod prysznic, balsamy do ciała, peelingi do ciała, olejki a nawet żele do mycia rąk.

Poznaj właściwości składników:

Ekstrakt z kory cynamonu

Olejek cynamonowy

Opracowała

Ela Type

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pielęgnacja naturalna
Temat świadomej pielęgnacji staje się coraz bardziej powszechny. Podczas zakupów nie sięgamy już po przypadkowe kremy z półek sklepowych, a dokładnie analizujemy składy kosmetyków, szukając...
Pielęgnacja naturalna
Z radością ogłaszamy, że do rodziny ALOESOVE dołączają dwie nowe linie kosmetyków naturalnych, które zrewolucjonizują codzienną pielęgnację twarzy – ALOESOVE Pink&Blue. Wprowadzając na rynek dwie...
Pielęgnacja naturalna
Choć coraz więcej osób, w poszukiwaniu naturalnych i skutecznych metod wzmacniania oraz przyspieszania porostu włosów, sięga po wcierkę do skóry głowy, wciąż jest to niedoceniany...
Scroll to Top