Promocje
Menu
Produkty
Szukaj

Postanowienia noworoczne: Decluttering i ekologiczne porządki

W styczniu skupiamy się na wprowadzaniu pozytywnych zmian w swoim życiu. Jednym z popularnych postanowień noworocznych, które nie tylko pomoże Ci uporządkować przestrzeń, ale i głowę, jest decluttering, czyli odgracanie domu. W dzisiejszym wpisie podpowiemy Ci jak uporządkować przestrzeń wokół siebie z głową i w zgodzie z naszą planetą.

Decluttering - zorganizuj swoją przestrzeń

Jednym z kluczowych elementów utrzymania porządku w domu jest decluttering, czyli konsekwentne pozbywanie się niepotrzebnych przedmiotów. To nie tylko sposób na uporządkowanie przestrzeni, ale również na redukcję stresu i zwiększenie efektywności w codziennym funkcjonowaniu.

Czym jest decluttering?

Decluttering (czyli odgracanie) to proces eliminowania zbędnych przedmiotów z danego obszaru lub przestrzeni w celu zwiększenia porządku, organizacji i przestrzeni życiowej. Termin ten często używany jest w kontekście domu, biura, a nawet umysłu. Głównym celem declutteringu jest pozbycie się rzeczy, które nie są potrzebne, nie mają wartości lub nie spełniają żadnej konkretnej funkcji w naszym otoczeniu. W domu decluttering wiąże się z porządkowaniem i organizowaniem przestrzeni, czyli pozbywaniem się nieużywanych lub zbędnych mebli, ubrań, sprzętów domowych i innych przedmiotów. W biurze może chodzić o uporządkowanie dokumentów, usunięcie niepotrzebnych plików i sprzątanie przestrzeni roboczej. W kontekście umysłu decluttering oznacza redukcję ilości informacji, zadań lub myśli, i skupienie się na tym, co najważniejsze.

Osoby praktykujące decluttering często dostrzegają korzyści, takie jak zwiększenie produktywności, zmniejszenie stresu, poprawa ogólnej jakości życia i lepsza koncentracja. Wartością tego procesu jest nie tylko usunięcie fizycznych przedmiotów, ale także oczyszczenie przestrzeni psychicznej i zwiększenie świadomości tego, co naprawdę ma dla nas znaczenie.

Decluttering oznacza skrupulatne sortowanie przedmiotów i opiera się na zadaniu sobie jednego, ważnego pytania: “Czy naprawdę ich potrzebuję?”. Przeorganizowanie i uporządkowanie przestrzeni pomaga przede wszystkim w długotrwałym utrzymaniu porządku w domu i ułatwia sprzątanie – im mniej zbędnych przedmiotów zagracających przestrzeń, tym łatwiej utrzymać nam czystość. To również rozwiązanie przyjazne dla naszej planety, ponieważ ograniczamy liczbę posiadanych przedmiotów do minimum i rezygnujemy z zakupu kolejnych, zbędnych ubrań czy gadżetów do domu.

Decluttering krok po kroku

Wiele osób oferuje profesjonalne usługi declutteringu. Jeśli ciężko jest Ci się rozstać z przedmiotami, warto sięgnąć po wsparcie profesjonalisty. Najpierw jednak radzimy wypróbowania samodzielnego declutteringu. Odgracanie przestrzeni warto zacząć od małych kroków, koncentrując się na jednym obszarze jednocześnie, aby uniknąć chaosu. Od czego zacząć odgracanie domu?

 • Podziel rzeczy na kategorie: Zacznij od uporządkowania jednej, konkretnej przestrzeni, zanim przejdziesz do kolejnego pomieszczenia, aby nie wprowadzać zbędnego chaosu. Dokładnie przeanalizuj wszystkie znajdujące się w danej przestrzeni przedmioty i podziel je na odpowiednie kategorie: do sprzedania, do oddania, do naprawy, do wyrzucenia oraz te, które nadal są użyteczne i warto je zachować. Pomocne może być przygotowanie pudeł, do których będziesz odkładać przedmioty z poszczególnych kategorii.
 • Daj przedmiotom ostatnią szansę: Nie wyrzucaj wszystkiego od razu! W ten sposób wpadniesz w błędne koło wyrzucania jeszcze nadających się do użytku rzeczy i kupowania na ich miejsce nowych. Daj niektórym przedmiotom ostatnią szansę. Przyjmij konkretne ramy czasowe (np. 1 rok), w których użyjesz danego przedmiotu. Jeśli po upływie tego czasu nie sięgniesz po daną rzecz, oznacza to, że jest kompletnie zbędna w Twoim otoczeniu i z czystym sumieniem możesz się jej pozbyć.
 • Pozbądź się sentymentów: Często do posiadanych przedmiotów przypisujemy wartość sentymentalną. Dlatego podczas declutteringu warto zasięgnąć pomocy drugiej osoby, która chłodno podejdzie do porządkowania zagraconych przestrzeni i oceni przydatność gromadzonych przez nas przedmiotów.

Plan eko sprzątania

Takie uporządkowanie przedmiotów w dużym stopniu ułatwia późniejsze utrzymanie czystości w domu. Po declutteringu, gdzie każdy przedmiot ma swoje określone miejsce, utrzymanie porządku staje się prostsze i bardziej efektywne. Pamiętaj jednak, że decluttering nie jest magicznym sposobem na czysty i zorganizowany dom. Aby utrzymać porządek, ważne jest Twoje zaangażowanie i, przede wszystkim, systematyczność. Pamiętaj, że nie musisz obsesyjnie sprzątać całego domu codziennie – lepiej rozłożyć zadania na kilka dni lub tygodni i podzielić dom na małe przestrzenie, których posprzątanie nie pochłonie dużo czasu. Warto także przygotować sobie plan sprzątania lub checklistę, która zmobilizuje Cię do odhaczania kolejnych zadań.

Zasady ekologicznego sprzątania

Decluttering to metoda w duchu eko. Ograniczanie przedmiotów w naszej przestrzeni do minimum i rezygnacja z nadmiernego konsumpcjonizmu sprawia, że bezpośrednio przyczyniamy się do ochrony środowiska. Nie bez znaczenia jest także stosowanie się do zasad ekologicznego sprzątania i wybieranie naturalnych środków czystości. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci utrzymać porządek w domu w zgodzie z planetą:

5.00/5
(1)

13,99

5.00/5
(1)

13,99

5.00/5
(2)

17,00

5.00/5
(7)

22,00

 • Oszczędzaj wodę – podczas mycia naczyń, mycia podłóg, szorowania mocno zabrudzonych powierzchni, czy czyszczenia łazienki staraj się ograniczać zużycie wody. Więcej o sposobach na ekologiczne mycie naczyń przeczytasz w jednym z naszych poprzednich wpisów.
 • Pamiętaj o recyklingu i segregacji śmieci – konsekwentnie segreguj odpady i zawsze wyrzucaj je do odpowiednich pojemników. Zwracaj uwagę na zasady segregacji śmieci w swojej okolicy, aby w pełni wykorzystać potencjał recyklingu.
 • Zrezygnuj z jednorazowych artykułów czystości – podczas sprzątania unikaj korzystania z jednorazowych rękawiczek, szmatek czy ręcznika papierowego. Zastąp je tymi trwałymi i wielokrotnego użytku – np. ekologicznymi szczotkami czy ścierkami.
 • Minimalizuj odpady – kupuj środki czystości w opakowaniach zbiorczych, lub większej pojemności, aby zminimalizować ilość odpadów pochodzących z opakowań. Wybieraj takie środki czystości, które są w pełni biodegradowalne, a ich opakowania nadają się do recyklingu, np. naturalne środki czystości ZIELKO.
/5
(0)

79,00

/5
(0)

79,00

5.00/5
(1)

79,00

/5
(0)

79,00

/5
(0)

79,00

 • Dbaj o jakość powietrza w domu – unikaj używania środków czyszczących i odświeżaczy powietrza, które zawierają drażniące substancje chemiczne. Regularnie wietrz pomieszczenia, aby poprawić jakość powietrza w domu.
 • Naprawiaj zepsute przedmioty – zamiast wyrzucać uszkodzone przedmioty i kupować na ich miejsce nowe, staraj się je naprawić. Dłuższe użytkowanie przedmiotów znacząco zmniejsza ilość odpadów.
 • Odpowiedzialne pozbywaj się elektrośmieci – nie wyrzucaj elektronicznych urządzeń do zwykłego śmietnika. Oddawaj je do specjalnych punktów zbiórki elektrośmieci, gdzie mogą być odpowiednio przetworzone. Takie punkty znajdziesz np. w marketach. Elektrośmieci możesz także oddać podczas organizowanej przez CASTORAMĘ dwa razy w roku akcję “Kwiaty za elektrograty”, podczas której w zamian za przyniesione elektroodpady możesz odebrać sadzonki bratków – na wiosnę lub wrzosów – jesienią.
 • Zachowaj umiar – kupuj tylko to, czego naprawdę potrzebujesz, aby unikać nadmiernego zużycia zasobów.

Wprowadzenie do swojego życia declutteringu i systematycznych porządków to nie tylko sposób na przeorganizowanie przestrzeni, ale także na poprawę samopoczucia i efektywności. Jeśli temat Cię przerasta, możesz skorzystać z pomocy specjalisty, np. Anny Dudzińskiej-Gąsior, która odgruzuje Twój dom. Dodatkowo na swoim instagramowym profilu @projekt.organizacja edukuje na temat metody declutteringu.

Dzięki zastosowaniu ekologicznych produktów do sprzątania i ograniczeniu posiadanych przedmiotów do tych najpotrzebniejszych, możemy dbać o środowisko nawet podczas wykonywania najmniejszych, codziennych czynności. Taka zmiana przyniesie nam nie tylko czystość w domu, ale także spokój i świadomość, że podejmujemy korzystne dla nas i dla naszej planety decyzje.

Wybierając ekologiczne środki czystości przyczyniamy się do ochrony środowiska. Stosowanie takich preparatów to nie tylko dbałość o czystość, ale także o naszą planetę. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą naturalnych środków czystości ZIELKO.

Aby jeszcze bardziej zachęcić Cię do noworocznych porządków, przygotowaliśmy specjalną promocję. Tylko w dniach 19-22 stycznia wszystkie naturalne środki czystości ZIELKO kupisz w obniżonej o 20% cenie. Trzymamy kciuki za sukces Twoich noworocznych postanowień!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pielęgnacja naturalna
Trądzik, zapchane pory, wypryski, maksymalnie przesuszona skóra lub wręcz przeciwnie – nadmierny efekt glow. Brzmi znajomo? To normalne, że nastolatki borykają się z pierwszymi problemami...
Pielęgnacja naturalna
Jesteś w trakcie planowania podróży lub pakowania wakacyjnej walizki, ale nie masz pojęcia, jakie kosmetyki możesz ze sobą zabrać na pokład samolotu? Zanim wyruszysz w...
Pielęgnacja naturalna
Wrastające włoski po depilacji to problem, który dotyka wielu osób. Jeśli zmagasz się z tą dolegliwością, z pewnością wiesz, jak uciążliwe mogą być zaczerwienienia, swędzenie...
Scroll to Top