Latem, wysokie temperatury szczególnie dają się we znaki naszym nogom. Spuchnięte łydki i stopy, uczucie ciężkości w kończynach – to znaczy, że zaczyna się problem z krążeniem płynów ustrojowych. W żyłach zwiększa się ciśnienie, a nadmiar nagromadzonej wody objawia się w postaci uciążliwych obrzęków. Jak sobie pomóc w takiej sytuacji?
5 sposobów na letnie obrzęki nóg – Nawadnianie
W ciepłe dni nasz organizm próbuje obniżyć swoją temperaturę przez pocenie, co przyczynia się do szybszego odwodnienia, które z kolei prowadzi do zaburzeń stanu zdrowia, w tym puchnięcia niektórych partii ciała. Aby temu zapobiec, należy dostarczać organizmowi odpowiednią ilość wody i innych płynów, które poprawią przepływ krwi i wspomogą reakcje, w których są niezbędne. Jednak nie wszystkie płyny to zdrowie, należy więc unikać słodkich, gazowanych napojów, alkoholu, a także soli w większej ilości, która zatrzymuje wodę. Słodkie specyfiki najlepiej zastąpić naparami ziołowymi, które ugaszą pragnienie i będą działać moczopędnie np. z pokrzywy, mniszka lekarskiego i kopru.
5 sposobów na letnie obrzęki nóg – Ruch
Przy opuchniętych nogach ruch jest najbardziej wskazany. Spacer, przejażdżka na rowerze czy wizyta na basenie usprawni transport limfy w organizmie, co pozwoli nam uniknąć uciążliwych dolegliwości. Jeśli mamy pracę siedzącą, a nogi puchną i stają się ciężkie, należy jak najczęściej ćwiczyć nogi. Co jakiś czas należy je rozprostować, wstać i przejść się, a także możemy wykonać kilka ćwiczeń rozciągających.
5 sposobów na letnie obrzęki nóg – Zioła
Gdy te domowe zabiegi nie przyniosą oczekiwanych efektów, warto sięgnąć po preparaty, zawierające w swoim składzie takie składniki ziołowe, które pomogą zwalczyć nam uciążliwe dolegliwości. Na szczególną uwagę zasługuje Ruszczyk kolczasty ( Ruscus aculeatus L.), znany też pod nazwą myszopłoch kolczasty. Występuje on w rejonie Morza Śródziemnego i w Afryce. W Polsce hodowany jest w doniczkach jako roślina ozdobna. Ekstrakty z ruszczyka znalazły zastosowanie w leczeniu niewydolności naczyń żylnych i limfatycznych, a także obrzęków kończyn.
W walce z uciążliwymi obrzękami nóg pomoże nam również Głóg dwuszyjkowy (Crataegus oxyacantha L.) nazywany również cierniem białym lub babichą. Działanie lecznicze wykazują kwiaty rośliny (Inflorescentia Crataegi) – zrywane późną wiosną i owoce (Fructus Crataegi) -zbierane jesienią. Najważniejszym składnikiem kwiatów głogu są flawonoidy, m.in. kwercetyna i rutyna występujące w najwyższym stężeniu, skutecznie wzmacniające ściany naczyń krwionośnych. Kwiaty zawierają ponadto garbniki, olejki eteryczne oraz witaminę C. Owoce zawierają mniej flawonoidów, witaminy z grupy B, witaminę A, PP i C oraz cenne pierwiastk. Korzystne działanie kwiatów i owoców głogu wpływa bezpośrednio na mięsień sercowy, poprawia jego ekonomikę pracy, przez co narządy wewnętrzne stają się lepiej ukrwione. Wymienione rośliny znajdziemy w aptece pod różnymi postaciami. Są kapsułki, zioła, tabletki, maści i nalewki. Warto więc zaopatrzyć się w najlepszy dla nas preparat, by mieć go zawsze pod ręką, gdy nasze nogi tego potrzebują.
5 sposobów na letnie obrzęki nóg – Kosmetyki
Odpowiednio dobrane kosmetyki będą miały działanie profilaktycznie. Do smarowania najlepsze będą żele i balsamy zawierające w składzie wyżej wspomniany kasztanowiec, nagietek, oczar, szałwię, arnikę i chłodzący mentol. Po całodniowym wysiłku bardzo dobrze sprawdzą się letnie kąpiele, do których dodajemy kwiaty lawendy, miętę i rumianek, ocet jabłkowy, a także specjalne sole do nóg np. Epsom czy jodowo-bromową. W ciągu dnia natomiast ulgę obolałym nogom przyniosą orzeźwiające i odświeżające hydrolaty z lawendy np OLEIQ Hydrolat lawenda.
6 thoughts on “5 sposobów na letnie obrzęki nóg”
Cenię Wasze wyroby,swego czasu korzystałam, w uzupelnieniu do leczenia farmaceutycznego boleriozy,z Betuleco
bardzo dziękujemy 🙂
Dziękuję,przydatne
Dziękujemy 🙂
Ciekawy artykuł
Bardzo dziękujemy! 🙂