Zimowe

Menu

Produkty

Szukaj

Idzie wiosna – wzmocnij włosy!

Na wygląd włosów ma wpływ nie tylko stan naszego zdrowia i dieta, ale również codzienna pielęgnacja. Jak powinna ona wyglądać, aby włosy były piękne i zdrowe? Stan naszych włosów zależy od wielu czynników między innymi: diety, hormonów, warunków atmosferycznych. Wpływ niektórych z tych czynników może spowodować, że stan naszych włosów się zmieni, z normalnych na przetłuszczające się lub mogą stać się suche i łamliwe. Wówczas należy zmienić dotychczasowe kosmetyki na takie, które będą dla nas odpowiednie. Podstawowe zasady pielęgnacji włosów są uniwersalne dla każdego rodzaju włosów i skóry głowy, warto je stosować, aby poprawić ich kondycje i wygląd.

Myj włosy, wtedy kiedy tego wymagają – są osoby, które myją głowę raz na kilka dni i takie, które to robią codziennie, w obu przypadkach jest to właściwe postępowanie. Włosy myjemy, gdy skóra głowy jest przetłuszczona, a włosy wyglądają na nieświeże, nie warto czekać z myciem na kolejny dzień, jeśli wieczorem czujemy, że skóra włosów jest mocno przetłuszczona. Nadmiar łoju zatyka mieszki włosowe oraz utrudnia skórze głowy prawidłowe oddychanie, może to spowodować wypadanie oraz słabszy wzrost włosów. Do codziennej pielęgnacji włosów należy wybrać odpowiedni szampon, aby nie podrażniać skóry głowy częstym myciem. Oczywiście najlepsze będą szampony delikatne, czyli naturalne, które w swoim składzie nie zawierają SLS i SLES.

Woda, którą myjemy włosy, powinna być letnia, ponieważ zbyt ciepła woda może być przyczyną nadmiernego wydzielenia sebum, a to oznacza, że włosy będą się szybciej przetłuszczały. Szampon najlepiej jest wylać na dłoń, następnie wymieszać go z wodą, aż do uzyskania piany i dopiero nakładać na włosy. Stosowanie szamponu bezpośrednio na skórę głowy może spowodować, że nałożymy go za dużo i ciężko będzie go spłukać, a to sprawi, że włosy mimo mycia, będą wyglądały na przyklapnięte. Szampon rozprowadzamy na skórze głowy, delikatnie ją masując, nawet jeśli mamy długie włosy wystarczy nałożyć go u nasady, a spływająca woda z pianą sama odświeży resztę włosów. Według dermatologów płukanie włosów jest istotniejsze niż samo mycie, ponieważ spłukujemy rozpuszczone resztki zanieczyszczeń pozostawionych na skórze oraz składniki szamponów, które mogą podrażniać skalp oraz powodować swędzenie. W końcowej fazie płukania włosów należy użyć zimniejszej wody, która zamknie łuski włosów i zabezpieczy je przed nadmiernym wysuszeniem.

Nadmiar obowiązków powoduje, że nie mamy czasu dbać o włosy, a wystarczy poświęcić kwadrans po umyciu włosów i nałożyć maskę, żeby stały się one mocniejsze, lśniące oraz zdrowe. Maska do włosów działa intensywniej niż odżywka, nakładamy ją w odległości przynajmniej 5 cm od nasady głowy i rozprowadzamy na całej długości włosów, następnie przykrywamy czepkiem foliowym i ręcznikiem. Stosujmy maski nawilżające i regenerujące, niezawierające silikonów, które w swoim składzie mają: olejek arganowy, D-panthenol, aloes, jedwab lub olej awokado.

Gorące powietrze osłabia włosy, przez co stają się kruche oraz podatne na uszkodzenia, dlatego, jeśli suszymy włosy, włączmy chłodny nawiew lub używajmy suszarki z dyfuzorem, ponieważ zabezpiecza on przed przegrzaniem. Włosy suszymy, trzymając suszarkę w odległości przynajmniej 20 centymetrów od głowy i pamiętajmy, aby nie suszyć zbyt długo jednej partii włosów. Najlepiej jest podzielić włosy na części i suszyć je partiami zaczynając od tych, które są na spodzie i susząc od nasady zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Warto także przed suszeniem nałożyć termoochronny kosmetyk przeznaczony do włosów, aby uniknąć przesuszenia oraz zniszczenia spowodowanego wysoką temperaturą.

Włosy, podobnie jak nasza skóra, wymagają odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem UV, które niszczy łańcuchy białkowe, z których są zbudowane oraz wyciąga z nich pigment. Szczególnie latem, gdy sporo czasu spędzamy na słońcu, powinniśmy stosować szampony oraz odżywki z filtrami, aby włosy nie wypłowiały oraz nie wyglądały na matowe i przesuszone. Skuteczne mogą okazać się olejki w sprayu, którymi można spryskać włosy przed wyjściem na słońce, wówczas filtry osadzając się na włosach, stworzą barierę ochronną przed promieniowaniem. Nigdy nie suszmy mokrych włosów bezpośrednio na słońcu, ponieważ krople wody skupiają na sobie promieniowanie UV, dlatego wcześniej warto je porządnie wycisnąć z nadmiaru wody i dokładnie wytrzeć ręcznikiem.

Kolejnym krokiem do poprawy wyglądu naszych włosów jest systematyczne podcinanie końcówek, szczególnie w przypadku długich włosów. Zbyt długo niepodcinane końcówki rozdwajają się i niszczą coraz bardziej, z czasem zaczynają wyglądać jak siano. Regularne przycinanie końcówek, najlepiej co dwa miesiące, spowoduje, że włosy nie będą się łamać i dzięki temu zyskają zdrowy wygląd.

Koloryzacja jest bardzo szkodliwa dla włosów i przyczynia się do ich osłabienia oraz sprawia, że włosy z czasem stają się szorstkie i matowe. W wyniku osłabienia włosy mają tendencje do rozdwajania się i wypadania, dlatego najskuteczniejszą metodą pielęgnacji włosów farbowanych jest olejowanie. Olejowanie jest to nakładanie przed myciem naturalnego oleju na włosy, następnie owijamy je folią i ręcznikiem na około 2 – 3 godziny. Po tym czasie należy dwukrotnie umyć włosy delikatnym szamponem naturalnym i nałożyć maskę, którą spłukujemy po czasie sugerowanym przez producenta. Olej nie spowoduje przetłuszczania się włosów, ponieważ naturalne oleje wchłaniają się w strukturę włosa. W przypadku włosów farbowanych olej nakładamy najlepiej na całą długość. Jaki olej wybrać do olejowania włosów? Olej arganowy dostosowuje się do wszystkich rodzajów włosów, świetnie nawilża i działa na porost włosów oraz można go używać do stylizacji włosów za pomocą gorącego powietrza. Olej makadamia sprawdza się do włosów farbowanych, ponieważ chroni kolor przed wyblaknięciem i odnawia blask, działa również na porost włosów. Nałożony przed suszeniem przyśpieszy wysychanie włosów.

Sposobem na zdrowe włosy może być także masaż głowy, który najlepiej wykonać podczas mycia. Masaż głowy uwalnia od napięcia oraz poprawia przepływ krwi i dotlenia cebulki włosów, dzięki temu stają się one mocniejsze i nie wpadają. Masaż głowy powinien być wykonywany kolistymi ruchami: delikatnie dociskając opuszki palców, pamiętaj, aby nie naciskać zbyt mocno i nie trzeć głowy. Masaż zawsze wykonujemy od czoła przez środek do karku. Taki zabieg powinien trwać około 5 minut, jeśli będzie wykonywany systematycznie, to przyśpieszy porost włosów oraz usunie martwy naskórek ze skóry głowy i ją odżywi.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pielęgnacja naturalna
Zainspirowani dzikimi zwierzętami polskich lasów, stworzyliśmy linię kosmetyków, która łączy siłę i energię natury. Wyobraź sobie majestatycznego żubra, niezłomnego wilka czy potężnego niedźwiedzia – te...
Pielęgnacja naturalna
Koniec roku to idealny moment, aby zrobić sobie pielęgnacyjny rachunek sumienia. Mamy nadzieję, że przez cały rok udało Ci się dopracować swoją rutynę niemalże do...
Pielęgnacja naturalna
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na produkty, które łączą skuteczność z naturalnym składem. Dbanie o zdrowie jamy ustnej stało się priorytetem, a...
Scroll to Top