Gdy ciężki dzień dobiega końca – marzymy o odpoczynku, czasami nagradzamy się domowym SPA, filiżanką ulubionej herbaty czy po prostu kładziemy się spać. Co wtedy robi nasza skóra? Czy odpoczywa razem z nami? Otóż nic bardziej mylnego.
W nocy skóra regeneruje się
Oznacza to, że podczas naszego odpoczynku, skóra pracuje na pełnych obrotach. W czasie, gdy nie zagrażają jej czynniki zewnętrzne, odbudowuje się, by być gotową do tworzenia bariery przed szkodliwymi czynnikami dnia następnego. Warto dostarczyć jej wtedy w odpowiednich, wartościowych składników aktywnych, które wnikną głębiej i zadziałają bardziej niż nałożylibyśmy ten sam kosmetyk w ciągu dnia.
Co, jeśli śpimy za mało?
Nieodpowiednia ilość snu zaburza prawidłowe funkcjonowanie skóry. Cera pozbawiona prawidłowej regeneracji jest zmęczona, odwodniona i brakuje jej blasku. Ponadto, często ma problemy z różnego rodzaju wypryskami, zaczerwienieniem i przedwczesnym starzeniem się.
Jak prawidłowo wykonać wieczorny rytuał pielęgnacyjny?
Pielęgnację wieczorną należy zacząć około godziny 22.00. Wówczas zegar biologiczny naszej skóry informuje ją, że powoli zbliża się czas na regenerację. Skóra usuwa toksyny, po czym odbudowuje się, a to wszystko wtedy, kiedy Ty śpisz! Oczywiście, niezmiernie istotna jest także prawidłowa dieta, bogata w witaminy i minerały oraz odpowiednia ilość spożywanej wody w ciągu dnia – to wszystko ma wpływ na kondycję naszej skóry.
Co zrobić, aby skóra prawidłowo się regenerowała?
Przede wszystkim należy się wysypiać, ale także pamiętać o prawidłowej pielęgnacji. Nigdy nie zapominajmy o demakijażu. Skóra powinna być dokładnie oczyszczona, aby pozbyć się kolorowych kosmetyków, brudu i pyłu z całego dnia. Następnie należy wykonać tonizację skóry, która przywraca fizjologiczne pH, ale również pielęgnuje. Odpowiednio oczyszczona i stonizowana skóra będzie przygotowana na przyjęcie kolejnych cennych składników aktywnych – w postaci kremu.
Krem na dzień vs krem na noc
Regeneracja skóry następuje w nocy. Czy w takim razie można użyć kremu na dzień w pielęgnacji wieczornej? Nie, ponieważ funkcja kosmetyków zasadniczo się różni. Krem na dzień powinien nawilżać (np. VIANEK Nawilżający krem do twarzy na dzień), czasami zostawiać matowe wykończenie (np. VIANEK Normalizujący krem do twarzy na dzień), ponadto – dobrze, jeśli jest lekki, szybko wchłanialny.
Wyjątek stanowi cera sucha wymagająca produktów bardziej tłustych. Produkt ten powinien także zawierać filtr przeciw promieniowaniu UV lub powinniśmy stosować SPF w postaci kosmetyku dodatkowego w porannym rytuale. Natomiast krem na noc – ma za zadanie odżywić, stąd jego formuła często jest cięższa i jednocześnie bogatsza. Ma na celu dostarczyć cenne substancje aktywne skórze, aby ułatwić jej nocną regenerację i odbudować barierę hydrolipidową.
Jaki krem wybrać, aby procesy regeneracyjne zachodziły efektywnie?
Krem pielęgnacyjny należy dobrać odpowiednio do potrzeb swojej skóry. Regeneracja zachodzi w nocy – wybierajmy więc kremy przeznaczone do wieczornych rytuałów. Jeśli znasz podstawowe potrzeby swojej skóry, to łatwiej będzie Ci dobrać odpowiednią pielęgnację. Jeśli nie jesteś w stanie zadecydować, który produkt wybrać – warto skonsultować się z kosmetologiem. Możesz też skorzystać z naszego testu “typu cery”.
- Jeśli posiadasz cerę mieszaną, polecamy szczególnie VIANEK Normalizujący krem do twarzy na noc – pozwoli on zmniejszyć produkcję sebum, a gruczoły łojowe będą wydzielać mniejszą, prawidłową ilość łoju.
- Jeśli posiadasz cerę suchą, polecamy szczególnie VIANEK Intensywnie nawilżający krem do twarzy na noc – nawilży i dostarczy skórze ogromną porcję składników aktywnych.
- Jeśli posiadasz cerę tłustą, polecamy szczególnie DUETUS Krem do twarzy na noc – redukuje wypryski, normalizuje pracę gruczołów łojowych i regeneruje skórę.
- Jeśli posiadasz cerę normalną, polecamy szczególnie ALOESOVE Odżywczy krem do twarzy na noc – dostarczy składniki aktywne, odżywi i nawilży Twoją cerę.
Aby nasza skóra funkcjonowała prawidłowo – należy o nią dbać zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Istnieje kilka czynników wpływających na jej regenerację, gdzie pielęgnacja jest jednym z najważniejszych. Odpowiednio wypielęgnowana – odwdzięczy się promiennym, zdrowym wyglądem.