Zimowe

Menu

Produkty

Szukaj

Jak nawilżyć skórę głowy?

Każdy z nas marzy o zdrowych, pięknych i lśniących włosach. W codziennej pielęgnacji włosów warto zadbać o dobry stan skóry głowy, ponieważ ma on bezpośredni wpływ na kondycję włosów. Skóra głowy, podobnie jak skóra twarzy, czy ciała może ulec przesuszeniu. Warto zadbać o jej dobry stan, zanim zaczniesz otrzymywać niepokojące sygnały w postaci swędzenia, pieczenia czy łupieżu. Jak zatem nawilżyć skórę głowy? Dowiesz się tego z poniższego artykułu!


1. Dobra kondycja skóry głowy to podstawa


Skóra głowy jest niezwykle wrażliwa i podobnie jak skóra twarzy, czy ciała potrzebuje nawilżenia. Świadomość na temat pielęgnacji włosów jest coraz większa, ale czy wystarczająco dużo uwagi przywiązujemy do tematu pielęgnacji skóry głowy? 
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że to od równowagi panującej na skórze głowy zależy, czy nasze włosy rosną, są mocne i błyszczące, czy też są łamliwe i wypadają. Zdarza się, że nasz skalp ulega podrażnieniu i to my jesteśmy za to odpowiedzialni. Skóra głowy jest rezerwuarem wilgoci – zawiera dwa razy więcej wody niż skóra w innych obszarach ciała, jednak nie jest w stanie pobrać wilgoci z zewnątrz. Warto zatem zadbać o odpowiednie jej nawilżenie oraz wiedzieć co sprawia, że się przesusza.


2. Sucha skóra głowy – przyczyny przesuszonej skóry głowy


Objawy przesuszenia skóry głowy mają swoje przyczyny. Najczęściej odpowiadają za nie czynniki pielęgnacyjne, chorobotwórcze bądź też fizyczne czynniki zewnętrzne.

Do czynników pielęgnacyjnych możemy zaliczyć m.in.

  • zły dobór kosmetyków pielęgnacyjnych,
  • stosowanie szamponów z mocnymi detergentami takimi jak np. SLS,
  • stosowanie kosmetyków do pielęgnacji, które w swoim składzie zawierają alkohol (który ma działanie silnie wysuszające),
  • częste zabiegi fryzjerskie tj. farbowanie czy rozjaśnianie,
  • stosowanie dużej ilości kosmetyków przeznaczonych do stylizacji (pianek, lakierów, suchych szamponów),

Czynniki chorobotwórcze to m.in.:

  • bytowanie na skórze głowy drożdżaków, mogących powodować łupież,
  • zaburzenia w budowie i czynności naskórka, mogące powodować łuszczycę, łojotokowe zapalenie skóry głowy czy AZS,
  • zaburzenia hormonalne,
  • okres menopauzy,
  • choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca, niedoczynność tarczycy),
  • nieodpowiednia dieta,
  • długotrwały stres,
  • czynniki genetyczne,

Wśród czynników zewnętrznych możemy wymienić m.in.:

  • promienie UV — długotrwała ekspozycja skóry głowy na słońce,
  • regularne używanie suszarki, lokówki, prostownicy — stylizacja włosów na gorąco,
  • zbyt ciepła woda używana do mycia skóry głowy i włosów,
  • stosowanie nakryć głowy, które powodują jej przegrzanie i w konsekwencji szybsze odparowanie wilgoci z naskórka,
  • silna ekspozycja na mróz i wiatr bez odpowiedniej ochrony,

Wszystkie wymienione wyżej czynniki mogą spowodować podrażnienia skóry głowy oraz wpływać na destabilizację płaszcza hydrolipidowego skalpu. W wyniku czego woda odparowuje, a skóra głowy ulega wysuszeniu. Podrażnione ujścia mieszków włosowych umożliwiają wnikanie substancji mikroskopijnych rozmiarów, takich jak bakterie, grzyby czy zanieczyszczenia i pyły obecne np. w smogu, a to powoduje kolejne podrażnienia, mogące doprowadzić do rozwoju poważnych chorób skóry głowy.


3. Sucha skóra głowy – skutki przesuszonej skóry głowy


Badania wskazują, że najczęstszym skutkiem przesuszonej skóry głowy jest swędzenie. Swędząca skóra głowy powinna być dla nas pierwszym sygnałem, że nasze włosy i skóra potrzebują nawilżenia. Gdy skórze głowy brakuje nawilżenia, jako mechanizm obronny zaczyna ona — paradoksalnie – zwiększać ilość wydzielanego sebum. Nadmierne złuszczanie i łojotok to z kolei prosta droga do łupieżu. Im bardziej podrażniona jest skóra, tym bardziej zaczyna swędzieć. Im więcej się drapiesz, tym bardziej podrażniasz skórę – błędne koło się zamyka. Sucha skóra głowy może prowadzić nie tylko do łupieżu, egzemy, podrażnienia, przetłuszczania włosów, pieczenia skóry, czy wypadania włosów, lecz także do poważniejszych stanów chorobowych tj. nasilonych objawów łuszczycy czy łojotokowego zapalenia skóry głowy.


4. 5 sposobów jak nawilżyć skórę głowy


SZAMPON NAWILŻAJĄCY SKÓRĘ GŁOWY

Szampon to najpopularniejszy i najczęściej stosowany kosmetyk, dlatego powinien być dobrany do potrzeb skóry głowy. Aby zadbać o odpowiednie nawilżenie skalpu, należy stosować szampony przeznaczone właśnie do suchej skóry. Produkty te zawierają delikatne środki myjące, które nie podrażniają. Dzięki nim na głowie pozostaje warstwa lipidowa, blokująca ucieczkę wody ze skóry. Czym nawilżyć skórę głowy? Dobrym wyborem będzie SYLVECO Balsam myjący do włosów z betuliną, który dzięki zawartości kompleksu składników o działaniu nawilżającym i ochronnym, łagodnie oczyszcza, nie podrażniając skóry głowy.


PEELING SKÓRY GŁOWY

Skóra głowy, podobnie jak skóra reszty ciała wymaga regularnego złuszczania. Najlepiej sięgnąć po kosmetyk z naturalnymi drobinkami złuszczającymi np. BIOLAVEN peeling do skóry głowy. Zawartość ksylitolu, zmielonych winogron i kwasu salicylowego zapewnia delikatne złuszczanie, skuteczne oczyszczanie i redukcję nadmiaru sebum. Peeling odblokowuje mieszki włosowe i usuwa zrogowaciały naskórek, przygotowując skórę głowy na właściwe nawilżenie.

Ciekawostka!

Czy wiesz, że cykl odnowy komórkowej skóry głowy wynosi tylko 10 dni, a nie jak w przypadku skóry twarzy czy ciała ok. 28 dni? Jest to spowodowane licznymi czynnikami mechanicznymi i termicznymi, na jakie narażona jest skóra głowy każdego dnia.


WCIERKA DO SKÓRY GŁOWY
Bezpieczna i skuteczna wcierka to taka, która w swoim składzie nie zawiera alkoholu ani środków drażniących. Wcierka ma za zadanie przywrócić prawidłowe pH skóry i sprawić, że stanie się ona na nowo miejscem zamieszkania dobrych bakterii. Zawarte w składzie ekstrakty roślinne pobudzają włosy do szybszego wzrostu oraz sprawiają, że są one mocniejsze i grubsze. Dzięki systematycznemu stosowaniu wcierek np. VIANEK normalizująca wcierka do skóry głowy praca gruczołów łojowych ulega unormowaniu, przez co włosy są zdrowsze oraz bardziej odporne na uszkodzenia.


DIETA DLA SKÓRY GŁOWY
Istotnym elementem, o który warto zadbać w kontekście nawilżania skóry głowy, jest odpowiednio zbilansowana dieta oraz wypijanie niezbędnej ilości płynów. Dorośli powinni wypijać ok. 1,5 – 2 litrów płynów dziennie. W jadłospisie nie może zabraknąć owoców (jabłka, czereśnie, truskawki czy arbuzy). Warto pamiętać o zdrowych tłuszczach, które budują komórki i dbają o odpowiednie funkcjonowanie skóry. Dodatkowo warto rozważyć suplementację w postaci witaminy A i E, które odpowiadają mi.n. za uelastycznienie skóry, a także biorą udział w odbudowie kolagenu.


BADANIE SKÓRY GŁOWY — z wizytą u trychologa
Twoja skóra głowy pomimo odpowiedniej higieny i pielęgnacji nadmiernie się przetłuszcza? Borykasz się z problemem świądu, łupieżu, a kondycja Twoich włosów pozostawia wiele do życzenia? W przypadku długo utrzymujących się negatywnych objawów suchej skóry głowy warto skonsultować się z trychologiem, który określi stan skóry głowy, dobierze odpowiednie kosmetyki lub zaleci odpowiednią terapię.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pielęgnacja naturalna
Zainspirowani dzikimi zwierzętami polskich lasów, stworzyliśmy linię kosmetyków, która łączy siłę i energię natury. Wyobraź sobie majestatycznego żubra, niezłomnego wilka czy potężnego niedźwiedzia – te...
Pielęgnacja naturalna
Koniec roku to idealny moment, aby zrobić sobie pielęgnacyjny rachunek sumienia. Mamy nadzieję, że przez cały rok udało Ci się dopracować swoją rutynę niemalże do...
Pielęgnacja naturalna
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na produkty, które łączą skuteczność z naturalnym składem. Dbanie o zdrowie jamy ustnej stało się priorytetem, a...
Scroll to Top