Peeling kwasowy do twarzy to skuteczny sposób na poprawę kolorytu i stanu skóry. Jest również niezwykle pomocny w walce z trądzikiem, zaskórnikami i zanieczyszczeniami. Choć często kojarzy się z profesjonalnym zabiegiem w salonie kosmetycznym, peelingu kwasowego możemy używać sami w domu. Wciąż jednak ta metoda złuszczania naskórka budzi wiele obaw i wątpliwości. Dlatego dzisiaj odpowiemy na pięć najczęstszych pytań dotyczących stosowania peelingów z kwasami.
1. Jak działają peelingi kwasowe?
Peelingi złuszczają martwy naskórek i stymulują odnowę komórkową. Kwasy kosmetyczne mają jednak znacznie szersze spektrum działania. W kosmetologii najczęściej wykorzystuje się kwasy hydroksylowe ze względu na ich właściwości złuszczające, które polegają na rozrywaniu wiązań białkowych między komórkami naskórka, co umożliwia ich odrywanie i usuwanie. Oprócz tego najlepsze peelingi kwasowe mają działanie nawilżające, oczyszczające oraz przeciwtrądzikowe. Regulują wydzielanie sebum, rozjaśniają przebarwienia i wyrównują koloryt skóry, redukują zmiany trądzikowe, stymulują procesy regeneracyjne i wygładzają zmarszczki. Eksfoliacja kwasami sprawdzi się zatem nie tylko w przypadku cer problematycznych, ale również innych typów cery.
2. Czy peelingi kwasowe do twarzy są bezpieczne?
Kwasy w kosmetykach brzmią nieco niepokojąco, jednak pamiętaj, że to, jak kwas zadziała na naszą skórę zależy od jego rodzaju, stężenia, pH produktu, stanu naszej skóry i wielu innych czynników. Ogólnodostępne peelingi kwasowe do twarzy, które możesz znaleźć w drogeriach czy sklepach internetowych, są bezpiecznymi kosmetykami, przeznaczonymi właśnie do domowego użytku. Oczywiście należy stosować je zgodnie z zaleceniami i przestrzegać kilku ważnych zasad.
Zasady bezpiecznego stosowania peelingów kwasowych w domu
- Przeprowadź test na małym obszarze skóry: Przed nałożeniem peelingu na całą twarz, zawsze warto przetestować produkt na małym fragmencie skóry, aby sprawdzić, czy nie wystąpi reakcja alergiczna lub podrażnienie.
- Unikaj ekspozycji na słońce: Po zastosowaniu peelingu kwasowego skóra staje się bardziej wrażliwa na promieniowanie UV. Dlatego niezwykle ważne jest stosowanie kremów z filtrem SPF (np. Nawilżającego kremu do twarzy ALOESOVE PINK z SPF30) oraz unikanie bezpośredniej, długotrwałej ekspozycji na słońce.
- Stopniowo wprowadzaj kwasy do pielęgnacji: Zacznij od niższego stężenia kwasu i stopniowo zwiększaj częstotliwość użycia, aby skóra miała czas na adaptację.
- Unikaj stosowania innych aktywnych produktów: W trakcie kuracji kwasami ostrożnie podchodź do łączenia produktów z takimi składnikami jak retinoidy, witamina C w wysokim stężeniu czy produkty z alkoholem.
- Nawilżaj skórę: Po zastosowaniu peelingu kwasowego skóra może być sucha i podrażniona, dlatego ważne jest regularne nawilżanie odpowiednimi kremami lub serum do twarzy.
- Nie aplikuj na uszkodzoną skórę: Unikaj nakładania peelingu na skórę z ranami, otarciami lub poparzeniami słonecznymi.
- Stosuj zgodnie z zaleceniami: Zawsze przestrzegaj zaleceń producenta dotyczących czasu aplikacji i częstotliwości stosowania, aby uniknąć podrażnień i uszkodzeń skóry.
3. Dla kogo przeznaczone są peelingi kwasowe?
Peelingi kwasowe sprawdzą się w zasadzie w przypadku każdego typu cery (oczywiście, jeśli odpowiednio dobierzemy je do własnych potrzeb). Szczególnie jednak sprawdzą się w przypadku:
- Cery trądzikowej i tłustej: Peelingi kwasowe, zwłaszcza te z kwasem salicylowym i kwasem glikolowym, mogą pomóc w redukcji zmian trądzikowych, zaskórników i zanieczyszczeń. Pomagają w kontrolowaniu wydzielania sebum i oczyszczają pory, dlatego to świetne rozwiązanie dla osób z cerą trądzikową i przetłuszczającą się.
- Przebarwień: Kwasy, takie jak np. kwas mlekowy, rozjaśniają przebarwienia i wyrównują koloryt skóry, co jest korzystne dla osób z plamami posłonecznymi, melasmą czy bliznami potrądzikowymi.
- Oznak starzenia: Peelingi kwasowe mogą redukować drobne zmarszczki, poprawiać elastyczność skóry i stymulować produkcję kolagenu, dlatego świetnie sprawdzą się u osób z cerą dojrzałą.
- Szorstkiej i zrogowaciałej skóry: Peelingi kwasowe pomagają złuszczać martwe komórki naskórka, wygładzają skórę i poprawiają jej teksturę, dlatego świetnie sprawdzają się u osób z szarą, matową cerą z widocznymi, suchymi skórkami.
- Zapchanych porów: Kwas salicylowy jest szczególnie skuteczny w oczyszczaniu porów i redukowaniu zaskórników, co jest korzystne dla osób z tłustą skórą i tendencją do zapychania.
- Suchej skóry: Niektóre kwasy, takie jak np. kwas mlekowy i kwas laktobionowy, mogą pomóc nawilżać skórę, dlatego sprawdzą się u osób suchą i odwodnioną skórą.
4. Jak stosować peelingi kwasowe?
Aby bezpiecznie stosować peelingi kwasowe, zacznij od niższych stężeń i stopniowo zwiększaj intensywność. Zanim sięgniesz po peeling z kwasami, nie zapomnij o dokładnym, dwuetapowym oczyszczeniu twarzy. Dopiero po demakijażu i oczyszczaniu twarzy Twoja skóra jest gotowa na złuszczanie kwasami. Pamiętaj także, że podczas eksfoliacji należy omijać najbardziej wrażliwe partie twarzy, czyli okolice oczu, ust i płatki nosa.
Kosmetyk zawsze stosuj zgodnie z zaleceniami producenta. Nie lekceważ wskazówek na ulotce czy opakowaniu – zanim kosmetyk trafi w Twoje ręce przechodzi wiele badań i testów, którym warto zaufać. Stosowanie się do zaleceń pozwoli Ci nie tylko uniknąć podrażnień, ale również osiągnąć najlepsze efekty.
Po aplikacji peelingu Twoja skóra może potrzebować dodatkowej dawki nawilżenia, dlatego nie zapominaj o nałożeniu nawilżającego kremu, który zabezpieczy skórę przed podrażnieniami.
Peeling z kwasami najlepiej wykonywać wieczorem, ponieważ skóra po nim może być zaczerwieniona. Częstotliwość wykonywania peelingów kwasowych zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj kwasu, jego stężenie, typ skóry i indywidualna tolerancja. Dlatego w tej kwestii warto stosować się do zaleceń producenta i, przede wszystkim, obserwować swoją skórę i reagować na wysyłane przez nią sygnały.
48,99zł
❄️ -15% z kodem: GRUDZIEN
5. Jakie peelingi kwasowe wybrać na początek?
Na początek warto wybierać peelingi kwasowe o niższym stężeniu i łagodniejszym działaniu, aby dać skórze czas na adaptację. Peelingi kwasowe o wyższym stężeniu można wprowadzić do pielęgnacji skóry po kilku tygodniach lub nawet kilku miesiącach regularnego stosowania peelingów o niższym stężeniu, pod warunkiem, że skóra dobrze na nie reaguje i nie wykazuje oznak podrażnienia lub nadwrażliwości.
Na początek zwróć uwagę na formułę peelingów kwasowych. Sięgaj po takie, które są delikatne dla skóry, np. kwas migdałowy, kwas mlekowy, kwas laktobionowy czy kwas fitowy. Warto wybierać kosmetyki, które dodatkowo nawilżają skórę. Produkty te często zawierają składniki takie jak kwas hialuronowy, trehaloza czy roślinne ekstrakty o działaniu nawilżającym. Świetnymi produktami na start są np.: Tonik złuszczający FEEDSKIN Acne Regulation o lekkiej, żelowej konsystencji lub Kwasowy peeling do twarzy ALOESOVE Pink, który dodatkowo intensywnie nawilża skórę i wzmacnia jej mikrobiom. Oba produkty skutecznie poprawiają stan skóry, jednocześnie minimalizując ryzyko podrażnień.
Efekty peelingu kwasowego są naprawdę spektakularne, dlatego warto rozważyć go w swojej pielęgnacji cery. Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać wszelkie wątpliwości i przekonać Cię do stosowania tej formy peelingu twarzy. Jeśli masz więcej pytań związanych ze stosowaniem peelingów z kwasami, chętnie odpowiemy na nie w komentarzach.