Multifunkcyjne, wielozadaniowe, skuteczne w działaniu – serum to nie bez powodu obecny kosmetyczny must have. Bogaty skład w połączeniu z lekką konsystencją oznacza wyjątkowe właściwości pielęgnacyjne, które docenią posiadaczki każdego typu cery. Zwłaszcza kiedy na zewnątrz robi się chłodniej, a cera narażona jest na działanie wielu szkodliwych czynników zewnętrznych. Jak zatem stosować ten kosmetyk, aby maksymalnie wykorzystać jego potencjał?
Pora na serum
Serum to idealny sprzymierzeniec w walce o zachowanie młodego wyglądu skóry na dłużej. Jeśli więc zależy Ci na maksymalnym opóźnieniu procesów starzenia się skóry, zacznij stosować serum już po 20. roku życia. Nie od dziś wiadomo, że im skóra staje się starsza – tym bardziej wymagająca. A serum to kosmetyk multifunkcyjny i wysoce skuteczny – idealny właśnie dla osób, u których pojawiają się mankamenty skóry. Aby wybrać najlepszą porę stosowania serum, najpierw warto ustalić sposób jego działania. Jako preparat o zróżnicowanej konsystencji: lekkiej – wodnej lub emulsyjnej, czy bardziej treściwej olejowej konsystencji, dostarcza skórze wiele cennych substancji aktywnych: witamin, antyoksydantów, humektantów i emolientów. Dzięki optymalnej dawce dobroczynnych substancji część efektów działania widoczna jest od razu – skóra staje się nawilżona, rozświetlona, elastyczna. Trzeba jednak cierpliwości i skrupulatności, by dostrzec pełne spektrum działania tego typu kosmetyku – będzie ono widoczne tylko przy regularnym i długotrwałym stosowaniu. W zależności od rodzaju – wygładza zmarszczki, likwiduje niedoskonałości, usuwa przebarwienia i blizny, wpływa na kompleksową poprawę kondycji skóry. Z uwagi na fakt, że skóra regeneruje się nocą, wieczorna aplikacja serum przyniesie najwięcej korzyści. By jednak szybciej cieszyć się z rezultatów używania serum, a także by chronić skórę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, warto włączyć je także do porannej pielęgnacji. Nie obawiaj się konsystencji – odpowiednio dobrane do potrzeb skóry i optymalnie zaaplikowane, serum dobrze się rozprowadza, współpracuje z kremem i nadaje się pod makijaż.
Jak stosować serum olejowe?
Odpowiednia pielęgnacja cery wpływa na opóźnienie starzenia się skóry. Mówiąc więc w skrócie – im wcześniej włączysz do swojej pielęgnacyjnej rutyny serum – tym lepiej 🙂 Głównym zadaniem serum do twarzy jest urozmaicenie i wzmocnienie efektów pielęgnacji. Powinno więc być stosowane jako jeden z elementów pielęgnacji, razem z aplikacją kremu (nie jako jego zastępstwo!). Zasada stosowania serum jest prosta: nałóż produkt na dobrze oczyszczoną i stonizowaną skórę, pamiętając, by nadmiernie nie naciągać i nie pocierać przy tym skóry. Jeśli zaaplikujesz serum na jeszcze wilgotną od toniku/hydrolatu twarz, szyję i dekolt, kosmetyk szybciej się wchłonie, a także pozwoli na większą absorpcję składników aktywnych. Następnie wklep preparat opuszkami palców – taki zabieg zapewni dobre wchłanianie aż do głębokich warstw skóry. Poczekaj aż serum się wchłonie. W zależności od typu cery, możesz połączyć stosowanie serum z aplikacją kremu. I tak: przy cerze z problemem nadmiernego przetłuszczania, czy obawą o “zapychanie”, krem nakładaj na serum. Wówczas lżejsza konsystencja kremu umożliwi zemulgowanie olejowego serum i sprawi, że całość będzie lepiej przyjęta przez skórę. Natomiast przy cerze suchej, serum wmasowane na krem otuli skórę warstwą okluzyjną i zabezpieczy ją na dłużej przed utratą wody. Jeśli obawiasz się, że wybrane przez Ciebie serum będzie zbyt “ciężkie” do Twojej cery, spróbuj też mieszać 2-3 krople kosmetyku z porcją kremu i w takiej formie aplikować tuż po stonizowaniu cery (również zadbaj o to, aby skóra była jeszcze lekko wilgotna). Stosowanie serum warto rozpocząć od aplikacji jeden raz w tygodniu. Jeśli cera reaguje dobrze, kosmetyk nie obciąża skóry, można spokojnie zwiększać częstotliwość stosowania. Cery wymagające szczególnej pielęgnacji tolerują nawet codzienne nakładanie serum.
Serum to idealne rozwiązanie zawsze wtedy, gdy zauważysz, że skóra traci elastyczność, a jej ogólna kondycja uległa pogorszeniu. W takich przypadkach możesz stosować je rano i wieczorem lub jako rozsądnie zaplanowaną kurację czasową – grunt to konsekwencja w działaniu 🙂
W następnym artykule podpowiemy jak odpowiednio dobrać rodzaj serum do typu cery!