SLS w szamponach do włosów to Sodium Lauryl Sulfate, czyli laurylosiarczan sodu. To składnik wielu kosmetyków myjących. Czy należy unikać produktów z SLS w składzie i jak wybrać dobry szampon do włosów? Sprawdźcie.
Co to jest SLS?
Sodium Lauryl Sulfate to środek powierzchniowo czynny, który wykazuje właściwości myjące, pianotwórcze i emulgujące. To właśnie SLS sprawia, że produkty przyjemnie się pienią. Trzeba jednak pamiętać, że jest to także detergent o silnych właściwościach myjących. Szukając SLS w składzie kosmetyków, pamiętaj, że siarczany mogą występować także pod innymi nazwami, takimi jak:- Sodium dodecyl sulfate,
- Sulfuric acid,
- SDS,
- Sodium salt,
- Monododecyl ester,
- Lauryl sodium sulfate,
- Lauryl sulfate sodium salt,
- Sodium N-dodecyl sulfate
Dlaczego unikać SLS?
SLS narusza naturalną barierę ochronną skóry. Efektem jest szybka utrata wody przez naskórek, a co za tym idzie wysuszenie skóry, co z kolei może prowadzić do zaburzenia wydzielania sebum. SLS może podrażniać także mieszki włosowe, przez co jest największym zagrożeniem szczególnie dla skóry wrażliwej. Jeśli więc Twoja skóra jest skłonna do podrażnień, wybieraj kosmetyki naturalne, pozbawione tak silnych detergentów. Właśnie dlatego tak istotna jest świadomość kosmetyczna. Zanim zdecydujesz się na zakup kosmetyku, koniecznie przeczytaj jego skład. Pamiętaj, że w przypadku szamponów do włosów, silne właściwości pieniące mają na celu jedynie poprawę komfortu jego stosowania.
Naturalne rozwiązania – co zamiast SLS?
Natura oferuje nam to, co najlepsze, warto więc odpowiednio wykorzystać te dobrodziejstwa. Kosmetyki SYLVECO to jednocześnie bogactwo otaczającej nas przyrody, jak również prostota składu i siła działania. Warto wybierać świadomie substancje, które są bezpieczne i mogą w pełni zastąpić SLS w kosmetykach. To łagodne środki myjące, które nie ustępują w skuteczności działania. Wśród naturalnych zamienników SLS w składach kosmetyków warto szukać:- Coco-Glucoside – substancja otrzymywana z kokosa i cukrów owocowych. To jedna z najdelikatniejszych substancji pianotwórczych.
- Lauryl Glucoside – łagodny związek otrzymywany z kombinacji naturalnego kwasu glutaminowego i naturalnych kokosowych kwasów tłuszczowych.
- Sodium Cocoamphoacetate – substancja pozyskiwana z kokosa. Łagodna i bezpieczna dla skóry.
- Decyl Glucoside – łagodna substancja myjąca, otrzymana z alkoholi tłuszczowych pochodzących z oleju kokosowego i glukozy ze skrobi kukurydzianej.
- Cocamidopropyl Bataine – substancja powierzchniowo-czynna otrzymywana z kokosa.
Jaki szampon do włosów wybrać?
Wybierając szampon, pamiętaj o potrzebach skóry głowy. Jej kondycja jest kluczowa w doborze odpowiedniego szamponu. Warto zwrócić uwagę, że podrażniona skóra skalpu może się łuszczyć, przez co włosy staną się osłabione. Aby tego uniknąć, sięgaj po szampony z naturalnym składem, bez agresywnych środków myjących, które dodatkowo nasilają problem. Zadaniem szamponu jest odpowiednie oczyszczenie skóry głowy i włosów w sposób delikatny, np. za pomocą SYLVECO odbudowującego szamponu pszeniczno-owsianego, który sprawdzi się w przypadku włosów szczególnie osłabionych i wymagających regeneracji. W przypadku problemu z wypadającymi włosami, a także zniszczonymi i pozbawionymi blasku dobrym wyborem będzie SYLVECO balsam myjący z betuliną. Jeżeli Twoim problemem są nadmiernie przetłuszczające się włosy, sięgnij po VIANEK szampon normalizujący, który reguluje pracę gruczołów łojowych, wzmacnia jednocześnie cebulki i hamuje wypadanie włosów. Zawarty w nim olejek eukaliptusowy odświeża i tonizuje skórę głowy. Jeżeli chcesz odpowiednio nawilżyć przesuszoną skórę głowy, wybierz VIANEK szampon nawilżający dedykowany włosom suchym i normalnym, który łagodnie oczyszcza, nie podrażniając skóry głowy. Pamiętaj, że w składzie szamponu bez SLS znajdziesz składniki aktywne naturalnego pochodzenia, które dbają o prawidłową równowagę skóry głowy i wygląd włosów, jednocześnie będąc zdrowym i świadomym wyborem.Jak prawidłowo myć włosy szamponem bez SLS?
Tak prozaiczna czynność, jaką na pozór jest mycie włosów, ma istotny wpływ na kondycję włosów po kąpieli. Warto rozpocząć od dokładnego rozczesania włosów i ustawienia odpowiedniej temperatury wody. Woda nie powinna być zbyt gorąca (w połączeniu z szamponem będzie zbyt agresywna dla włosów) ani zbyt zimna. Optymalna temperatura wody do mycia włosów to 38-40*C. Dzięki rozrzedzeniu i spienianiu szamponu przed nałożeniem go na włosy nie tylko wpłyniesz na jego wydajność, ten zabieg sprawi, że szampon będzie delikatniejszy dla włosów, a jego zużycie będzie dużo mniejsze. Wybierz jeden z dwóch sposobów: rozcieńcz szampon w dłoniach lub w pojemniku (np. kubku, butelce lub słoiczku) – wlewając szampon do pojemnika, dolewając wodę i mieszając do uzyskania jednolitej konsystencji. Rozrzedzony szampon powinien być naniesiony na skórę głowy, a nie na włosy. Skórę głowy należy delikatnie masować kolistymi ruchami od czoła do karku. Bez drapania i agresywnego pocierania. W przypadku skóry mocno przetłuszczającej się warto umyć głowę dwukrotnie. Dzięki temu skóra głowy będzie dokładnie oczyszczona a włosy odbite od nasady. Po dokładnym spłukaniu szamponu i odsączeniu włosów z nadmiaru wody, włosy warto owinąć miękkim, dobrze chłonącym wodę ręcznikiem.★★★★★ 5.00/5
(3)
39,00zł Pierwotna cena wynosiła: 39,00zł.33,15złAktualna cena wynosi: 33,15zł.
★★★★★ 5.00/5
(3)
34,00zł Pierwotna cena wynosiła: 34,00zł.28,90złAktualna cena wynosi: 28,90zł.
★★★★★ 5.00/5
(2)
34,00zł Pierwotna cena wynosiła: 34,00zł.28,90złAktualna cena wynosi: 28,90zł.
★★★★★ 5.00/5
(3)
34,90zł Pierwotna cena wynosiła: 34,90zł.29,66złAktualna cena wynosi: 29,66zł.
Kwas salicylowy, Piroglutaminian cynku i glukonian cynku, Pirokton olaminy
300 ml
★★★★★ 4.93/5
(81)
46,99zł Pierwotna cena wynosiła: 46,99zł.37,59złAktualna cena wynosi: 37,59zł.
★★★★★ 4.88/5
(25)
39,99zł Pierwotna cena wynosiła: 39,99zł.31,99złAktualna cena wynosi: 31,99zł.