CYNAMON to nic innego jak kora pozyskiwana z drzew, rosnących w stanie naturalnym, jak i uprawianych na Sri Lance (Cejlonie). Nazwa drzewa pochodzi od indyjskiego cacynnama, co oznacza „wonne drzewo”. Korę cynamonową znali starożytni Egipcjanie, Chińczycy, Fenicjanie i Izraelici. Była wówczas tak cenna jak złoto, dlatego przechowywano ją w królewskich skarbcach. Służyła do wyrobu kadzideł, kosztownych wonnych olejków i maści. W Biblii „ Pieśń nad pieśniami” wymieniany jest jako najcenniejszy z wielu aromatów. W średniowieczu cynamon był używany jako lek. Według Alberta Wielkiego, autora licznych dzieł z XVIII wieku, cynamon był lekarstwem na choroby układu pokarmowego.
W medycynie
Przez wiele stuleci cynamon był znany ze swoich właściwości wzmacniających i odkażających. Ze sproszkowanej kory cynamonu przygotowywano w aptekach nalewki i olejki oraz leki złożone. Kora rośliny to głównie surowce olejkowe, poza tym w przyprawie znaleźć możemy substancje śluzowe, żywice, garbniki, cukry, a także wapń oraz mangan, błonnik i żelazo. Olejek cynamonowy działa antyseptycznie, stymuluje układ pokarmowy. Znamy głównie jego właściwości rozgrzewające, warto więc stosować cynamon kiedy czujemy zbliżające się „przeziębienie”.
W kosmetyce
Olejek cynamonowy to również jeden z najsilniejszych naturalnych antyseptyków, dlatego stosowany jest w kosmetykach o charakterze przeciwtrądzikowym. Dobrze wpływa również na kondycję włosów – przeciwdziała wypadaniu, działa pobudzająco na wzrost, łagodzi stany zapalne skóry głowy. Jest stosowany jako cenny składnik odżywek oraz różnych balsamów do włosów. Jego działanie rozgrzewające i pobudzające zostało wykorzystane w preparatach kosmetycznych przyspieszających spalanie tłuszczu w tkankach, skóra po zastosowaniu kosmetyków, np.➡️ peelingu z udziałem cynamonu staje się wyraźnie gładsza i bardziej jędrna.
Kilka kropli ➡️olejku dodanych do naszej kąpieli pozwoli ciału odzyskać równowagę po wyjątkowo zimnym dniu!
W kuchni
Nic bardziej nie oddaje charakteru Świąt Bożego Narodzenia, w kuchni, jak aromat cynamonu. Bez niego nie może obejść świąteczny piernik! Przepisów na to pyszne ciasto jest wiele. Jednak tradycja jest najlepszym doradcą. W przypadku piernika obowiązuje podstawowa zasada : ” im dłużej ciasto dojrzewa tym staje się lepsze” , a własnoręcznie wykonana przyprawa odpowiada za niepowtarzany smak. Jak ją zrobić? Należy przygotować składniki:
- CYNAMON, 4 łyżeczki
- IMBIR, 3 łyżeczki
- GOŹDZIKI, 3 łyżeczki
- KARDAMON, 1,5 łyżeczki nasion
- GAŁKA MUSZKATOŁOWA, 3 łyżeczki
- ZIELE ANGIELSKIE, 1 łyżeczka
- PIEPRZ, 1 łyżeczka
- ANYŻ, ziarenka z 1 gwiazdki
Całość mielimy w młynku elektrycznym bądź tłuczemy w moździerzu i gotowe!
Domowe Spa
Cynamon to smak i zapach, który jest wyjątkowy. W kuchni ma wiele zastosowań – jednak czy możemy odnaleźć tę aromatyczną przyprawę również w prostej, codziennej pielęgnacji? Poniżej kilka przepisów DIY.
Przepis na cynamonową kąpiel dla stóp
W garnuszku podgrzewamy dwie szklanki mleka i pół szklanki oliwy. Do tak przygotowanej mieszanki dodajemy dwie łyżeczki cynamonu. Gdy przestanie być gorąca, wlewamy do miski i moczymy stopy przez 15 minut. Taka kąpiel rozgrzeje wychłodzone stopy, poprawi krążenie oraz zmiękczy naskórek.
Cynamonowy płyn do ust
Łyżeczkę cynamonu zalewamy ok. 1/2 szklanką gorącej wody, gdy ostygnie dodajemy do naparu 1 łyżeczkę miodu. Całość dobrze mieszamy. Płyn będzie działał przeciwbakteryjnie i dezynfekująco, pomoże również przy uporczywym bólu gardła.
Odżywcza maska do włosów
W miseczce mieszamy razem 1 łyżkę miodu, 1 łyżkę ciepłej oliwy oraz 1 łyżeczkę cynamonu. Przygotowaną maskę wcieramy w skórę głowy, nakładamy czepek foliowy i pozostawiamy na ok.15 minut. Na koniec dokładnie spłukujemy włosy. Cynamon poprzez działanie rozgrzewające pobudzi cebulki włosów, przez co będą szybciej rosły.