Zimowe

Menu

Produkty

Szukaj

Świeżo i naturalnie

W codziennej pielęgnacji jamy ustnej zwykle sięgamy po produkty, które są dostępne w sklepach spożywczych, hipermarketach. Jednak wbrew temu, co mówią producenci w spotach reklamowych, to ich produkty nie wpływają korzystnie na nasze zęby. Alternatywą dla reklamowanych past i płynów do higieny jamy ustnej będą produkty na bazie naturalnych surowców, które coraz częściej można spotkać w aptekach oraz sklepach zielarskich. Składniki naturalne występujące w pastach i płynach do pielęgnacji jamy ustnej to najczęściej wyciągi z roślin leczniczych m.in. nagietka, rumianku, czy bakteriobójczej szałwii. Są w nich też obecne naturalne substancje ścierne uzyskiwane z bambusa, krzemu, czy naturalnych wapieni. Są różne rodzaje glinek oraz sole pochodzące ze skał bogatych w minerały. Bardzo często dodaje się do nich również olejki, w tym bardzo popularny olejek goździkowy, czy miętowy, obydwa o działaniu bakteriobójczym. Znajdziemy w nich także ekstrakty z buraka, kopru włoskiego i anyżu oraz alginiany uzyskiwane z morskich alg. Częstym składnikiem past jest łagodzący aloes oraz propolis, który stymuluje gojenie się dziąseł, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie oraz łagodzi podrażnienia. Naturalną ochronę przed bakteriami zapewniają również enzymy mleczne m.in. laktoferyna i lizozym- one również mogą znaleźć się w recepturze naturalnych past.

Pamiętajmy o tym że, naturalne pasty i płyny do higieny jamy ustnej nie powinny zawierać w swoim składzie składników chemicznych takich jak: SLS, SLES, parabenów, metali ciężkich, czy tricklosanu. Są one bowiem niebezpiecznie i szkodliwe dla naszego organizmu.

Domowa apteczka

Nieświeży oddech

Gdy pojawia się nieświeży oddech, często sięgamy po gumy do żucia lub miętówki, które w swoim składzie zawierają cukier, natomiast w domu stosujemy płyny do płukania jamy ustnej, które zawierają wysuszający alkohol. Rozmaryn, a szczególnie pozyskiwany olejek rozmarynowy ma właściwości bakteriobójcze oraz przeciwzapalne, ponadto pomoże nam się pozbyć nieprzyjemnego zapachu z ust, nawet po spożyciu czosnku, cebuli. Można stosować, jako zamiennik płynów do płukania jamy ustnej płukanki rozmarynowe, wystarczy zrobić napar z rozmarynu. Warto dodawać rozmaryn do przyrządzanych potraw, ponieważ jest on również doskonałym źródłem wapnia.

Ból zęba

Gdy doskwiera nam ból zęba, a nie możemy szybko umówić się na wizytę do dentysty, wówczas warto sięgnąć po naturalne sposoby łagodzenia bólu. Łagodząco na ból świetnie działa cynamon oraz miód w proporcji 1: 1, czyli jedną łyżeczkę cynamonu wymieszać z 1 łyżeczką miodu i nałożyć na bolącego zęba. Naturalnym środkiem znieczulającym są także goździki, które można rozgryźć i trzymać w ustach przez około 30 min, aż ból ustąpi, można zastosować również olejek goździkowy- nasączamy wacik dwoma kroplami olejku i przykładamy do bolącego zęba.

Zioła na stany zapalne

Rumianek jest ziołem, które można znaleźć na łąkach oraz w ogródkach, znany ze swych leczniczych właściwości, stosowany jest już od setek lat. Ma właściwości łagodzące, przeciwzapalne oraz antybakteryjne. Warto stosować napar z rumianku, jako zamiennik płynu do płukania jamy ustnej. Zmniejsza dolegliwości związane z paradontozą oraz pomaga w stanach zapalnych dziąseł, grzybicy jamy ustnej oraz owrzodzeń błon śluzowych. Szałwia lekarska pomaga w walce z zakażeniami, hamuje rozwój bakterii, działa antyseptycznie i grzybobójczo, dlatego też znalazła zastosowanie w higienie jamy ustnej. Płukanie jamy ustnej naparami z szałwii lekarskiej likwiduje krwawienie dziąseł oraz leczy afty i pleśniawki, a stosowany podczas przeziębienia złagodzi ból gardła.

Wybielanie zębów

Kurkuma wspomaga likwidacje osadu nazębnego, dzięki swoim właściwościom ścierającym, wpływa również na całą jamę ustną, ponieważ działa antybakteryjnie oraz przeciwzapalnie. Płukanki z dodatkiem kurkumy złagodzą stany zapalne oraz zwalczą bakterie. Kurkuma ma intensywny żółty kolor, który może zabarwiać, jednak w przypadku stosowania tej przyprawy na zęby świetnie je wybiela oraz usuwa przebarwienia. Kolejnym naturalnym produktem, który zapobiega próchnicy, działa antybakteryjnie, likwiduje krwawienie dziąseł oraz nieprzyjemny zapach z ust jest olej kokosowy. Codzienne stosowanie oleju kokosowego wzmacnia zęby i dziąsła, a dodatkowo je wybiela.

Przepis na pastę wybielającą: 1 łyżka oleju kokosowego, 1 łyżka kurkumy, można również dodać olejek miętowy, jednak przy stosowaniu olejków eterycznych należy wcześniej sprawdzić, czy nie jesteśmy na niego uczuleni.

Domowe płyny do płukania jamy ustnej

Ziołowe płyny do płukania, które można z łatwością samemu przygotować w domu, znajdują coraz więcej zwolenników. Domowe płukanki na bazie ziół, mają właściwości łagodzące, antybakteryjne i przeciwzapalne.

Płukanka goździkowa: 1 ½ szklanki wody, łyżeczka goździków, 10 kropli olejku miętowego, 5 liści mięty. Wodę doprowadzić do wrzenia, następnie dodać olejek oraz goździki i gotować na wolnym ogniu przez około 5 minut, następnie przecedzić i zlać do buteleczki. Płyn przechowywać w lodówce nie dłużej niż 3 dni.

Płyn aloesowy: 1 szklanka soku z aloesu, 1 szklanka wody destylowanej, 3 łyżeczki sody oczyszczonej, 20 kropli olejku miętowego. Wszystkie składniki połączyć ze sobą, mieszać do rozpuszczenia się sody. Sok z aloesu ma właściwości przeciwzapalne, łagodzące oraz antybakteryjne, a soda doskonale oczyszcza, odświeża oraz neutralizuje zapachy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pielęgnacja naturalna
Zainspirowani dzikimi zwierzętami polskich lasów, stworzyliśmy linię kosmetyków, która łączy siłę i energię natury. Wyobraź sobie majestatycznego żubra, niezłomnego wilka czy potężnego niedźwiedzia – te...
Pielęgnacja naturalna
Koniec roku to idealny moment, aby zrobić sobie pielęgnacyjny rachunek sumienia. Mamy nadzieję, że przez cały rok udało Ci się dopracować swoją rutynę niemalże do...
Pielęgnacja naturalna
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na produkty, które łączą skuteczność z naturalnym składem. Dbanie o zdrowie jamy ustnej stało się priorytetem, a...
Scroll to Top