Kwieciste wzory malowanych chat, wyjątkowy klimat i moc kolorów na każdym rogu – Zalipie nie bez powodu nazywane jest najpiękniejszą polską wsią. To miejsce idealne dla poszukujących natchnienia, spokoju i równowagi. To także motywy opakowań kosmetyków VIANEK. Odwiedziliśmy magiczne Zalipie, a teraz zapraszamy Was na wirtualną podróż.
Kwiatowe motywy
Słynne malowane zalipiańskie budynki i charakterystyczne chatki to swoisty fenomen na skalę Polski, a także unikatowy przykład żywej tradycji ludowej, który przeplata się z codziennym życiem okolicznych mieszkańców. Tradycja malowania domów to tutaj także skrupulatnie kontynuowany zwyczaj, przekazywany na kolejne pokolenia. Jak to wszystko się zaczęło? Początki tej pięknej kwiatowej tradycji sięgają końcówki XIX wieku, kiedy we wnętrzach ówczesnych izb używano otwartych palenisk, pokrywających schludne białe ściany domostw sadzą. Okopcone wnętrza szybko stały się powodem, dla którego kreatywne mieszkanki Zalipia zaczęły własnoręcznie rozjaśniać wnętrza domów, a kiedy miejsca w środku zaczynało brakować, kobiety wyszły z malarstwem także na zewnątrz budynków. Dziś kolorowe kwiaty są nie tylko wyjątkową ozdobą, ale także znakiem rozpoznawczym samej miejscowości, która swoim urokiem nieustannie przyciąga turystów. Warto pamiętać, że mimo wszechobecnej kultury ludowej, Zalipie to nie skansen, to wciąż miejsce zamieszkania prawdziwych, kultywujących tradycję ludzi. Mimo charakterystycznych motywów widocznych na wielu zalipiańskich budynkach, wioska ma rozproszoną zabudowę, dlatego warto wybrać się w zaplanowaną wycieczkę śladami kolorowych inspiracji kwiatowych.
Dom Malarek
Mówiąc o zalipiańskiej tradycji malowania budynków, nie sposób nie wspomnieć o Felicji Curyło (1904-1974), działaczce społecznej ściśle związanej z Zalipiem, promotorce tej nietuzinkowej miejscowości i jej sztuki ludowej, często także kojarzonej z początkami tradycji zalipiańskiego malarstwa naściennego. Wśród wielu zasług Felicji Curyło dla Zalipia z pewnością podkreślić należy fakt, że to właśnie dzięki niej w tej wsi pojawił się prąd. Felicja Curyło jest także autorką słynnego zalipiańskiego konkursu „Malowana Chata”, który odbywa się do dzisiaj, będąc także bezpośrednim powodem, dla którego sztuka malowania chat w Zalipiu jest na tak wysokim poziomie, ciesząc się niesłabnącą popularnością mimo upływu czasu. Obecnie Dom Malarek to także siedziba Gminnego Ośrodka Kultury w Zalipiu, a jego najważniejszym zadaniem jest ochrona i kultywowanie wartości kulturowych środowiska, przez kontynuację tradycji malowanek zalipiańskich, opiekę nad twórcami ludowymi, a także promowanie Zalipia w kraju i za granicą.
Inspiracja kosmetyków VIANEK
Natura to nasza największa inspiracja. Właśnie dlatego połączenie natury z żywą tradycją to kompozycja, która podbiła nasze serca i… wylądowała na opakowaniach Waszych ulubionych kosmetyków VIANEK. Nieustannie wierzymy, że natura oferuje nam to, co najlepsze, a odpowiednie wykorzystanie tych dobrodziejstw to nasza największa pasja, którą chcemy zarażać Was już od pierwszego spojrzenia na nasze opakowania – powstałe z szacunku do kultywowania najpiękniejszych tradycji ludowych.