Promocje

Menu

Produkty

Szukaj

Gluten w kosmetykach – 2 popularne zboża stosowane w pielęgnacji

Pszenica i owies należą do najstarszych znanych człowiekowi zbóż. Znamy je od wieków, dla wielu z nas są podstawą codziennej diety, warto jednak docenić także ich kosmetyczne właściwości. Jednak co z osobami, które obawiają się glutenu, a tym samym unikają protein w kosmetykach?

Pszenica – czym się wyróżnia?

Starożytni Rzymianie mówili o niej triticum, co oznacza przemielony, przetarty. Słowo to można powiązać z najczęstszym wykorzystaniem pszenicy, jako zboża na mąkę. Niezmiennie, od kilku tysięcy lat, stanowi podstawę wyżywienia, ponadto w późniejszych czasach zaczęto ją doceniać także w branży kosmetycznej.

Zalety pszenicy

Wysoka zawartość witamin z grupy B, witaminy D, E i K, węglowodany, krzem, cynk i wapń oraz kwasy NNKT sprawiają, że pszenica jest bardzo wartościowym surowcem. Wyciąg z kiełków pszenicy działa regenerująco na skórę. To właśnie z nich pozyskiwany olej ma najwyższą zawartość witaminy E wśród olejów roślinnych. Dzięki temu łatwo odżywia skórę i nawilża. Sprawdza się zwłaszcza przy skórach dojrzałych poprzez swoje właściwości uelastyczniające i napinające. Ponadto poza kuracjami przeciwstarzeniowymi, pszenica znajduje zastosowanie w leczeniu egzemy, łuszczycy oraz redukowaniu blizn. Dlatego też często spotyka się ją w składzie kosmetyków dla kobiet w ciąży, które zapobiegają rozstępom lub mają na celu zmniejszać już istniejące.

Owies – jakie są jego właściwości?

Owies to kolejne zboże o niesamowitych właściwościach dla zdrowia i skóry. Pojawił się nieco później niż pszenica, ale zawiera równie wartościowy skład chemiczny, dzięki czemu wykorzystuje się go pod kątem leczniczym, profilaktycznym czy żywieniowym [2]. Jego ziarna zawierają białko, skrobię, cukry, lipidy oraz błonnik. Warto zaznaczyć, że są one cennym źródłem aminokwasów, w tym egzogennych, jak na przykład leucyna oraz NNKT m.in. kwas linolowy. Substancje zawarte w tych zbożach niwelują stres antyoksydacyjny [1]. Owies ma także właściwości przeciwzapalne i kojące, dlatego często stosowany jest w kuracjach trądzikowych. Dodatkowo działa łagodząco i wzmacnia barierę hydrolipidową [2]. Wyciąg z tego zboża skutecznie znajduje zastosowanie także w wspomaganiu leczenia świądu, suchej i wrażliwej skóry oraz działa przeciwstarzeniowo. Dzięki niemu staje się ona dodatkowo bardziej jędrna i elastyczna [1].

Kosmetyki ze składnikami zbożowymi

Kosmetyki na bazie zbóż sprawdzają się praktycznie dla każdego typu cery, doskonale ją pielęgnują i odżywiają. Dodatkowo, mogą służyć różnym grupom wiekowym – dla przykładu wyciąg z owsa stosowany jest nawet w kosmetykach dla niemowląt. Kosmetyki zbożowe znajdują zastosowanie zarówno w pielęgnacji skóry, jak i włosów. Proteiny pszenicy i owsa – są to substancje, które wbudowują się w strukturę naszego włosa i odbudowują jego mikrouszkodzenia. Odbudowa taka jest nietrwała, ale po ich użyciu, włosy stają się gładkie, lśniące i dociążone. Najczęściej występują w postaci hydrolizowanych protein, jak na przykład w VIANEK WZMACNIAJĄCY SZAMPON DO WŁOSÓW OSŁABIONYCH I ZNISZCZONYCH z ekstraktem z aloesu, nasion kozieradki oraz z kompleksem protein z pszenicy i owsa lub SYLVECO SZAMPON PSZENICZNO-OWSIANY z hydrolizatem pszenicy i owsa. Olej z kiełków pszenicy – zapewnia ochronę przed wczesnymi oznakami starzenia, nadaje skórze elastyczność i miękkość, nawilża, zachowuje jej naturalną równowagę i łagodzi wszelkie podrażnienia. Można go znaleźć w np. VIANEK NAWILŻAJĄCO-REGENERUJĄCY OLEJEK DO CIAŁA. Ekstrakt z ziela owsa – łagodzi i przywraca skórze równowagę, nawilża, odżywia – znajdziemy go w kosmetykach: VIANEK INTENSYWNIE NAWILŻAJĄCE MASŁO DO CIAŁA z ekstraktem z ziela owsa, VIANEK NAWILŻAJĄCY TONIK-MGIEŁKA DO TWARZY z ekstraktem z ziela owsa.

Gluten w kosmetykach

Pszenica i owies mają mnóstwo cennych właściwości, jednak co z osobami, które obawiają się glutenu? Warto zdać sobie sprawę, że gluten szkodzi tylko osobom, które mają nadwrażliwość, nietolerancję, alergię lub celiakię w przypadku podania doustnego. Jeśli chodzi o kosmetyki ze składnikami zbożowymi – gluten może zaszkodzić tylko w przypadku alergii kontaktowej, natomiast w wyżej wymienionych przypadkach, nie jest on szkodliwy. Osoby, które nie mogą glutenu spożywać – mogą stosować kosmetyki zbożowe bez obaw. Podsumowując, kosmetyki zbożowe są bardzo wartościowymi produktami zarówno dla skóry, jak i włosów. Zawierają mnóstwo cennych substancji aktywnych, witamin i mikroelementów, co pozytywnie wpływa na kondycję naszego organizmu, dlatego też warto je stosować od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Bibliografia Reszke R., Reich A., “Wybrane składniki pochodzenia roślinnego obecne w kosmetykach dostępnych w Polsce”, Via Medica 2016, 2 (2), 51-59. Zarzecka K., i inni, “Owies siewny – wartość odżywcza i prozdrowotna oraz wykorzystanie przemysłowe”, Medycyna rodzinna 2015, 4 (18), 182-185.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pielęgnacja naturalna
Swędząca skóra głowy nie daje Ci spokoju? Problem pojawia się nagle, w najmniej odpowiednich momentach? A może trwa od tygodni i powoli zaczynasz się z...
Pielęgnacja naturalna
Okres świąteczny to czas magii, ciepła i radości, płynącej z dzielenia się z bliskimi. Każdego roku na rynku pojawiają się wyjątkowe kalendarze adwentowe, które sprawiają,...
Pielęgnacja naturalna
Kwas salicylowy to prawdziwy hit w pielęgnacji skóry trądzikowej, tłustej i problematycznej. Ten składnik nie bez powodu zdobył tak dużą popularność – doskonale oczyszcza, reguluje...
Scroll to Top