„Nieraz już ja sprawdziłam na sobie, że jest najlepszy rumianek w chorobie.”
(M. Konopnicka)
Rumianek – Wstęp
Rumianek w Europie rozprzestrzenił się jeszcze w czasach przedhistorycznych. Wybitny przyrodnik rzymski — Pliniusz Starszy włączył tę roślinę do encyklopedii nauk przyrodniczych. Grecki botanik i lekarz z czasów Nerona — służący cezarom rzymskim – Dioskorides (I w. n.e.) wymienia rumianek pospolity wśród roślin, które nieść miały ze sobą „pożytki medyczne”. W krajach skandynawskich poświęcony był bogu słońca-Baldurowi. Z rumiankiem łączyło się również wiele wierzeń i przesądów, uważano bowiem, że roślina chroni przed urokami i działaniem złych mocy. Noszenie woreczka z suszonymi koszyczkami rumianku miało ułatwić zakochanie się, wrzucony do ognia skutecznie odpędzał pecha w miłości, natomiast kąpiel w jego płatkach miało wzmocnić atrakcyjność i urodę. Panowało też powszechne przekonanie, iż największą moc ma rumianek zbierany w czasie sobótki, czyli w wigilię św. Jana (noc z 23 na 24 czerwca).
Rumianek – W kosmetyce
Kwiaty rumianku to znakomity surowiec wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym. Używa się je do produkcji mydeł, szamponów i odżywek do włosów. Lubią go blondynki, gdyż pomaga utrzymać włosom naturalną jasną barwę, dodatkowo zapobiega wypadaniu oraz przeciwdziała łupieżowi, a także nadaje włosom blask i elastyczność. Łagodzi skutecznie podrażnioną skórę głowy, wpływa również na poprawę jej stanu. Możliwości, jakie daje rumianek, są bardzo szerokie, wszystko dzięki olejkowi, w którym wstępują wspomniane już: chamazulen i bisabolol, znalazł on również zastosowanie w kremach do skóry wrażliwej i trądzikowej. Skutecznie oczyszcza, łagodzi podrażnienia, wygładza i ujędrnia skórę, dodatkowo rozjaśnia powstałe przebarwienia. Wit C, która również wchodzi w skład olejku rumiankowego, wspomaga produkcję kolagenu oraz chroni skórę przed negatywnym wpływem promieniowania UV. Przyniesie również ukojenie zmęczonym stopom, moczenie w naparze rumianku z dodatkiem soli usuwa opuchliznę i zmęczenie. Wywar rumianku w mleku wybiela i łagodzi stany zapalne skóry rąk.
Rumianek – Inne zastosowanie rumianku
W wielu krajach Europy Zachodniej napar z rumianku pije się zamiast herbaty. Jako roślina jadalna jest świetnym składnikiem służącym do przyozdabiania potraw. Można go używać w zupach, sałatkach czy orzeźwiających lemoniadach. Pięknie wygląda jako dekoracja tortów i ciasteczek. Olejek eteryczny otrzymywany z kwiatu wykorzystuje się w produkcji likierów. Rumianek to także miła ozdoba ogrodów i balkonów. Będzie dobrym sąsiadem dla wielu gatunków roślin w naszym ogrodzie, poprawia smak ziół oraz stymuluje ich wzrost. Kwiaty i ziele rumianku warto dodawać do kompostu, aby przyspieszyć proces kompostowania. Na bazie rumianku przygotowuje się też preparaty do oprysku przeciwko chorobom i szkodnikom roślin. W tym celu wykorzystuje się świeże lub suszone koszyczki kwiatowe oraz liście rumianku zebrane w czasie kwitnienia. Olejek rumiankowy dodaje się również do farb, którymi maluje się porcelanę. Kiedyś barwiono nim również tkaniny, na piękny purpurowy kolor.
Opracowała: Elżbieta Typek