Promocje
Menu
Produkty
Szukaj

Pielęgnacja cery tłustej

Cera tłusta to trudny rodzaj cery – posiadaczki takiej skóry zapewne nie raz przekonały się same, jak ciężko znaleźć odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji. Inne wymagania ma cera nastoletnia, inne dojrzała a jeszcze inna: borykająca się z trądzikiem różowatym. Jednak jeśli jesteś posiadaczką cery tłustej, trądzikowej a także zanieczyszczonej: z rozszerzonymi porami, zaskórnikami, wągrami- powinnaś szczególnie zwracać uwagę na składy INCI kosmetyków.

Wyróżnia się dwie grupy substancji znajdujących się w kosmetykach, które wpływają niekorzystnie na stan cery tłustej i trądzikowej:

  1. Substancje zapychające (tworzą na skórze nieprzepuszczalną powłokę, która utrudnia odrywanie się nadmiaru martwych komórek naskórka a to wpływa na pojawienie się niedoskonałości):

– Parafina (Paraffinum (liquidum), Mineral Oil)

– Wazelina (Petrolatum)

– Silikony (substancje, których nazwy kończą się na –thicone, np. dimethicone lub -siloxane, np. cyclopentasiloxane)

  1. Substancje drażniące (mimo, że cera tłusta i trądzikowa często jest skórą odporną na czynniki zewnętrzne, przewlekłe stosowanie substancji drażniących będzie indukowało większy łojotok a on- pojawianie się wyprysków, zaskórników i wągrów):

– PEG

– PPG

– Glikole (propylene glycol, butylene glycol itp.)

– Etanol (alcohol (denat.), ethanol, DRF alcohol, grain alcohol)

– SLS (Sodium Lauryl Sulfate), SLES (Sodium Laureth Sulfate) oraz ich pochodne: ALS (Ammonium Lauryl Sulfate), SMS (Sodium Myreth Sulfate), SCS (Sodium Coco-Sulfate), MLS (Magnesium Laureth Sulfate)

W przypadku cery tłustej i trądzikowej, bardzo ważne jest dokładne oczyszczanie cery, przy czym nie może ono być wykonane przy pomocy zbyt mocnych kosmetyków, ponieważ zaostrzy to łojotok i wypryski. Jeśli po umyciu cery odczuwasz ściągnięcie, potrzebujesz zaaplikować krem- to znak, że kosmetyk myjący był zbyt mocny, wypłukał lipidy z warstwy ochronnej naskórka co uruchomi reakcję obronną skóry, jaką jest wzmożone wydzielanie sebum.

Jeśli nosisz makijaż, wieczorne oczyszczanie powinnaś zacząć od płynu micelarnego: to bardzo delikatny kosmetyk, który nie będzie szczypał w oczy . Umożliwi dokładne oczyszczenie powierzchni cery z kosmetyków kolorowych. Samo umycie twarzy płynem micelarnym nie jest wystarczające, ponieważ kosmetyk ten nie ma możliwości oczyszczenia porów skóry. W tym celu trzeba sięgnąć po żel, którym wykonamy krótki masaż i spłuczemy dokładnie wodą. Bardzo istotny jest etap masowania cery: to właśnie wtedy- pod wpływem ciepła- otwierają się pory, więc kosmetyk myjący ma szansę „wyciągnąć” wydzielinę zalegającą w ujściach gruczołów łojowych. Nie zaleca się stosowania żelu bezpośrednio na makijaż, ponieważ mieszanina kosmetyków kolorowych w żelu uniemożliwi oczyszczenie dogłębne cery. Żel należy stosować również rano, ponieważ przez noc nasza skóra także produkuje sebum!

Kolejnym krokiem jest tonizacja: funkcją toniku jest wyrównanie pH skóry. Prawidłowe pH umożliwia skuteczną ochronę przed rozwojem bakterii na skórze-w tym również Propionibacterium acnes, które są odpowiedzialne za rozwój zmian trądzikowych. Warto też pamiętać o tym, że jeśli nie aplikujemy toniku, skóra sama wyrówna pH produkując nadmiar potu: stąd problem ze spływaniem makijażu oraz nadmiernym błyszczeniem cery. Zachowanie fizjologicznego pH wpływa na lepszą wchłanialność substancji aktywnych zawartych w kremach, dlatego każdy krem, serum, maseczka lub olejek, który aplikujemy na tonik, będzie wykazywał lepsze działanie!

Ostatnim krokiem w codziennej pielęgnacji jest aplikacja kremu: zarówno rano jak i wieczorem. Często popełnianym błędem przez osoby o cerze tłustej trądzikowej jest brak nakładania kremu na dzień w obawie przed nadmiernym przetłuszczaniem się cery. Niestety, takie działanie tylko wzmaga pracę gruczołów łojowych, rozszerzenie porów, pojawianie się niedoskonałości: jeśli umyjemy twarz a nie nałożymy kosmetyku, który będzie nas chronił przed czynnikami zewnętrznymi, cera sama będzie produkowała powłokę chroniącą przed uciekaniem wody z naskórka, słońcem, wiatrem, mrozem: tj. produkować nadmiar sebum. Aplikacja kremu- nawet takiego o lekkiej konsystencji- wpłynie na regulację pracy gruczołów łojowych, zmniejszenie przetłuszczania cery. Natomiast w nocy skóra ma najlepsze właściwości oddziaływania na związki, które na nią nakładamy- dlatego kosmetyki aplikowane wieczorem najlepiej zmniejszają wypryski, przetłuszczanie cery, nawilżają. Osoby o cerach tłustych i trądzikowych bezpodstawnie obawiają się gęstych lub oleistych konsystencji kosmetyków- jeśli nie posiada on wymienionych wyżej substancji, nie będzie zapychał cery- a nakładanie na noc kosmetyków o treściwych konsystencjach ma duże znaczenie: umożliwia powolne wchłanianie substancji aktywnych a przez to lepsze działanie kosmetyku!

Żeby wzbogacić pielęgnację, warto pamiętać o stosowaniu peelingu 1x w tygodniu: pomoże złuszczyć martwe komórki naskórka, które zapychają pory i powodują wypryski, zaskórniki czy wągry. Jeśli borykamy się z aktywnym, ropnym trądzikiem lub trądzikiem różowatym, powinnyśmy sięgnąć po peeling enzymatyczny. Jeśli nasze wypryski są pojedyncze, nie towarzyszy im stan zapalny (mocne zaczerwienienie) lub naszym problemem są zaskórniki, wągry, łojotok: powinnyśmy wybrać peeling ziarnisty. Zbyt częste używanie peelingu lub używanie zbyt mocnego, będzie prowadziło do sytuacji, w której zamiast złuszczać martwe komórki naskórka, zaczynamy drażnić jego żywą warstwę. Każde podrażnienie cery tłustej, jak wspomniałyśmy wyżej, będzie wzmagało przetłuszczanie cery i pojawianie się niedoskonałości.

Niesamowicie istotnym faktem jest nawilżanie cery: warto pamiętać, że cera tłusta i trądzikowa będąc jednocześnie odwodnioną, będzie mocniej się przetłuszczać, by zapobiec utracie wody z naskórka! Wzmożone przetłuszczanie prowadzi do rozszerzenia porów, wyprysków, zaskórników i wągrów. Dlatego pamiętaj o wypijaniu odpowiedniej ilości wody oraz stosowaniu nawilżających kosmetyków!

Kosmetyki z oferty Sylveco polecane przy cerze tłustej i trądzikowej:

– Lipowy płyn micelarny: lipa łagodzi zaczerwienienia przy wypryskach, pomaga się im szybciej goić. Zawarty w płynie aloes nie tylko nawilży cerę, ale również będzie skutecznie zmniejszać niedoskonałości, ponieważ aloes zawiera w sobie niewielki procent kwasu salicylowego.

– Rumiankowy żel do mycia twarzy: zawiera 2% kwasu salicylowego- jest to bezpieczna ilość, ponieważ nie wysuszy cery ani nie wywoła jej łuszczenia. Za to skutecznie oczyści skórę- zmniejszy niedoskonałości takie jak wypryski, zaskórniki i wągry oraz zmniejszy przetłuszczanie się cery. Rumianek zniweluje stany zapalne przy wypryskach co ułatwi ich gojenie. Żel nie zawiera drażniących substancji myjących, dlatego nie indukuje pracy gruczołów łojowych. Produkt polecany dla osób o mocnym łojotoku, zanieczyszczonej cerze, ropnych wypryskach, zaczerwienionych zmianach trądzikowych.

– Tymiankowy żel do mycia twarzy: delikatniejsza wersja żelu, bardzo dobrze spisze się przy cerach o sporadycznych lub pojedynczych wypryskach a także u osób, których trądzik przypomina kaszkę. Produkt może być wykorzystywany również przez osoby, które mają skłonność do zaczerwienień i podrażnień. Zawiera tymianek o właściwościach przeciwbakteryjnych oraz kwas jabłkowy, który reguluje pracę gruczołów łojowych i zmniejsza niedoskonałości. Kosmetyk sprawdzi się w przypadku kosmetyku podtrzymującego efekt czystej cery po kuracji żelem rumiankowym lub po kuracjach z użyciem kwasów.

– Hibiskusowy tonik: kosmetyk polecany szczególnie dla osób o trądziku różowatym: zawarta w hibiskusie witamina C uszczelni naczynia krwionośne i zmniejszy zaczerwienienia cery a dodatek aloesu nawilży oraz zagoi niedoskonałości.

– Lekki krem nagietkowy oraz krem brzozowo-nagietkowy z betuliną: nagietek regeneruje skórę a dzięki temu pomaga szybciej zagoić się zmianom trądzikowym. Zapobiega nawrotom niedoskonałości a ponadto reguluje pracę gruczołów łojowych (wpływa na zmniejszenie łojotoku i zwężenie porów). Dodatkowo w każdym z w/w kremów znajduje się ekstrakt z kory brzozy, który działa przeciwtrądzikowo oraz mocno nawilżająco. Brzoza rozjaśnia przebarwienia pozostałe po trądziku. Polecamy stosowanie wersji lekkiej na dzień, wersji z betuliną na noc, jednak jeśli Twoja cera wyraźnie preferuje tylko jedną wersję do stosowania zarówno rano jak i wieczorem, nie ma ku temu przeciwwskazań.

– Oczyszczający peeling do twarzy: zawiera drzewo herbaciane, które zmniejsza wypryski oraz łojotok. Dodatek skrzypu polnego wzmacnia cerę, przez co lepiej toleruje czynniki zewnętrzne.

W przypadku cery tłustej i trądzikowej polecamy wypróbować serię Biolaven! Zawarty w tej serii olejek lawendowy działa przeciwtrądzikowo oraz reguluje pracę gruczołów łojowych. W kosmetykach tej linii znajduje się również olej z pestek winogron, który ma silne właściwości przeciwzapalne (pomaga więc goić wypryski) a także antyoksydacyjne (działa przeciwstarzeniowo!). Jest olejem o lekkiej konsystencji, nie zapycha porów, za to mocno nawilża.

W skład serii wchodzą:

– płyn micelarny, który zmywa nawet makijaż wodoodporny a przy tym nie szczypie w oczy,

– żel do mycia twarzy, bardzo delikatny, nie sprawia dyskomfortu („ściągnięcia”),

– serum przeciwzmarszczkowe, które również działa przeciwtrądzikowo: olejek lawendowy nie tylko pomaga uporać się z łojotokiem i niedoskonałościami ale również relaksuje skórę i mięśnie, przez co zmniejsza pogłębianie się zmarszczek mimicznych,

– krem na dzień– może posłużyć jako krem ochronny w zimie, ponieważ zostawia bardzo delikatny film na skórze,

– krem na noc– idealny dla osób preferujących kremowe konsystencje kosmetyków aplikowanych na noc. Dobrze się wchłania i nie powoduje zapchania cery.

Ciekawą alternatywą jest nowość z serii Vianek- seria normalizująca- dostarcza skórze substancji wpływających na jej regenerację i odnowę, co pomaga na szybkie gojenie się zmian trądzikowych. Nie wysusza cery, nie narusza bariery hydro-lipidowej skóry, dlatego można używać jej w trakcie kuracji dermatologicznych.

W składzie tych kosmetyków znajdziemy m. in.:

– ekstrakt z kory wierzby – właściwości zwężające pory i regulujących pracę gruczołów łojowych,

– kwas salicylowy– właściwości oczyszczające i odblokowujące pory,

– olejek eukaliptusowy– przyspiesza gojenie się wyprysków, zapobiega ich ponownemu pojawieniu się,

– skrzyp polny – reguluje pracę gruczołów łojowych oraz wzmacnia skórę,

– aloes– właściwości nawilżające i zmniejszające wypryski, normalizujące pracę gruczołów łojowych,

– kwas jabłkowy– reguluje pracę gruczołów łojowych, pomaga goić się wypryskom,

– siarka– przyspiesza regenerację i odnowę skóry a przez to pomaga szybko zagoić wypryski,

– witamina B3– rozjaśnia przebarwienia potrądzikowe i zmniejsza łojotok.

Kosmetyki z tej serii są lekkie, nie obciążają cery: kremy wchłaniają się nie pozostawiając tłustej powłoki, natomiast żel i tonik nie wysuszają cery ani nie naruszają jej bariery hydrolipidowej, przez co nie indukują łojotoku.

Posiadaczkom cer dojrzałych ale wciąż borykających się z trądzikiem lub łojotokiem oraz osobom zmagającym się z trądzikiem różowatym, polecamy przyjrzeć się bliżej kosmetykom z rokitnikiem. Olej z rokitnika zawiera karotenoidy (stąd jego charakterystyczny, pomarańczowy kolor), które przekształcają się w skórze w witaminę A, która działa regulująco na pracę gruczołów łojowych, pomaga goić zmiany trądzikowe ale także zmniejsza szorstkość skóry i płytkie zmarszczki. Rokitnik jest szczególnie zalecany osobom o cerach naczynkowych, ponieważ zawarta w nim witamina C uszczelnia naczynia krwionośne, oraz dojrzałych: działa antyoksydacyjnie, opóźnia procesy starzenia się skóry, rozjaśnia przebarwienia, wyrównuje koloryt cery, pobudza syntezę kolagenu.

Kosmetyki zawierające olej z rokitnika:

– odżywczy płyn micelarny-tonik, 2w1, Vianek,

– odżywcze mleczko do demakijażu, Vianek,

– odżywczy żel myjący do twarzy, Vianek,

– odżywcza maseczka- peeling do twarzy, Vianek,

– lekki krem rokitnikowy, Sylveco,

– krem brzozowo-rokitnikowy, Sylveco,

– odżywczy krem na noc, Vianek.

Jeśli jednak odpowiednia pielęgnacja czy kuracje dermatologiczne zawodzą, warto mieć na uwadze, że zmiany trądzikowe oraz łojotok skóry mogą być tylko objawem poważniejszych schorzeń. W przypadku uporczywych problemów z cerą warto przyjrzeć się swojej diecie, wykonać badania hormonalne, a także poddać się badaniu wątroby, żołądka, jelit. Trądzik często mylony jest z nużycą, warto poprosić dermatologa o wykonanie odpowiednich badań. Niezależnie od przyczyny trądziku i łojotoku, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację cery, ponieważ wspomoże leczenie oraz zapobiegnie pogorszeniu się zmian, czy też powstaniu blizn.

Pozdrawiam serdecznie!

mgr kosm. Agnieszka Pindel

Scroll to Top