Prezentownik

Menu

Produkty

Szukaj

Pielęgnacja cery trądzikowej

Pielęgnacja cery trądzikowej przysparza wielu problemów- ciężko jest dobrać kosmetyki, które z jednej strony nie wysuszą takiej cery a z drugiej- nie będą komedogenne. Trądzik dotyczy coraz większej ilości osób- i nie jest już tylko domeną nastolatków! Bardzo istotne jest, by poznać przyczynę problematycznej cery: zmiany trądzikowe najczęściej wywoływane są przez nadmierny rozwój bakterii beztlenowych Propionibacterium acnes, jednak nieprawidłowa pielęgnacja cery również może być przyczyną zaostrzenia się niechcianych wykwitów na skórze.

Podtyp: cera trądzikowa
Jeśli borykasz się z problemem niedoskonałości cery, powinnaś jeszcze raz przeanalizować jej typ. Jest tłusta, mieszana, sucha czy normalna? Określenie „cera trądzikowa” odnosi się do podtypu cery i może dotyczyć każdego, w/w typu cery. „Baza” jaką jest typ naszej cery w dużej mierze określa to, jak powinnyśmy pielęgnować skórę, by pozbyć się problemu trądziku. Niedopasowanie pielęgnacji do typu cery i wybór złych kosmetyków przyniesie więcej szkody niż pożytku!

Typ cery: tłusta lub mieszana z podtypem trądzikowym
Przy takich typach cery należy być ostrożnym sięgając po kosmetyki o treściwych konsystencjach. Przy wyborze kosmetyków pielęgnacyjnych pewniej będzie sięgnąć po lekki, dobrze wchłaniający się krem niż olej. W kwestii kosmetyków myjących, taka skóra najlepiej reaguje na żele czy pianki. Dużym ryzykiem jest komedogenność – ten typ cery bardzo łatwo „zapchać” stosując kosmetyki o zbyt bogatych konsystencjach, za to podrażnienia, czy zaczerwienienia cery pojawiają się rzadko.

Typ cery: sucha lub normalna z podtypem trądzikowym
Choć wydawałoby się to niemożliwym, coraz więcej osób narzeka na trądzik przy jednoczesnym braku łojotoku czy wręcz obserwując pojawianie się suchych skórek, uczucia suchości. Problem ten wynika ze stosowania substancji drażniących lub wysuszających w pielęgnacji- tzw. „substancji aknegennych”, które indukują powstawanie zmian trądzikowych. Co ciekawe, ten typ cery dobrze reaguje na oczyszczanie twarzy mleczkami lub emulsjami, toleruje treściwe konsystencje kremów czy olejki.

Jakich substancji unikać w pielęgnacji cery trądzikowej?
Komedogennych- czyli potocznie: „zapychających pory”. Substancje te tworzą na skórze nieprzepuszczalną powłokę, która ogranicza kontakt skóry z powietrzem. Taka sytuacja prowadzi do rozwoju beztlenowych bakterii P. acnes, które są przyczyną trądziku.
– parafina  (Paraffinum, Parafinum liquidum, Mineral Oil),
– wazelina (Petrolatum),
– silikony (substancje kończące się na -thicone, np. Dimethicone lub -siloxane, np. Cyclopentasiloxane)

Aknegennych- wzmagających trądzik, substancji drażniących i wysuszających:
Substancje wysuszające:
– etanol (Ethanol, Alcohol, Alcohol denat., DRF Alcohol, Grain Alcohol),
– izopropanol (Isopropanol, Isopropyl Alcohol),
– SLS, SLES i ich pochodne:
* Sodium Lauryl Sulfate,
* Sodium Laureth Sulfate,
* Ammonium Lauryl Sulfate,
* Magnesium Laureth Sulfate,
* Sodium Coco- Sulfate.

Substancje drażniące:
– PEG i PPG,
– Glikole (Propylene Glycol, Butylene Glycol etc.)
– Disodium EDTA,
– Donory formaldehydu:
* Diazolidinyl Urea, Imidiazolidinyl Urea,
* Methylisothiazolinone, Methylchloroisothaizolinnone,
* DMDM Hydrantoin,
* Quaternium.

Pielęgnacja cery trądzikowej:
1. Pamiętaj o odpowiednim oczyszczaniu cery- jeśli nosisz makijaż, najpierw zmyj go przy pomocy płynu micelarnego lub olejku a dopiero później użyj kosmetyku, którym masujesz twarz: żelu, pianki, emulsji lub mleczka.
2. Rano nie wystarczy przetrzeć twarzy płatkiem kosmetycznym nasączonym płynem micelarnym lub tonikiem! Sięgnij po kosmetyk, którym dokładnie umyjesz twarz: żel, piankę, emulsję lub mleczko- przez noc skóra również produkuje sebum, którego nadmiar należy usunąć, by nie doprowadzić do zaognienia zmian trądzikowych.
3. Nie pomijaj tonizacji- ma ona na zadanie wyrównać pH skóry. Odpowiednio niskie pH skóry pomiędzy 4.5- 5.5 jest optymalnym środowiskiem rozwoju fizjologicznej flory bakteryjnej zasiedlającej naszą skórę. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ fizjologiczna flora bakteryjna uniemożliwia zasiedlenie skóry przez florę patologiczną, do której należą P.acnes . Wyjaławianie cery silnymi środkami przeciwbakteryjnymi nie zawsze przynosi dobre rezultaty- substancje przeciwbakteryjne nie działają wybiórczo na P.acnes, zabijają również fizjologiczną florę bakteryjną. Skóra całkowicie pozbawiona bakterii (wyjałowiona) jest bardziej narażona na zasiedlenie patologiczną florą bakteryjną (w tym P. acnes).
4. Zarówno rano jak i wieczorem pamiętaj o aplikacji kremu- odpowiednie nawilżenie cery wpływa na poprawę jej stanu. Skóra odwodniona często pobudza pracę gruczołów łojowych, by wytworzyć barierę w postaci sebum, która zapobiegnie utracie wody z naskórka. Nadmierna produkcja sebum prowadzi do zaczopowania ujść gruczołów łojowych a przez to wzmożenie zmian trądzikowych.
5. Peeling wykonuj 1x w tygodniu, by nie podrażniać cery. Jeśli Twoje zmiany trądzikowe są aktywne, czerwone lub ropne, wybierz peeling enzymatyczny. Jeśli są koloru skóry, występują w formie kaszki lub podskórnych grudek- wybierz peeling drobnoziarnisty.
6. Dostarcz skórze „bogatej diety”- nie ograniczaj się tylko do kosmetyków „matujących”, „przeciwtrądzikowych” czy „oczyszczających”- są one podstawą pielęgnacji, jednak dla prawidłowego funkcjonowania skóry, należy dostarczać jej również substancji nawilżających, odżywczych, wzmacniających czy przeciwstarzeniowych. Dlatego urozmaicaj swoją pielęgnację o serum i maseczki!
7. Zwracaj uwagę na kosmetyki kolorowe- mimo prawidłowej pielęgnacji cery, wciąż możesz borykać się z trądzikiem poprzez stosowanie fluidów, które często są bogate w substancje akne- i komedogenne. Postaw na makijaż mineralny, który nie tylko nie zaostrza zmian trądzikowych ale również pomaga je goić!
8. Myj pędzle do makijażu po każdym użyciu, często zmieniaj poszewki poduszek na których sypiasz, postaraj się nie dotykać dłońmi twarzy- te prozaiczne czynności będąc zaniedbane, przyczyniają się do wzmożenia trądziku.

Kosmetyki warte uwagi:
1. Lekki krem nagietkowy i krem brzozowo-nagietkowy z betuliną, Sylveco,
2. Tymiankowy i rumiankowy żel do mycia twarzy, Sylveco
3. Hibiskusowy tonik, Sylveco
4. Peeling oczyszczający i enzymatyczny, Sylveco
5. Seria Biolaven
6. Seria Normalizująca Vianek

7. Seria Duetus
8. Podkład mineralny Annabelle Minerals
9. Podkład mineralny Pixie Cosmetics

Półprodukty:
– żel aloesowy- dzięki zawartości niewielkiego stężenia kwasu salicylowego szybko goi zmiany trądzikowe,
– olejek z drzewa herbacianego, olej tamanu- do stosowania miejscowo na wypryski,
– hydrolat z czystka, jałowca, mięty, szałwii, oczaru- do stosowania zamiennie za tonik lub do rozrabiania maseczek z glinki (zielonej lub białej),
– napar z fiołka, lipy, nagietka, wierzby – przecieranie stanów zapalnych świeżym naparem 2x dziennie,
– oleje: z czarnuszki, lawendowy, konopny, pestki winogron, malin, truskawek, ostropest

Na sam koniec warto przypomnieć, że trądzik może również być objawem chorób toczących się w organizmie: nużycy, problemów hormonalnych, tarczycowych, nieprawidłowej pracy układu trawiennego i wielu innych! Trądzik może być również konsekwencją niezdrowego trybu życia, nieprawidłowej diety, małej ilości snu, czy narażenia na stres. Dlatego przy uporczywych i stale nawracających problemach warto zasięgnąć rady specjalisty.
Po zmianie nawyków pielęgnacyjnych, na efekty będzie trzeba poczekać- skóra potrzebuje ok. miesiąca, by unormować swoją pracę i przyzwyczaić się do nowych, delikatniejszych kosmetyków. Jednak rezultaty jakie jesteśmy w stanie osiągnąć przy pomocy samej pielęgnacji potrafią bardzo pozytywnie zaskoczyć!
Jednak jeśli trądzik nie daje się zwalczyć, mimo stosowania odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych, warto udać się do specjalisty.

opracowanie: Mgr kosm. Agnieszka Pindel

16 thoughts on “Pielęgnacja cery trądzikowej”

  1. Marta Kostrzewska

    Super artykuł, nawilżajace kremy, zwlaszcza w tym naturalnym odlamie, to super sprawa :3

  2. bardzo dobry artykuł! ja kiedys używałam sylveco ale niestety na moj stan skóry był on delikatnie za słaby, wiec używam teraz innego kremu nawilżającego na trądzik. dalej po waszym kremie zostaje z naturalnym składem 🙂

    1. A mogę się zapytać jaki Pani używam krem? Szukam czegoś dla siebie co nie będzie podrażniać skóry i jest mocniejsze, bo chce jeszcze ostatni raz spróbować przed pójściem do dermatologa.

    2. ja uzywam akurat sevolium teraz i poki co nie moge powiedziec o nim zlego slowa 🙂

  3. Bardzo dobry artykuł. Będę do niego powracać, żeby o czymś nie zapomnieć. Zamierzam wprowadzić do mojej pielęgnacji produkty Sylveco, ale jeszcze muszę się rozejrzeć, gdzie je kupić 🙂

  4. Gustavo Woltmann

    Super artykuł! Dzięki, moja żona od lat zmaga się z trądzikiem, wiem że największy problem ma z określeniem typu cery – bo zdarzają się jej podrażnienia i zaczerwienienia ale też nie zawsze…Podrzucę jej ten tekst, może coś pomoże. Pozdrawiam, Gustavo Woltmann

  5. Potwierdzam, rezygnacja z większości ‘zapychaczy’ w kosmetykach (dorzuciłbym do listy jeszcze glicerynę, z ktorej tez początkowo musiałam zrezygnować, teraz powoli wprowadzam ją w lekkich kremach nawilżających), podkład mineralny oraz regularne wizyty na kwasy u kosmetyczki doprowadziły moja cerę do stanu, w jakim nie była od wielu, wielu lat 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top