📦 Dostawa już od 8,99 zł
📦 Dostawa już od 8,99 zł
Promocje
Menu
Produkty
Szukaj

Pielęgnacja włosów

W przypadku włosów – podobnie jak i twarzy – równie istotne jest dostarczanie zróżnicowanych substancji aktywnych, by włosy zachowały gładkość i były lśniące, ale jednocześnie nie wyglądały na tłuste lub posklejane. Istotne jest nie tylko ich oczyszczanie, ale także nawilżanie i ochrona przed czynnikami zewnętrznymi.

Pielęgnacja włosów nie jest w pełni możliwa i skuteczna, gdyby nie znajomość ich budowy oraz potrzeb. Kluczem do odpowiednio dobranej pielęgnacji jest porowatość włosów, czyli sposób rozmieszczenia oraz rozchylenia łuski keratynowej włosa od kory . Ma to  znaczący wpływ na to jak zmienia się ich wygląd oraz kondycja.

Włosy dzielimyna trzy typy:

  • niskoporotawe (łuski doskonale przylegają do rdzenia włosa)
  • średnioporowate (łuski są nieco odchylone na zewnątrz)
  • wysokoporowate (łuski są maksymalnie otwarte)

Najlepszym sposobem określenia porowatości włosów jest mikroskop. Ale można poradzić sobie również bez niego. Zapraszamy do wykonana testu typu włosów.

Znając budowę włosa możemy dobrać odpowiednie kosmetyki oraz doskonale o nie zadbać nie tylko podczas standardowego mycia.

Podstawą pielęgnacji włosów jest mycie szamponem, stosowanie odżywkiwcierki oraz serum zabezpieczającego końcówki.

Urozmaicanie pielęgnacji w celu dostarczenia zróżnicowanych substancji aktywnych:

Olejowanie włosów

Zabieg polegający na aplikacji oleju na włosy przed ich myciem w celu ich odżywienia i nabłyszczenia. Systematyczne stosowanie olejów na włosy zmniejsza ich elektryzowanie, ułatwia rozczesywanie a także sprawia, że stają się bardziej odporne na urazy. Metoda olejowania wywodzi się z Indii – lśniące włosy Hindusek to nie tylko kwestia genów!

Jak wykonać zabieg olejowania?
1. Olej można aplikować na suche lub mokre włosy, w zależności od ich preferencji (osobom  początkującym polecamy metodę “na sucho”).
2. Rozdzielcie włosy na 2 równe pasma po obu bokach głowy.
3. Jeśli zamierzacie wykonać olejowanie na humektantowy podkład nawilżający*, rozetrzyjcie go w dłoniach i nanieście na włosy (od poziomu ucha do końcówek).
4. Następnie zaaplikujcie w ten sam sposób olej.
5. Pozostawcie mieszankę na włosach na min. 30 minut.

_____
* Humektantowy podkład nawilżający – np. gliceryna, kwas hialuronowy, żel aloesowy, żel z siemienia lnianego, woda z cukrem.

Płukanka octowa

Włosy lubią niskie pH kosmetyków – pod jego wpływem dochodzi do zamknięcia łusek włosów dzięki czemu stają się one gładkie i lśniące! Jednak niskie pH nie sprzyja skórze głowy – dlatego większość kosmetyków mogących mieć kontakt ze skórą jak szampony i odżywki posiada fizjologiczne, lekko kwaśne pH.

Preparat o kwaśniejszym pH (a tym samym mającym lepsze właściwości wygładzające i nabłyszczające) możemy wykonać samodzielnie – w tym celu podajemy przepis na płukankę octową:
1. Do 1,5 – 2 L wody dodajcie ok. 4 – 5 łyżek octu jabłkowego.
2. Po umyciu włosów i spłukaniu odżywki, wypłukajcie je jeszcze raz, ale tym razem przygotowaną mieszanką z octu jabłkowego.
3. Na sam koniec nie spłukujcie już włosów wodą!

Peeling skóry głowy

Skóra na skórze głowy zachowuje się tak samo jak na pozostałych częściach ciała – także zachodzi w niej proces keratynizacji i złuszczania naskórka. Jednak proces ten bywa utrudniony przez błędy pielęgnacyjne lub stosowanie kosmetyków do stylizacji – dlatego by usunąć zrogowaciałe komórki naskórka a tym samym umożliwić lepszą penetrację substancji aktywnych wgłąb skóry oraz cebulek włosowych, polecamy systematyczne wykonywanie peelingu skóry głowy!

Jak wykonać zabieg?
1. Pochylcie głowę ku dołowi i spłuczcie obficie włosy wodą.
2. Nabierz niewielką ilość peelingu na same opuszki palców, a następnie masujcie nim skórę głowy.
3. Powtarzajcie czynność aż peeling zostanie równomiernie nałożony w całym obrębie skóry głowy.
4. Po zakończonym masażu potrzymajcie peeling ok. pół minuty na skórze.
5. Spłuczcie peeling wodą, a następnie przejdźcie do mycia głowy.

Peeling skóry głowy można również wykonać przy pomocy półproduktów dostępnych w kuchni – cukru (zwłaszcza trzcinowego!) lub soli – dodanych do porcji szamponu.

Maska do włosów

Maska do włosów ma za zadanie wniknąć w głąb włosa, a także w głąb skóry do mieszków włosowych, by je odżywić, nawilżyć i nadać im miękkość oraz delikatność, a także sprawić, by mieszek włosowy otrzymał o wiele więcej składników odżywczych niż przy codziennej pielęgnacji. Maska posiada większa niż odzywka ilość aktywnych składników, które są w stanie przeniknąć w głąb włosów oraz poradzić sobie z naprawieniem uszkodzeń.

Jak stosować? Najlepiej 1-2 razy w tygodniu w zależności od potrzeb. Nanieś równomiernie maskę na umyte włosy i pozostaw na 3-5 minut, a następnie dokładnie spłucz. Lepsze efekty można uzyskać stosując maskę przed myciem, nakładając ją na min. 30 minut i owijając włosy ręcznikiem.

Scroll to Top