Pielęgnacja włosów
W przypadku włosów – podobnie jak i twarzy – równie istotne jest dostarczanie zróżnicowanych substancji aktywnych, by włosy zachowały gładkość i były lśniące, ale jednocześnie nie wyglądały na tłuste lub posklejane. Istotne jest nie tylko ich oczyszczanie, ale także nawilżanie i ochrona przed czynnikami zewnętrznymi.
Pielęgnacja włosów nie jest w pełni możliwa i skuteczna, gdyby nie znajomość ich budowy oraz potrzeb. Kluczem do odpowiednio dobranej pielęgnacji jest porowatość włosów, czyli sposób rozmieszczenia oraz rozchylenia łuski keratynowej włosa od kory . Ma to znaczący wpływ na to jak zmienia się ich wygląd oraz kondycja.
Włosy dzielimyna trzy typy:
- niskoporotawe (łuski doskonale przylegają do rdzenia włosa)
- średnioporowate (łuski są nieco odchylone na zewnątrz)
- wysokoporowate (łuski są maksymalnie otwarte)
Najlepszym sposobem określenia porowatości włosów jest mikroskop. Ale można poradzić sobie również bez niego. Zapraszamy do wykonana testu typu włosów.
[button et_class=”btn_page” target=”_blank” style=”small” url=”/test-wlosow/” icon=”” title=”TEST TYPU WŁOSÓW”]
Znając budowę włosa możemy dobrać odpowiednie kosmetyki oraz doskonale o nie zadbać nie tylko podczas standardowego mycia.
Podstawą pielęgnacji włosów jest mycie szamponem, stosowanie odżywki, wcierki oraz serum zabezpieczającego końcówki.
Urozmaicanie pielęgnacji w celu dostarczenia zróżnicowanych substancji aktywnych:
[button et_class=”btn_page” target=”_self” style=”small” url=”#olejowanie_wlosow” icon=”” title=”Olejowanie włosów”] [button et_class=”btn_page” target=”_self” style=”small” url=”#plukanka_octowa” icon=”” title=”Płukanka octowa”]
[button et_class=”btn_page” target=”_self” style=”small” url=”#peeling_skory_glowy” icon=”” title=”Peeling skóry głowy”] [button et_class=”btn_page” target=”_self” style=”small” url=”#maska_do_wlosow” icon=”” title=”Maska do włosów”]
Olejowanie włosów
Zabieg polegający na aplikacji oleju na włosy przed ich myciem w celu ich odżywienia i nabłyszczenia. Systematyczne stosowanie olejów na włosy zmniejsza ich elektryzowanie, ułatwia rozczesywanie a także sprawia, że stają się bardziej odporne na urazy. Metoda olejowania wywodzi się z Indii – lśniące włosy Hindusek to nie tylko kwestia genów!
Jak wykonać zabieg olejowania?
1. Olej można aplikować na suche lub mokre włosy, w zależności od ich preferencji (osobom początkującym polecamy metodę “na sucho”).
2. Rozdzielcie włosy na 2 równe pasma po obu bokach głowy.
3. Jeśli zamierzacie wykonać olejowanie na humektantowy podkład nawilżający*, rozetrzyjcie go w dłoniach i nanieście na włosy (od poziomu ucha do końcówek).
4. Następnie zaaplikujcie w ten sam sposób olej.
5. Pozostawcie mieszankę na włosach na min. 30 minut.
_____
* Humektantowy podkład nawilżający – np. gliceryna, kwas hialuronowy, żel aloesowy, żel z siemienia lnianego, woda z cukrem.
Płukanka octowa
Włosy lubią niskie pH kosmetyków – pod jego wpływem dochodzi do zamknięcia łusek włosów dzięki czemu stają się one gładkie i lśniące! Jednak niskie pH nie sprzyja skórze głowy – dlatego większość kosmetyków mogących mieć kontakt ze skórą jak szampony i odżywki posiada fizjologiczne, lekko kwaśne pH.
Preparat o kwaśniejszym pH (a tym samym mającym lepsze właściwości wygładzające i nabłyszczające) możemy wykonać samodzielnie – w tym celu podajemy przepis na płukankę octową:
1. Do 1,5 – 2 L wody dodajcie ok. 4 – 5 łyżek octu jabłkowego.
2. Po umyciu włosów i spłukaniu odżywki, wypłukajcie je jeszcze raz, ale tym razem przygotowaną mieszanką z octu jabłkowego.
3. Na sam koniec nie spłukujcie już włosów wodą!
Peeling skóry głowy
Skóra na skórze głowy zachowuje się tak samo jak na pozostałych częściach ciała – także zachodzi w niej proces keratynizacji i złuszczania naskórka. Jednak proces ten bywa utrudniony przez błędy pielęgnacyjne lub stosowanie kosmetyków do stylizacji – dlatego by usunąć zrogowaciałe komórki naskórka a tym samym umożliwić lepszą penetrację substancji aktywnych wgłąb skóry oraz cebulek włosowych, polecamy systematyczne wykonywanie peelingu skóry głowy!
Jak wykonać zabieg?
1. Pochylcie głowę ku dołowi i spłuczcie obficie włosy wodą.
2. Nabierz niewielką ilość peelingu na same opuszki palców, a następnie masujcie nim skórę głowy.
3. Powtarzajcie czynność aż peeling zostanie równomiernie nałożony w całym obrębie skóry głowy.
4. Po zakończonym masażu potrzymajcie peeling ok. pół minuty na skórze.
5. Spłuczcie peeling wodą, a następnie przejdźcie do mycia głowy.
Peeling skóry głowy można również wykonać przy pomocy półproduktów dostępnych w kuchni – cukru (zwłaszcza trzcinowego!) lub soli – dodanych do porcji szamponu.
Maska do włosów
Maska do włosów ma za zadanie wniknąć w głąb włosa, a także w głąb skóry do mieszków włosowych, by je odżywić, nawilżyć i nadać im miękkość oraz delikatność, a także sprawić, by mieszek włosowy otrzymał o wiele więcej składników odżywczych niż przy codziennej pielęgnacji. Maska posiada większa niż odzywka ilość aktywnych składników, które są w stanie przeniknąć w głąb włosów oraz poradzić sobie z naprawieniem uszkodzeń.
Jak stosować? Najlepiej 1-2 razy w tygodniu w zależności od potrzeb. Nanieś równomiernie maskę na umyte włosy i pozostaw na 3-5 minut, a następnie dokładnie spłucz. Lepsze efekty można uzyskać stosując maskę przed myciem, nakładając ją na min. 30 minut i owijając włosy ręcznikiem.