Torba do porodu… A może dwie torby i walizka? Pakowanie polecam rozpocząć na początku III trymestru ciąży. Dlaczego tak wcześnie? Żeby nic Was nie zaskoczyło! Walizka może spokojnie stać i czekać na odpowiedni moment. Dlaczego walizka? Będzie wam wygodniej się z nią poruszać na oddziale.
Co spakować do szpitalnej torby dla mamy
Torba do porodu… A może dwie torby i walizka? Pakowanie polecam rozpocząć na początku III trymestru ciąży. Dlaczego tak wcześnie? Żeby nic Was nie zaskoczyło! Walizka może spokojnie stać i czekać na odpowiedni moment. Dlaczego walizka? Będzie wam wygodniej się z nią poruszać na oddziale. Standardowo na oddziale położniczym młoda mama z maluchem spędza 2-3 doby i właśnie na tyle dni polecam Wam się spakować. Jeżeli wiecie, że nie będzie możliwości, aby ktoś dowiózł Wam rzeczy do szpitala – spakujcie się na 5 dni.
Pamiętajcie: rzeczy zabrane do szpitala po powrocie do domu powinny zostać wyprane w min. 40 stopniach z odkażaczem lub w 60 stopniach bez niego. Dlatego też nie polecam zabierania najpiękniejszych muślinowych ubranek dla maluszka lub nowego puchatego szlafroka. Tak samo polecam zabranie klapek pod prysznic, które po powrocie bez żalu wyrzucicie.
Jeżeli chcecie ograniczyć ilość rzeczy w spakowanej torbie – dowiedzcie się, co podczas pobytu zapewni Wam szpital. Często nie musicie się martwić o ubranka dla noworodka, kosmetyki dla dziecka, pieluszki, podkłady i wkładki poporodowe.
Do szpitala nie zabieramy mleka modyfikowanego i akcesoriów do karmienia noworodka! Jeżeli będzie konieczność karmienia dziecka w inny sposób niż piersią – zapewnia to szpital. Sprawdźcie również, czy szpital, który wybrałyście zapewnia kobiecie możliwość korzystania z laktatora klasy szpitalnej – jeżeli nie, w przypadku konieczności korzystania, będziecie musiały posiadać swój. Według Standardu Opieki Okołoporodowej oddziały położnicze od 2022 roku będą zobowiązane do zapewnienia każdej potrzebującej matce sprzętu do skutecznego pozyskiwania mleka kobiecego.
Rzeczy w torbie porodowej polecam Wam podzielić na trzy części: PORÓD, MAMA, DZIECKO. Dobrym rozwiązaniem jest też włożenie rzeczy do torebek strunowych i podpisanie – często coś z torby będzie musiał podać Wam partner lub ktoś z personelu szpitala, ułatwi im to poszukiwanie, a Wam pozwoli uniknąć wymieszania skrupulatnie układanych rzeczy.
Lista rzeczy do porodu:
- dowód osobisty
- karta ciąży oraz wszystkie badania, które nie są wpisane do karty ciąży
- oryginalny wynik grupy krwi
- badania USG
- wynik posiewu GBS
- konsultacje specjalistyczne
- plan porodu
- uznanie ojcostwa (jeżeli nie jesteście małżeństwem)
- koszula do porodu (rozpinana na napy, najlepiej na całej długości)
- szlafrok
- klapki pod prysznic
- skarpetki
- gumki i spinki do włosów
- duży ręcznik
- lekkie przekąski (cukierki, czekolada, batoniki, suszone owoce)
- kanapka/drożdżówka
- woda do picia w małej butelce
- pielucha tetrowa
- wilgotne chusteczki
- pomadka ochronna
- woda termalna do twarzy
- koszule do karmienia/koszulki z możliwością karmienia i legginsy
- kosmetyczka z zawartością
- kuchenny ręcznik papierowy
- majtki poporodowe z siatki
- podkłady poporodowe
- lanolina
- biustonosz do karmienia
- woda mineralna/przekąski/jedzenie/herbata/kawa
- sztućce/kubek
- ubrania na wyjście
- pieluszki jednorazowe rozmiar 1 (20 sztuk)
- mokre chusteczki
- krem pod pieluszkę
- pajacyki/body i półśpiochy/ spodnie i skarpetki
- pieluchy tetrowe (3 sztuki)
- rożek
- pielucha/cienki kocyk bambusowy
- ubrania na wyjście
Fotelik samochodowy po wypisie dostarcza osoba, która będzie was odbierać ze szpitala. Jako ubranie na wyjście polecam dla Was po prostu ubranie ciążowe – koszulka i legginsy. A dla dziecka ubranie dostosowane do pory roku. Pamiętajcie! Do fotelika samochodowego nie wkładamy malucha w grubym kombinezonie! Żeby dziecko było bezpieczne i miało zapewniony komfort cieplny – użyjcie poncza dostosowanego do fotelika.
Dajcie znać, co jeszcze widziałybyście na tej liście? Czy coś się Wam sprawdziło szczególnie, a coś było całkowicie zbędne?
Autor: Karolina Skuła, Bieszczadzka Szkoła Rodzenia
Karolina Skuła:
Położna rodzinna, edukatorka ds. laktacji, propaguje naturalną pielęgnację niemowląt i pieluchy wielorazowe. Pomysłodawczyni i założycielka Bieszczadzkiej Szkoły Rodzenia.
Facebook: @bieszczadzka.polozna Instagram: @bieszczadzka położna
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych produktów dla najmłodszych!
38,99zł
🎄 -10% z kodem: CHOINKA
38,99zł
🎄 -10% z kodem: CHOINKA
49,99zł
21,99zł
🎄 -10% z kodem: CHOINKA
21,99zł
🎄 -10% z kodem: CHOINKA