AKTUALIZACJA!
Akcja Różowy Październik dobiegła końca.
W tym roku udało nam się sprzedać aż 1352 pomadki-cegiełki.
Dodatkowo przekazaliśmy fundacji Oko w Oko z Rakiem roczny zapas naszych różowych pomadek.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wsparcie.
Przeczytanie tego wpisu zajmie Ci około 6 minut. Według statystyk w tym czasie u 3 mieszkanek krajów europejskich zostanie wykryty rak piersi. Za 6 minut jedna kobieta z powodu tej choroby straci życie. 6 minut to niewiele czasu, a jeśli poświęcisz je raz w miesiącu na samobadanie piersi, zwiększysz swoje szanse na wczesne wykrycie tej choroby.
Październik to Miesiąc Świadomości Raka Piersi. W tym czasie cały świat edukuje na temat samobadania piersi, profilaktyki i diagnostyki nowotworów. Ten temat jest niezwykle istotny również dla nas, dlatego nie przechodzimy obok niego obojętnie.
Jak pomagamy w tym roku?
Przygotowaliśmy specjalną pomadkę – cegiełkę, z której sprzedaży cały dochód przekażemy Fundacji Oko w Oko z Rakiem. Fundacja wspiera osoby z chorobą nowotworową i ich rodziny, zarówno w trakcie, jak i po przebyciu choroby onkologicznej. Jej celem jest także edukowanie młodzieży i dorosłych odnośnie profilaktyki nowotworowej i zdrowego stylu życia.
W poprzednim roku, dzięki Waszym zamówieniom, na rzecz Fundacji udało nam się przekazać aż 25 tys. zł!
Dodatkowo do każdego zamówienia złożonego w naszym sklepie w październiku dodamy fiszkę z instrukcją samobadania piersi.
10,00zł
🔥 15% rabatu z kodem BW15
Edukacja z Uśmiechem – Aga Szuścik w Akcji
Naszą akcję wspierać będzie Aga Szuścik, która w kreatywny sposób objaśnia zagadnienia z dziedziny ginekologii, profilaktyki onkologicznej i edukuje na temat przechodzenia choroby. Na swoim Instagramie oraz stronie internetowej Aga dzieli się swoimi doświadczeniami z przebytej choroby – jest wsparciem i inspiracją dla wielu kobiet po leczeniu onkologicznym oraz dla tych, które dopiero zaczynają swoją walkę z rakiem. Edukuje na temat samobadania, zachęca do zdrowego stylu życia i pomaga zrozumieć, jak ważna jest profilaktyka.
Dlaczego regularne samobadanie piersi jest ważne?
15 października został ustanowiony Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi. Co roku ponad 16 tysięcy kobiet i około 100 mężczyzn otrzymuje diagnozę: rak piersi. Niestety, aż 30% pacjentów dowiaduje się o swojej chorobie zbyt późno.
Nasze dłonie są najlepszym, darmowym narzędziem diagnostycznym. Badając się co miesiąc, jesteśmy w stanie wykryć zmiany o średnicy około 1 centymetra. 75% z tych zmian to łagodne guzki, które, jeśli zostaną odpowiednio zidentyfikowane i usunięte na czas, nie przerodzą się w guzy złośliwe. Gdy zmiana ma rozmiar nie przekraczający 2 cm i nie wykazuje przerzutów do węzłów chłonnych, istnieje znacząca szansa na całkowite wyleczenie. Warto również podkreślić, że aby guzek osiągnął wielkość 2 cm, musi rosnąć przez kilka lat (nawet 8!), co stanowi dodatkowy argument przemawiający za regularnym wykonywaniem badań.
Statystycznie, aż 80% zmian wykrywanych jest dzięki samobadaniom przeprowadzanym przez same kobiety lub ich partnerów. Dlatego apelujemy – dbaj o swoje zdrowie i badaj się regularnie!
Jak wykonać samobadanie piersi?
Wizualna ocena przed lustrem:
- Stań przed lustrem i dokładnie przyjrzyj się kształtowi i kolorowi skóry piersi oraz sutków. Unieś obie ręce ku górze, a następnie połóż je na biodrach.
- Obejrzyj każdą pierś z przodu i z boku.
Badanie w pozycji stojącej:
- Rozpocznij badanie, używając wewnętrznej powierzchni palców lewej ręki, na prawej piersi. Badaj zgodnie z ruchem wskazówek zegara, rozpoczynając od zewnętrznej górnej ćwiartki.
- Delikatnie ściskaj każdy sutek pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym.
Badanie w pozycji leżącej na plecach:
- Połóż się plecach i ponownie zbadaj każdą ćwiartkę piersi zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
- Na koniec, palcami zbadaj okolicę pachy pod względem ewentualnego powiększenia węzłów chłonnych nad i podobojczykowych.
Co, jeśli wykryjesz niepokojące zmiany?
Co konkretnie podczas samobadania piersi powinnaś uznać za niepokojący sygnał?
- Uwidocznione naczynia krwionośne na skórze piersi
- Niepokojące dołki, zaciągnięcia, pomarszczenia i owrzodzenia na skórze piersi
- Skóra przypominająca skórkę pomarańczy
- Zmiany w kolorze, strukturze, wielkości lub kształcie gruczołu piersiowego
- Pojawienie się strupków, łuszczenia, zaczerwienienia lub owrzodzenia brodawki sutkowej
- Guzek lub zgrubienie w piersi
- Krwawienie lub wyciek innej wydzieliny z sutka
- Powiększenie węzłów chłonnych w dole pachowym (o średnicy przekraczającej 1 cm)
Po pierwsze – nie panikuj i nie próbuj sama dokonywać diagnozy! Nie każda zmiana, którą wykryjemy od razu oznacza chorobę, a stres na pewno nie zadziała na Ciebie pozytywnie. W przypadku wystąpienia wymienionych objawów, niezwłocznie skontaktuj się z ginekologiem lub lekarzem pierwszego kontaktu, czyli internistą lub lekarzem rodzinnym. W zależności od wyników konsultacji, lekarz ten może skierować Cię na dodatkowe badania obrazowe, takie jak ultrasonografia piersi (USG) lub mammografia.
Pamiętaj także, aby raz w roku podarować sobie w prezencie pakiet badań obrazowych, które są niezwykle ważnym elementem profilaktyki! Im wcześniej wykryjesz raka piersi, tym większe masz szanse na całkowite wyzdrowienie, dlatego badaj się regularnie!