Promocje

Menu

Produkty

Szukaj

Bądź WEGE

Wegetarianizm przywędrował do nas najprawdopodobniej z Azji od buddystów, braminów i joginów, którzy uznawali mięso za pokarm nieczysty. Wśród starożytnych filozofów i twórców, do zafascynowanych wegetarianizmem należeli m.in. Sokrates, Pitagoras, Seneka i Platon. Jeszcze niedawno wegetarianizm uznawały był za osobliwe odchylenie od normy społecznej, szkodzące życiu i zdrowiu. Obecnie ten sposób żywienia, a często także sprzyjający powrotowi do natury – styl życia, nie wzbudza tylu negatywnych emocji. Szacuje się, że w Polsce już całkiem spora liczba osób stosuje ten rodzaj diety, a moda na wegetarianizm zatacza coraz szersze kręgi. Powodów zmiany diety jest bardzo wiele, ale wśród najważniejszych wymienia się motywy zdrowotne, etyczne, religijne i filozoficzne. Wegetarianizm, tak jak każda inna dieta ma swoje wady i zalety. Tych drugich jest jednak znacznie więcej, o czym z całą pewnością warto samemu się przekonać.

Wegetarianizm określa się sposób żywienia, gdzie wykluczeniu ulega mięso oraz przetwory z niego pozyskane. Wyraz ten pochodzi od dwóch łacińskich słów vegetablis (roślinna) oraz vegetare (rozwijać się, rosnąć). Klasyczny wegetarianizm polega na komponowaniu jadłospisu wyłącznie na bazie pokarmów pochodzenia roślinnego. Podstawowym źródłem energii i jednocześnie białka są głównie nasiona roślin strączkowych (fasola, groch, soczewica, soja) oraz produkty zbożowe (pieczywo, makarony, kasze, ryże). Równie ważnym nośnikiem białka, a także i wapnia jest mleko oraz jego przetwory (sery, jogurty, napoje fermentowane). Chętnie spożywane przez wegetarian owoce i warzywa są za to najlepszym źródłem witamin i składników mineralnych. Aby ograniczyć ich straty, zaleca się podawanie warzyw i owoców w stanie surowym lub stosowanie łagodnej obróbki termicznej. W diecie wegetariańskiej używki typu kawa i herbata, często są zastępowane sokami owocowymi, warzywnymi, bądź herbatkami ziołowymi. O atrakcyjności dań wegetariańskich w głównej mierze decydują odpowiednio dobrane przyprawy. W szczególności są tutaj zalecane: majeranek, bazylia, tymianek, kminek, rozmaryn, cząber oraz mięta. Umiejętne ich stosowanie może podnieść strawność i przyswajalność przygotowanych potraw.

Oprócz diety wegetariańskiej możemy wyróżnić inne diety, wykluczające nie tylko mięso ale również produkty odzwierzęce. Oto kilka z nich:

Laktoowowegetarianizm – jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych wersji wegetarianizmu. Polega na rezygnacji z potraw mięsnych, w tym także ryb i ich przetworów. Dozwolone są natomiast produkty mleczne, jajka oraz miód.

Laktowegetarianizm – jest to dieta, w której eliminacji ulegają wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, z wyjątkiem mleka i jego przetworów.

Owowegetarianizm –wymaga wykluczenia z diety mięsa, mleka i przetworów, ale dopuszczalne jest spożywanie jajek.

Weganizm – odrzuca wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego, a więc mięso, produkty mleczne, jajka oraz miód. W niektórych sytuacjach wykluczeniu ulegają również postacie leków, które zostały otrzymane na bazie tkanek zwierzęcych.

Witarianizm– polega na spożywaniu żywności podanej w stanie surowym, bez obróbki termicznej lub jedynie podgrzanej do temperatury nie wyższej niż 40°C. Wykluczone zostają wszystkie produkty wysoko przetworzone. Dopuszczalne jest natomiast użycie blendera, czy miksera.

Frutarianizm– jest jedną z radykalniejszych wariantów diety wegetariańskiej. Opiera się na spożywaniu owoców zdobytych bez uszkodzenia rośliny. Niektóre odmiany diety dopuszczają w menu warzywa, orzechy, nasiona i pestki. Frutarianie są również witarianami, co oznacza że nie stosują obróbki termicznej.

Dieta wegetariańska wyróżnia się wieloma pozytywnymi aspektami, wpływającymi na nasze zdrowie. Związane jest to przede wszystkim ze zwiększoną ilością witamin, głównie witaminy C, korzystnym stosunkiem sodu do potasu oraz obecnością antyoksydantów i błonnika pokarmowego, w który obfitują produkty zbożowe, warzywa i owoce. Pozytywną rolę odgrywa tu również wysoka zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), przy jednoczesnej niskiej zawartości cholesterolu oraz kwasów tłuszczowych nasyconych. Dodatkowo brak produktów zwierzęcych w diecie znacznie ogranicza wystąpienie zagrożenia ze strony antybiotyków, leków weterynaryjnych, węglowodorów aromatycznych oraz nitrozoamin. Osoby stosujące dietę wegetariańską na ogół są również szczuplejsze w porównaniu do konsumentów diety tradycyjnej, rzadziej chorują na miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, niedokrwienną chorobę serca oraz niektóre rodzaje nowotworów. Wegetarianie należą do grupy niskiego ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2, kamicy nerkowej i wątrobowej oraz próchnicy zębów. Uznaje się także, że wegetarianie żyją znacznie dłużej niż osoby spożywające mięso. Duże znaczenie ma tutaj sposób życia wegetarian, którzy dużą uwagę zwracają na jakość kupowanych produktów oraz wysoką aktywność fizyczną. Jak widać dieta wegetariańska może być niezwykle korzystna dla zdrowia, ale pod warunkiem, że jest realizowana umiejętnie i rozważnie.

Uniknięcia mankamentów diety wegetariańskiej można dokonać poprzez jak największe urozmaicenie codziennych posiłków. Dieta nie może być monotonna, bowiem szybko pozbawi nas siły i energii do działania. Decyzja o przejściu na wegetarianizm powinna być ponadto w pełni świadoma i przemyślana. Tylko w ten sposób możliwe będzie poznanie pełnej atrakcyjności wegetarianizmu oraz cieszenie się zdrowiem i dobrą formą na długo.

Wege to nie tylko nie tylko rewolucja na talerzu. To również wybór stylu życia, ubrań a nawet kosmetyków. Dostępność nowych produktów wegańskich jest coraz większa. Ideą kosmetyków wegańskich jest naturalny skład , zawierający tylko surowce pochodzenia roślinnego (bez np. lanoliny, wosku pszczelego czy miodu). Drugim kryterium jest nietestowanie na zwierzętach. Ich skład oparty jest na surowcach roślinnych, drogocennych olejkach oraz ekstraktach ziołowych. Często poszukując idealnego kosmetyku potrzeba jest wnikliwa analiza składu. Już niedługo każdy produkt wegański SYLVECO będzie szczegółowo oznaczony.

Jeśli macie ochotę na wspaniałe pielęgnacyjne doznania w zgodzie z stylem życia wege – zapraszamy już teraz do wypróbowania: ALOESOVE, BIOLAVEN, DUETUS, OLEIQ i ROSADIA!

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pielęgnacja naturalna
Pielęgnacja cery trądzikowej może być nie lada wyzwaniem, szczególnie w obliczu szerokiej gamy ogólnodostępnych produktów i magicznych metod, opisanych w sieci. Choć wielu z nas...
Pielęgnacja naturalna
1. Jak długo marka jest na rynku? Produkty SYLVECO DERMO dostępne są od czerwca 2024 roku. 2. Ile jest łącznie wszystkich produktów w SYLVECO DERMO?...
Pielęgnacja naturalna
Lato to wyjątkowy czas, który wielu z nas kojarzy się z relaksem i beztroską. Osoby z cerą naczynkową mogą mieć jednak nieco odmienne zdanie. Jeśli...
Scroll to Top