Promocje
Menu
Produkty
Szukaj

Błędy w EKO-SPRZĄTANIU!

Od niedawna rośnie świadomość dotycząca EKO domu, dbania o środowisko, szeroko pojętej ekologii. Staramy się zmienić nasze nawyki. Robiąc zakupy wybieramy torby wielokrotnego użytku zamiast jednorazowych. Sprawdzamy czy opakowania kupionych produktów nadają się do recyklingu. Segregujemy śmieci. Wybieramy zdrowszą żywność wyprodukowana w zrównoważony sposób. Również zamieniamy konwencjonalną chemię gospodarczą na naturalne środki czystości. Jeśli jesteście fanami DIY na pewno już odkryliście czyszcząca i dezynfekująca moc sody oczyszczonej, octu, mydła czy wody utlenionej.

Często wiedza dotycząca sprzątania w zgodzie z naturą pochodzi z popularnych programów, blogów o sprzątaniu. Z taka dawką informacji żaden brud czy bałagan nie stanowią problemu. Jednak wnikliwie wczytując się we wszystkie porady można zauważyć pewne niuanse i sprzeczne informacje.
Zanim w ruch pójdzie szmatka ocet i soda oczyszczona warto wrócić do czasów chemii w szkole i przypomnieć sobie jakie konsekwencje mogą się zdarzyć przy nieumiejętnym połączeniu pewnych składników.

BŁĘDY W EKO-SPRZĄTANIU

Ocet i sok z cytryny do wszystkiego?

Oba składniki są jak najbardziej naturalne o cudownie skutecznych właściwościach czyszczących. Jednak nie każda powierzchnia zareaguje dobrze na takie sprzątanie. Spryskując marmur czy granit octem szybko zauważymy, że pięknie wyglądające blaty czy podłogi z czasem stracą połysk. Nie wspominając o drobnych uszkodzeniach powierzchni.
Kwasy – do których zaliczamy ocet i sok z cytryny – wchodzą w reakcję z naturalnym kamieniem i powodują ubytki.
W przypadku drewnianych podłóg również należy zachować ostrożność. Jeśli chcemy przetrzeć drewnianą podłogę octem warto sprawdzić jego działanie na małym fragmencie – najlepiej niewidocznym. Ocet zdecydowanie nie nadaje się do czyszczenia podłóg woskowanych. Świetnie odkamieni czajnik, ale już nie jest polecany do czyszczenia wnętrza żelazka. Kwas może uszkodzić sprzęt.

Niekorzystne połączenia

Połączenie octu z soda oczyszczoną. Oba składniki połączone tworzą sporą ilość piany oraz wodę, gaz (CO2 stąd widowiskowy efekt) i sól. Mieszanka niekoniecznie nadaje się do efektywnego sprzątania, ale może pomóc przy „unoszeniu brudu” np. w piekarniku. Nie polecamy stosowania tego połączenia jako udrażniacza rur. Gaz powstały w wyniku reakcji pozornie przeczyści rurę jednak sól powstała ze zmieszania octu i sody oczyszczonej będzie odkładać się w rurach stopniowe i skutecznie je zatykając.

Połączenie octu z mydłem . Łącząc oba składniki niszczymy ich właściwości Kolejna powtórka z chemii. Ocet to kwas a mydło to zasada. W połączeniu tworzą substancję która niekoniecznie nadaje się do sprzątania

Połączanie octu z woda utlenioną. Kombinacja niebezpieczna, podczas której powstaje kwas nadoctowy. Jest żrący i ma silne właściwości utleniające. Stosowany jako środek dezynfekcyjny, wybielacz.

Ocet, soda oczyszczona czy woda utleniona są nieodzowne jeśli chcemy zachować naturalną równowagę i czystość w domu. Jednak natura też ma swoje tajemnice i połączenia które zaskakują.

Udanego weekendu!

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pielęgnacja naturalna
Trądzik, zapchane pory, wypryski, maksymalnie przesuszona skóra lub wręcz przeciwnie – nadmierny efekt glow. Brzmi znajomo? To normalne, że nastolatki borykają się z pierwszymi problemami...
Pielęgnacja naturalna
Jesteś w trakcie planowania podróży lub pakowania wakacyjnej walizki, ale nie masz pojęcia, jakie kosmetyki możesz ze sobą zabrać na pokład samolotu? Zanim wyruszysz w...
Pielęgnacja naturalna
Wrastające włoski po depilacji to problem, który dotyka wielu osób. Jeśli zmagasz się z tą dolegliwością, z pewnością wiesz, jak uciążliwe mogą być zaczerwienienia, swędzenie...
Scroll to Top