Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. To przede wszystkim czas oczekiwania na potomstwo, ale także okres zmian w życiu, a także w wyglądzie ciała. Kobiece ciało, mimo że naturalnie przystosowane do porodu, w trakcie ciąży i bezpośrednio po nim – często musi poradzić sobie m.in. z pojawiającymi się rozstępami. Jak zrobić to zdrowo, naturalnie i w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć? Sprawdź.
Jak powstają rozstępy w ciąży?
Rozstępy, czyli czerwone pasma, które pojawiają się na skórze wskutek pękania włókien kolagenowych i elastynowych, mogą być wypukłe lub wklęsłe i najczęściej pojawiają się na skórze ud, brzucha, pośladków, pleców oraz piersi. Rozciąganie się skóry, szczególnie u kobiet w ciąży to częsty proces. Kiedy dochodzi do zerwania włókien kolagenowych, w efekcie pojawiają się pęknięcia w skórze właściwej. Całkowite wyeliminowanie ich bywa trudne i czasochłonne. Warto więc działać prewencyjnie i w jak największym stopniu zapobiegać ich powstawaniu. Rozstępy w ciąży najczęściej pojawiają się między 6. a 7. tygodniem ciąży, mogą jednak wystąpić także wcześniej. Nie są jednak przypadłością, na którą narażone są wyłącznie kobiety w ciąży. Niektórzy mają genetyczne predyspozycje do rozstępów, dlatego też są wyjątkowo narażeni na ich pojawienie się, niezależnie od ciąży.
Gładka skóra w ciąży a dieta
Dodatkowe kilogramy i centymetry w talii, osłabione włosy i paznokcie, wiotka i pozbawiona elastyczności skóra, na której zaczynają pojawiać się rozstępy – to częste, ale nie powszechne elementy ciąży. W tym czasie należy dbać o siebie podwójnie i wieloaspektowo. Jednym z ważnych elementów jest odpowiednie nawodnienie organizmu. To właśnie ta z pozoru błaha kwestia odpowiada m.in. za usuwanie toksyn z organizmu, ma świetny wpływ na komórki naskórka, dzięki czemu jednocześnie zapobiega powstawaniu rozstępów. Koniecznie zadbaj o to, by w Twojej diecie znalazło się także sporo warzyw i owoców, szczególnie zawierających witaminy z grupy A, C i E (np. arbuzy, truskawki, melony). Zawierają dużo wody, a także świetnie wpływają na skórę, pomagając uniknąć rozstępów. Dodatkowo: witamina A odpowiada za naprawę uszkodzeń w tkance, witamina E – wzmacnia błony skóry, witamina C przyczynia się do produkcji kolagenu, który wpływa na elastyczność i przyspiesza regenerację.
Innym nieodłącznym elementem walki z niechcianymi zmianami zachodzącymi w ciele w trakcie ciąży jest odpowiednia pielęgnacja, koniecznie oparta na naturalnych i bezpiecznych zarówno dla skóry, jak i organizmu składnikach.
Pielęgnacja naturalna w ciąży
Do partii najbardziej narażonych na rozstępy w ciąży należą: brzuch, dolna część pleców, boczki, uda i biust. Z uwagi na fakt, że skóra w tych miejscach jest najbardziej podatna na rozciąganie, wymagają one szczególnej dbałości podczas codziennej pielęgnacji. Jednym z najważniejszych elementów pielęgnacji ciążowej jest nawilżanie skóry. Zanim jednak dotrzesz do tego etapu pielęgnacji, nie zapominaj o odpowiednim przygotowaniu skóry, czyli złuszczaniu. To właśnie regularne złuszczanie martwych komórek naskórka pomaga zapobiegać rozstępom, odsłaniając warstwy nowej, świeżej i gładkiej skóry. Pamiętaj, by sięgać po bezpieczne kosmetyki z naturalnym składem. VIANEK odżywczo-wygładzający peeling do ciała z mielonymi pestkami moreli nie tylko złuszczy martwy naskórek, ale także wzmocni i głęboko odżywi skórę. Zawarty w nim olej z pestek moreli i rokitnikowy dostarczą także skórze porcji witamin i przeciwutleniaczy, mających zbawienny wpływ na zdrowy koloryt oraz sprężystość skóry. Peeling ciała wykonuj z częstotliwością 1-2 razy w tygodniu pamiętając, że nadgorliwość, czyli zbyt częste ścieranie naskórka, może się skończyć podrażnieniem. Jeśli Twoim dodatkowym problemem jest skóra sucha i wrażliwa, niezbędne okażą się regenerujące olejki do masażu newralgicznych partii skórnych, VIANEK nawilżająco-regenerujący olejek do ciała z olejem z kiełków pszenicy i olejem z pestek winogron o właściwościach zmiękczających i regenerujących. Regularnie – najlepiej dwa razy dziennie masuj nimi skórę aż do całkowitego wchłonięcia się olejku.
W celu dodatkowego uelastycznienia i ujędrnienia skóry, a także, by dodatkowo zregenerować i chronić skórę wrażliwą, użyj nawilżającego balsamu na rozstępy, np. SYLVECO z dodatkiem ekstraktów brzozy i lukrecji oraz mocznika, które wzmacniają włókna elastynowe i kolagenowe, zapobiegając rozstępom i wiotczeniu skóry. Ten kosmetyk pomaga także w pielęgnacji skóry szorstkiej i przesuszonej, wymagającej poprawy elastyczności i polecany jest szczególnie kobietom w ciąży, bezpośrednio po porodzie i matkom karmiącym. W końcu nie bez powodu powstała zasada mówiąca o tym, że łatwiej zapobiegać niż leczyć – w tym przypadku jest również jak najbardziej trafiona i – warta przestrzegania.
47,99zł
🔥 20% rabatu z kodem BW20
28,99zł
🔥 20% rabatu z kodem BW20
34,99zł
🔥 20% rabatu z kodem BW20
Nie zapomnij o…
- aktywności fizycznej. Spora dawka ruchu, oczywiście dostosowana do możliwości kobiety w ciąży, to istotna kwestia w walce z rozstępami. Dzięki poprawie ukrwienia możesz cieszyć się uelastycznieniem skóry, co wpływa na jej zdrowszy wygląd.
- masażach, które uelastyczniają skórę i sprawiają, że lepiej znosi ona rozciąganie, co przy odpowiedniej profilaktyce może pomóc w walce z rozstępami. Masować możesz na sucho, np. przy użyciu szczotki lub z użyciem odpowiedniego i bezpiecznego kosmetyku. Masaż nie musi trwać długo, wystarczy kilka minut dziennie, pamiętając jednak o skrupulatności i staranności. Jest to także prosty i doskonały sposób na relaks i ogólną poprawę kondycji skóry.
- chłodnych prysznicach, pozytywnie wpływających na ukrwienie skóry, która, dzięki czemu będzie bardziej elastyczna i przygotowana na rozciąganie.
90,00zł
🔥 20% rabatu z kodem BW20
140,00zł