Promocje
Menu
Produkty
Szukaj

Co to jest mikrobiom skóry i jak o niego dbać?

Skóra to największy, najbardziej zewnętrzny narząd, pełniący kluczową rolę w integrowaniu naszego organizmu z otaczającym nas światem. Ta niezwykła tarcza ochronna stanowi pierwszą linię obrony przed niesprzyjającymi czynnikami zewnętrznymi. Choć nie widzimy tego gołym okiem, na powierzchni naszej skóry bytują miliony drobnych mikroorganizmów, które mają ogromny wpływ na kondycję naszej skóry. Czym jest mikrobiom skóry i jaką rolę odgrywa w funkcjonowaniu naszego organizmu? Dlaczego warto o niego dbać? Przyjrzyjmy się z bliska temu niezwykłemu mikrosystemowi zamieszkującemu nasze ciało!

Co to jest mikrobiom skóry?

Mikrobiom skóry człowieka to niesamowity świat mikroorganizmów, które zamieszkują całą powierzchnię naszej skóry. Wśród jego mieszkańców znajdują się bakterie, grzyby, wirusy i roztocza, które wspólnie tworzą swoisty ekosystem, zwany także mikrobiotą lub mikroflorą. Na jednym centymetrze kwadratowym skóry możemy znaleźć około miliona mikroorganizmów. Oprócz tych przyjaznych, skórę zasiedlają także patogenne drobnoustroje. Dlatego, aby zachować zdrowie skóry, kluczowe jest utrzymanie harmonii między tymi dwiema grupami mikroorganizmów.

Co ciekawe, skład mikrobiomu skóry jest różny dla każdego człowieka. Jest także dynamiczny i zmienia się w trakcie naszego życia, tak samo jak zmienia się nasze ciało

Za co odpowiada mikrobiom skóry?

Mikrobiota to pierwsza tarcza ochronna naszej skóry, warunkująca prawidłową pracę naskórka. Odpowiada za utrzymanie odpowiedniego pH skóry i równowagi warstwy hydrolipidowej. Zdrowy mikrobiom skóry wpływa na rozkład potu i sebum i pełni kluczową rolę w zachowaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. To niezastąpiona bariera, chroniąca przed czynnikami zewnętrznymi i groźnymi mikroorganizmami.

Prawidłowe funkcjonowanie mikrobiomu jest gwarantem nie tylko pięknej skóry, ale także naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Jak już wiemy, skład mikroflory nie jest stały przez całe życie. Zmienia się wraz z wiekiem, zależy od płci, rasy, trybu życia, a nawet rodzaju noszonej odzieży czy aktywności fizycznej. Dlatego łatwo możemy doprowadzić do zaburzenia równowagi mikrobiomu skóry, czyli dysbiozy.

Zaburzenia mikrobiomu

Dysbioza to zaburzenie równowagi mikroorganizmów obecnych w naszym organizmie i w efekcie upośledzenie funkcji ochronnych skóry. W przypadku dysbiozy można mówić o nadmiernym wzroście szkodliwych mikroorganizmów lub zmniejszeniu liczby korzystnych bakterii.

Co powoduje dysbiozę?

Istnieje szereg czynników, które mogą zakłócić harmonię mikrobiomu skóry. Do najczęstszych zalicza się:

 • Długotrwała ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne.
 • Stan zdrowia (infekcje i różnego rodzaju choroby).
 • Niewłaściwy styl życia, obejmujący niedostateczną ilość snu, przewlekły stres i nadmierne spożycie używek.
 • Nieprawidłowa dieta, uboga w witaminy i minerały.
 • Zmiany hormonalne.
 • Przyjmowanie antybiotyków.
 • Zanieczyszczenia powietrza, w tym szkodliwe działanie smogu.
 • Niewłaściwa pielęgnacja skóry.

Co powoduje dysbiozę?

Dysbiozę, zwłaszcza na obszarze twarzy, bardzo łatwo rozpoznać. Jakie są najczęstsze objawy zaburzeń mikrobiomu?

 • Wrażliwa skóra (utrata bariery ochronnej),
 • zwiększona tendencja do powstawania podrażnień, stanów zapalnych, zaczerwienienia,
 • pojawianie się zaskórników, wyprysków i innych niedoskonałości,
 • odwodnienie skóry,
 • przyspieszenie procesów starzenia,
 • zmiana zapachu ciała.

Zaburzony mikrobiom skóry może powodować stany zapalne skóry, łupież, trądzik, a nawet łojotokowe, czy atopowe zapalenie skóry. Dlatego niezwykle ważne jest dbanie o prawidłowy stan mikrobiomu.

Jak dbać o mikrobiom skóry?

Biorąc pod uwagę istotność i jednocześnie delikatność naszego mikrobiomu, konieczne jest odpowiednie zadbanie o jego dobrostan. Kluczowe jest zrozumienie, że dbałość o mikrobiom zaczyna się od troski o całe ciało od wewnątrz oraz rozważnego podejścia do codziennych wyborów. W pierwszej kolejności powinniśmy dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość wody, niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Dodatkowo, istotny wpływ na poprawę odporności naszej skóry wywiera właściwa ilość snu, unikanie stresu, ograniczenie używek oraz regularna aktywność fizyczna. Niezwykle istotnym elementem jest również właściwa i świadoma pielęgnacja skóry.

Prawidłowa pielęgnacja skóry

O czym zatem warto pamiętać w codziennej pielęgnacji, aby utrzymać prawidłowy mikrobiom skóry?

Wzmacnianie mikrobioty skóry jest niezwykle ważne. Dlatego obecnie pracujemy nad stworzeniem nowej linii kosmetyków prebiotycznych, które zwiększają ilość pożytecznych bakterii w naszej mikrobiocie.

5.00/5
(4)

49,00

5.00/5
(1)

49,00

4.60/5
(5)

49,00

Podsumowując, prawidłowo funkcjonujący mikrobiom skóry jest niezwykle ważny dla każdego człowieka. Nie tylko chroni nas przed czynnikami zewnętrznymi, ale także sprawia, że nasza skóra pozostaje w dobrej kondycji, jest zdrowa, piękna i lśniąca. Mamy nadzieję, że zrozumienie działania tego niezwykłego mikrosystemu, zamieszkującego nasze ciało, skłoni Cię do wprowadzenia codziennych, prawidłowych nawyków pielęgnacyjnych!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pielęgnacja naturalna
Temat świadomej pielęgnacji staje się coraz bardziej powszechny. Podczas zakupów nie sięgamy już po przypadkowe kremy z półek sklepowych, a dokładnie analizujemy składy kosmetyków, szukając...
Pielęgnacja naturalna
Z radością ogłaszamy, że do rodziny ALOESOVE dołączają dwie nowe linie kosmetyków naturalnych, które zrewolucjonizują codzienną pielęgnację twarzy – ALOESOVE Pink&Blue. Wprowadzając na rynek dwie...
Pielęgnacja naturalna
Choć coraz więcej osób, w poszukiwaniu naturalnych i skutecznych metod wzmacniania oraz przyspieszania porostu włosów, sięga po wcierkę do skóry głowy, wciąż jest to niedoceniany...
Scroll to Top