Promocje
Menu
Produkty
Szukaj

Filtry UV – 5 faktów

Poparzenia słoneczne, fotostarzenie skóry, powstawanie plam, piegów, przebarwień – temat filtrów przeciwsłonecznych oraz zasadności ich stosowania wciąż budzi wiele kontrowersji. Jedno jest pewne – promieniowanie UV nie jest obojętne dla skóry, dlatego warto wiedzieć, jak odpowiednio ją chronić. Filtry UV – sprawdźcie 5 faktów dotyczących ochrony przeciwsłonecznej.


1. Ile kremu z filtrem nakładać, czyli filtry UV i odpowiednia aplikacja


By krem z filtrem mógł faktycznie odpowiednio chronić skórę, potrzebna jest jego odpowiednia ilość. Odpowiednia, czyli jaka? Uznaje się, że ok. 1-1,25 ml produktu zabezpiecza skórę twarzy i szyi w sposób prawidłowy. Dla ułatwienia odmierzenia tej właściwej ilości powstały dwa sposoby aplikacji: reguła „łyżeczki do herbaty” sugerująca nałożenie ilości kremu równiej zawartości łyżeczki do herbaty oraz aplikacja kremu z filtrem na dwa palce (np. wskazujący i środkowy), czyli wyciśnięcie kremu w ilości równej linii prostej długości dwóch palców. Wybierając jedną z tych metod, nałożysz kosmetyk w szybki i prawidłowy sposób, który zapewni prawidłową ochronę przed promieniami UV. W przypadku cer mieszanych lub tłustych ta ilość kosmetyku z filtrem może być bardziej wyczuwalna, dlatego warto wybrać krem przeciwsłoneczny o lżejszej i szybko wchłanialnej formule.

2. Re-aplikacja to podstawa


Wiesz już, jak istotna jest aplikacja kremu z filtrem oraz w jakiej ilości należy go nakładać. Pora odpowiedzieć na ważne pytanie: czy re-aplikujesz filtry przeciwsłoneczne w ciągu dnia? Potrzeba re-aplikacji zależy w głównej mierze od rodzaju i wysokości filtrów zaaplikowanych rano oraz od poziomu ekspozycji na promienie słoneczne w ciągu dnia. Pamiętaj jednak o odnowieniu ochrony przeciwsłonecznej nawet co godzinę, zwłaszcza w przypadku przebywania w pełnym słońcu, np. na plaży. Jeśli na co dzień nosisz makijaż i nie masz możliwości kilkukrotnego wykonywania go w ciągu dnia, po to, by re-aplikować krem z filtrem, wybierz kosmetyk typu mgiełka lub puder z ochroną przeciwsłoneczną. A jeśli o makijażu już mowa, warto stosować naturalne kremy BB z filtrami przeciwsłonecznymi, np. VIANEK, dostępne w dwóch wariantach kolorystycznych

 3. UVA, UVB, UVC


Istnieje kilka głównych rodzajów promieniowania UV. Wśród nich możemy wyróżnić: UVA, UVB, UVC, przy czym promieniowanie UVA jest promieniowaniem o najdłuższej fali od 315 nm do 400 nm, co sprawia, że jest wyjątkowo groźne. Promieniowanie UVA występuje o każdej porze roku w takim samym natężeniu, przenikając także przez chmury i szyby. Mimo że nie powoduje oparzeń, penetruje w głąb skóry, powodując powstawanie wolnych rodników, fotostarzenie, zmiany nowotworowe, plamy posłoneczne i rozkład kolagenu. Ten rodzaj promieniowania przenika także przez okna czy szyby samochodowe. Właśnie dlatego należy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej nie tylko w przypadku ekspozycji skóry na pełne słońce.

Promieniowania UVB jest odpowiedzialne za brązowy odcień skóry, ponieważ stymuluje wytwarzanie pigmentu, ale także poparzenia słoneczne, w tym powstawanie plam, piegów i przebarwień. Może być także przyczyną rozwoju zaćm, kiedy podczas ekspozycji na słońce nie stosujesz odpowiednich okularów przeciwsłonecznych. Promieniowanie UVB jest częściowo pochłaniane przez warstwę ozonową. Pośredniczy w wytwarzaniu witaminy D, jednak potrzebna jest jego minimalna dawka, przez co przebywanie na słońcu (pod ochroną filtrów) jest wskazane w celu zapobiegania objawom niedoboru tej witaminy.

Promieniowanie UVC ma najmniejszy wpływ na skórę, gdyż jest prawie całkowicie absorbowane przez warstwę ozonową.

Ponadto niebezpieczne dla skóry jest także światło niebieskie HEV, wytwarzane podczas korzystania z telefonu, pracy przy komputerze czy oglądania telewizji. Z uwagi na fakt, że każdy rodzaj promieniowania działa destrukcyjnie na skórę i może powodować niekorzystne zmiany, należy stosować ochronę przeciwsłoneczną również w domu.


4. SPF30 a SPF50, czyli jaki krem z filtrem wybrać


Na początek warto określić, że oznaczenie SPF określa wysokość ochrony, jaką gwarantuje dany preparat przed promieniowanie UVB. Dodatkowe oznaczenia typu PPD lub IPD określają jaką ochronę zapewnia nam dany preparat przed promieniowaniem UVA. Konkretne oznaczenia faktorów SPF i PPD kosmetyku badane są w warunkach laboratoryjnych, gdzie na 1 cm kwadratowy skóry nakłada się preparat w ilości 2 mg, sprawdzając, po jakim czasie skóra zaczyna się czerwienić. Według podstawowych ustaleń skóra biała zaczyna się czerwienić bez jakiejkolwiek ochrony po około 15 minutach, a dzięki tej informacji samodzielnie obliczenie jak długo chroni dany preparat jest możliwe.

Według ogólnodostępnych obliczeń dotyczących ochrony przed promieniowaniem UVB, porównanie poszczególnych wysokości filtrów wygląda następująco:

  • SPF 2 – 25-30%
  • SPF 10 – 80%
  • SPF 25 – 96%
  • SPF 30-50 – 98%
  • SPF 50+ – 98,5%

Procentowo różnica w ochronie zakresu promieniowania UVB nie jest więc bardzo duża. Nie bez znaczenia jest jednak ilość nakładanego preparatu. Jeśli używasz mniejszej niż zalecana ilości kosmetyku współczynniki SPF jak i PPD znacząco spadają co sprawia, że realna ochrona przeciwsłoneczna jest dużo mniejsza. Przy wyższym SPF filtra w produkcie jest więcej, dzięki czemu łatwiej zapewnić sobie odpowiednią ochronę nawet przy mniejszej ilości kosmetyku.


5. Filtry chemiczne a fizyczne


Działanie filtrów fizycznych, czyli tzw. filtrów mineralnych polega na absorbowaniu UV i odbijaniu go w około 5 %. W tej grupie znajdują np. tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Zaletą tego rodzaju składników jest fotostabilność, dzięki której nie tracą swych właściwości pod wpływem promieniowania UV, ciepła lub upływu czasu. Nie są jednak odporne na ścieranie, dlatego konieczna jest ich re-aplikacja w ciągu dnia. Filtry fizyczne są dobrze tolerowane przez większość typów cer, dlatego sprawdzają się także w przypadku posiadaczy skór wrażliwych, alergików i małych dzieci. Ich wadą jest ewentualna możliwość pozostawienia białej poświaty i efektu tłustej skóry. Tego rodzaju filtry występują także w postaci pudrów.

Filtry chemiczne absorbują całkowicie UV. Ich niewątpliwą zaletą jest bardzo wysoki współczynnik fotoochrony, przy niebywałej lekkości produktu. Są niewidoczne na skórze i co ważne, nie pozostawiają na jej powierzchni ciężkiej, lepkiej warstwy. Podobnie jak w przypadku filtrów fizycznych, w ciągu dnia konieczna jest ich reaplikacja, by słońce i wysoka temperatura nie ograniczały ich trwałości.

Istnieją także filtry mieszane, które zawierają zarówno filtry chemiczne, jak i fizyczne w celu uzyskania jak najlepszej ochrony.
Odpowiednio dobrana ochrona przeciwsłoneczna skóry to jej komfort i właściwe funkcjonowanie. Jest doskonałym wsparciem codziennej pielęgnacji skóry, pomaga niwelować jej niedoskonałości oraz działać profilaktycznie. Pamiętaj o codziennej aplikacji kremu przeciwsłonecznego. Tak dobrana pielęgnacja pozwoli na korzystanie z uroków słońca oraz cieszenie się piękną i zdrową skórą.

2 thoughts on “Filtry UV – 5 faktów”

  1. Jak już przesyłacie takie artykuły, to wypadałoby co jakiś czas odświeżyć zawarte w nich treści. Bardzo dużo tu starych informacji, które teraz można odłożyć na półkę z mitami. Nowej generacji filtry chemiczne również odbijają promienie słoneczne i wręcz są bardziej stabilne niż filtry fizyczne. Filtry chemiczne również mogą bielić, ostatnie zdanie z pkt. 4 aż wręcz zachęca czytelnika do niestosowania odpowiedniej ilości produktów przeciwsłonecznych. Pudrami i mgiełkami nie nałożymy odpowiedniej ilości produktu, a reaplikować powinno się każdy spf niezależnie od wysokości ochrony. Nie ma za co ?

    1. Dziękujemy za wszelkie uwagi. Wpis został zaktualizowany w oparciu o aktualny stan wiedzy na ten temat.

      Pozdrawiamy,
      Zespół SYLVECO

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pielęgnacja naturalna
Czy zmagasz się z problemem puszących się włosów, które często sprawiają wrażenie nieposkromionych i psują Twój look? Nie jesteś sama! Dobra wiadomość jest taka, że...
Pielęgnacja naturalna
Temat świadomej pielęgnacji staje się coraz bardziej powszechny. Podczas zakupów nie sięgamy już po przypadkowe kremy z półek sklepowych, a dokładnie analizujemy składy kosmetyków, szukając...
Pielęgnacja naturalna
Z radością ogłaszamy, że do rodziny ALOESOVE dołączają dwie nowe linie kosmetyków naturalnych, które zrewolucjonizują codzienną pielęgnację twarzy – ALOESOVE Pink&Blue. Wprowadzając na rynek dwie...
Scroll to Top