🤩 Z kodem WEEKEND rabat na cały sklep -20%
Promocje
Menu
Produkty
Szukaj

FLUOR – kontrowersyjny składnik?

Fluor – właściwości

Fluor to pierwiastek kojarzony głównie z utrzymaniem zdrowych zębów. I słusznie – odpowiada za ochronę zębów przed kamieniem nazębnym i próchnicą oraz wykazuje działanie bakteriobójcze. Ale to nie jedyna rola, jaką pełni w organizmie. Właściwości prozdrowotne tego pierwiastka obejmują ponadto wzmocnienie struktury włosów, skóry, ścięgien i mięśni. Fluor występuje naturalnie, a odnajdziemy go w pożywieniu, wodzie a także jest jednym z podstawowych składników środków do higieny jamy ustnej.

Posiada udokumentowane działanie przeciw próchnicy (wbudowuje się w strukturę zęba, zwiększając odporność szkliwa). Na wczesnym etapie może nawet zatrzymać rozwój tej choroby. Warunkiem skuteczności i bezpieczeństwa stosowania produktów z fluorkami jest indywidualny dobór metod i środków profilaktycznych zależny od:
• ekspozycji na związki fluoru pochodzące z innych źródeł
• wieku i stanu zdrowia
• poziomu ryzyka próchnicy

Czy fluor jest szkodliwy ?

Nie, jeśli stosuje się go zgodnie z zaleceniami. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego jest następujące: „Stosowanie fluoru, ze względu na jego wysoką cytotoksyczność i małą różnicę między dawką toksyczną i dawką leczniczą, wymaga inteligentnego postępowania. Nieprzestrzeganie zasad profilaktyki fluorkowej jest czynnikiem ryzyka zatruć ostrych i przewlekłych”.
Zarówno jego niedobór, jak i nadmiar fluoru mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Przy zachowaniu zdrowego rozsądku nie ma powodów do obaw. Zbyt mała ilość fluoru w organizmie sprzyja osłabieniu tkanki zębowej i rozwojowi próchnicy zębów. Natomiast skutki nadmiaru fluoru w organizmie to przede wszystkim rozwój fluorozy, czyli rozmiękczenia i brązowego zabarwienia zębów.

Optymalna dawka

Jak to powiedział ojciec medycyny nowożytnej – Paracelsus: “Wszystko jest trucizną, decyduje tylko dawka”.
Fluor powinien być podawany w optymalnych dla wieku ilościach i stężeniu. Pasty do zębów zawierające około 1000 ppm fluoru (1 mg fluoru na 1 g pasty) działają najefektywniej. Taka dawka zalecana jest również w przypadku dzieci. Ważne jest, aby najmłodsi mieli zapewnioną kontrolę rodziców przy nakładaniu właściwej ilości pasty i szczotkowaniu zębów, a same produkty były przechowywane w miejscach trudno dostępnych. Zalecane jest, aby szczotkowanie zębów z fluorem odbywało się dwukrotnie w ciągu dnia (rano i wieczorem), od pojawienia się pierwszego zęba w jamie ustnej dziecka.
• Dzieci poniżej 2 roku życia: muśnięcie pastą włókien szczoteczki
• Dzieci w wieku 2-5 lat: ilość pasty wielkości ziarnka groszku
Aby dotrzeć do wszystkich kącików i zakamarków jamy ustnej, rodzice powinni mieć swój udział w myciu ząbków najmłodszych. Według dentystów, optymalny czas na samodzielne szczotkowanie ząbków jest wówczas, gdy dziecko samodzielnie potrafi pisać. W przypadku dzieci należy zwracać uwagę, aby nie połykały pasty podczas szczotkowania zębów.

Fluor nie jest jedynym środkiem wykazującym działanie przeciwpróchnicze. Istnieje cała gama składników naturalnego pochodzenia, które wykazują podobny efekt działania, jak np. ksylitol. Jednak wychodząc naprzeciw różnym oczekiwaniom, wśród dzieci jak i rodziców, przygotowaliśmy pasty do zębów z jak i bez fluoru.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pielęgnacja naturalna
Peeling kwasowy do twarzy to skuteczny sposób na poprawę kolorytu i stanu skóry. Jest również niezwykle pomocny w walce z trądzikiem, zaskórnikami i zanieczyszczeniami. Choć...
Pielęgnacja naturalna
Dzieci są naturalnie ciekawe świata i chętnie naśladują dorosłych, zwłaszcza swoich rodziców. Dziewczynki często obserwują swoje mamy podczas codziennych rytuałów pielęgnacyjnych i marzą o własnych...
Pielęgnacja naturalna
Wybór idealnego prezentu na Dzień Mamy może być sporym wyzwaniem. Choć nasze Mamy znamy doskonale i wiemy, co lubią najbardziej, często stajemy przed trudnym wyborem:...
Scroll to Top