Promocje
Menu
Produkty
Szukaj

Recykling opakowań po zużytych kosmetykach

Ziemia nie należy do człowieka, to człowiek należy do Ziemi. Jest uzależniony od środowiska, w którym funkcjonuje i które kształtuje jego warunki życia, dostarczając mu niezbędnych do funkcjonowania czynników. Właśnie dlatego stan środowiska, jego różnorodność i zasoby mają tak ważny wpływ na życie człowieka. Jak odnaleźć balans pomiędzy codziennością a życiem zgodnym z naturą? Zapoznajcie się z mini ekoporadnikiem SYLVECO.

Znaczenie recyklingu

„Kup – wykorzystaj – wyrzuć” – taki model niestety napędza eksploatację zasobów naturalnych i produkuje olbrzymie ilości odpadów, przez co środowisko naturalne uległo i wciąż ulega zniszczeniu w stopniu przekraczającym możliwości regeneracji ekosystemów naszej planety. Właśnie z tej przyczyny coraz bardziej pożądany staje się model gospodarki w obiegu zamkniętym, czyli koncepcja zmierzająca do racjonalnego wykorzystywania zasobów, ale również skłaniająca do ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko wytwarzanych produktów. Produkty te powinny pozostać w gospodarce tak długo, jak tylko możliwe, a produkcja odpadów powinna być ograniczona do niezbędnego minimum. W myśl zasady „mała zmiana duży efekt”, zmiany i działania powinny odbywać się nie tylko w wielkich firmach, ale także w naszych domach. Dlatego ważne jest, aby nie tylko ograniczać zużycie zasobów, ale także dać „drugie życie” przedmiotom, które już posiadamy. Możliwości jest wiele, liczy się kreatywność i świadomość tego, że Ziemia jest tylko jedna. Nawet najbardziej zaawansowane sortownie odpadów nie zastąpi segregacji u źródła – czyli przez nas samych, bezpośrednich wytwórców odpadów.

Zalety recyklingu

Większość towarów, które kupujemy na co dzień, zawiera w sobie elementy zrobione z plastiku, szkła czy aluminium, to tworzywa, które można ponownie wykorzystać. Posegregowane przestają być bezużytecznym odpadem, a stają się wartościowym surowcem. Poziom recyklingu wszystkich opakowań znajdujących się w naszych domach wynosi zaledwie 40 procent, a mógłby wynosić o wiele więcej. Opakowania po środkach do czyszczenia, szamponach, kremach to wszystko powinno trafić do recyklingu. Zużycie tworzyw do produkcji opakowań stale wzrasta, niektóre z nich używane są przez nas przez bardzo krótki czas, następnie trafiają do odpadów zmieszanych albo co gorsze zostają spalone w piecach domowych, dlatego ważna jest informacja jak postępować z poszczególnymi opakowaniami. Coraz większy nacisk na prawidłową segregację kładą producenci kosmetyków, którzy edukują swoich klientów co należy zrobić z opakowaniem po wytworzonym przez nich produkcie. Zmienia się też ich strategia, zobowiązują się do redukcji zużycia plastiku w opakowaniach, wprowadzają biodegradowalne alternatywy oraz opakowania z recyklatów. Warto segregować odpady w swoim otoczeniu, w pracy, w domu, przez to przyczyniamy się do zmian na lepsze, dodatkowo recykling ma sens ze względów ekologicznych, jak i ekonomicznych. Szkło i aluminium podlegają recyklingowi w 100%, można je przetwarzać nieskończoną ilość razy, a produkty z nich wytworzone nie tracą swojej jakości. Tworzywa sztuczne powstają z pochodnych ropy naftowej, jej zasoby również są ograniczone, a wydobycie bardzo kosztowne. Zamiast ją zużywać, można wykorzystać tworzywa, które zostały już wyprodukowane jako wysokokaloryczne źródło energii lub jako surowiec wtórny.

Większość produktów życia codziennego zawiera w sobie zarówno elementy zrobione z plastiku, szkła czy aluminium, więc są to tworzywa, które można ponownie wykorzystać. Posegregowane przestają być bezużytecznym odpadem, a stają się wartościowym surowcem. Poziom recyklingu wszystkich opakowań znajdujących się w przeciętnym domu wynosi jednak tylko około 40%. Dzięki segregacji odpadów w swoim otoczeniu, w pracy czy w domu, mamy bezpośredni wpływ na zmianę na lepsze, dodatkowo recykling ma sens ze względów ekologicznych, jak i ekonomicznych.

Szkło i aluminium podlegają recyklingowi w 100%. Oznacza to, że można je przetwarzać nieskończoną ilość razy, a produkty z nich wytworzone nie tracą swojej jakości. Tworzywa sztuczne powstają z pochodnych ropy naftowej, jej zasoby również są ograniczone, a wydobycie bardzo kosztowne. Zamiast ją zużywać, można wykorzystać tworzywa, które zostały już wyprodukowane jako wysokokaloryczne źródło energii lub jako surowiec wtórny.

Wśród bezpośrednich zalet recyklingu warto wyróżnić:

 • zmniejszenie obciążenia środowiska naturalnego, w tym gleb, wody i powietrza,
 • zmniejszenie ilości odpadów na wysypiskach (wiąże się to również z redukcją kosztów ich utrzymywania przez gminy),
 • ponowne wykorzystanie surowców i materiałów, bądź przetworzenie ich na nowe,
 • redukcję zużycia surowców naturalnych,
 • zmniejszenie wydatków,
 • zmniejszenie zużycia energii.

Jak postępować z opakowaniami po zużyciu kosmetyków SYLVECO?

Jeśli zastanawiacie się gdzie zaczyna się recykling, odpowiedź jest prosta: już w domu, kiedy wrzucacie opakowanie do odpowiedniego pojemnika na odpady. Surowce wtórne, które oddziela się od reszty odpadów, mogą zostać poddane przetworzeniu na nowe produkty, dając im szanse na „nowe życie”. Bardzo istotne znaczenie ma więc wstępna segregacja – opakowanie powinno być dokładnie opróżnione (nie musi być umyte) i umieszczone w odpowiednim pojemniku na odpady. Kolejno – odbiór, czyli wstępnie posortowane odpady surowcowe są odbierane przez przedsiębiorstwa oczyszczania, firmy komunalne i przewożone do sortowni odpadów. Następnym etapem jest sortownie – przed przekazaniem do recyklingu, odpady są posegregowane na specjalnych liniach sortujących. Finalnym etapem jest recykling i produkcja nowych opakowań – posortowane opakowania kierowane są do zakładów recyklingu.

W zależności od materiału (szkło, metal, plastik, papier i tektura) – proces recyklingu jest nieco inny, gdyż każdy materiał wymaga odmiennej technologii.

Filozofia marki SYLVECO

Kosmetyki SYLVECO wyposażone są w odpowiednie oznakowania. Na każdym kartoniku, butelce czy słoiczku widnieją odpowiednie oznaczenia, które w przejrzysty sposób określają, w którym pojemniku na odpady umieścić puste opakowanie – dzięki czemu zyska ono drugie życie, bez przyczyniania się do produkcji odpadów tylko do zbierania surowców.

Jak wyglądają oznakowania?

 • Niebieski piktogram symbolizuje – papier, np. kartoniki
 • Żółty piktogram symbolizuje – butelki, nakrętki z tworzywa, oraz z aluminium
 • Zielony piktogram symbolizuje – szkło

Prawidłowe sposoby segregacji:

Niebieski pojemnik – PAPIER
Do tego kosza należy umieścić wszystkie wyprodukowane z papieru śmieci, które można ponownie przerobić. Są to: niepokryte folią opakowania z papieru, kartony, artykuły papiernicze i biurowe: zeszyty, notesy, notatki, teczki, papier od drukarki, zniszczone książki, czasopisma, gazety, ulotki, biuletyny, instrukcje.

Zielony pojemnik – SZKŁO
Do tego kontenera wrzucamy wszystkie odpady wykonane ze szkła, a więc: butelki po napojach i alkoholu; szklane pojemniki po żywności (słoiki), buteleczki i słoiczki po kosmetykach, pamiętając jednak, że wszystkie zakrętki i wieczka należy umieścić w pojemniku na odpady z tworzywa sztucznego i metalu.

Żółty pojemnik – METALE I TWORZYWA SZTUCZNE:
W tym pojemniku powinny znaleźć się następujące grupy odpadów: kartonowe opakowania po nabiale (np. mleku) i napojach, zakrętki i wieczka, opakowania z tworzywa sztucznego po żywności, środkach chemicznych i kosmetykach (PET, HDPE, PE, PP, LDPE), puszki, folia aluminiowa, woreczki i worki z folii, plastikowe torby na zakupy.

Firma SYLVECO wykorzystuje wyłącznie opakowania wykonane z tworzyw nadających się do recyklingu, takie jak:

 • szkło (słoiczki na kremy, butelki na hydrolaty i oleje)
 • aluminium (zakrętki słoiczków)
 • makulatura jednostronnie bielona (kartoniki-opakowania bezpośrednie)
 • tworzywa sztuczne: PP, rPET, HDPE, HDPE I’m Green, PE (butelki, tubki, sztyfty, dozowniki)

Na opakowaniach i etykietach produktów zamieszczono dodatkowo informację:
„ODPOWIADAMY ZA PRODUKT I JEGO OPAKOWANIE” wraz z informacją na temat tworzyw, z jakich zostały wykonane poszczególne części opakowania (w celu ułatwienia segregacji).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pielęgnacja naturalna
Jesteś w trakcie planowania podróży lub pakowania wakacyjnej walizki, ale nie masz pojęcia, jakie kosmetyki możesz ze sobą zabrać na pokład samolotu? Zanim wyruszysz w...
Pielęgnacja naturalna
Wrastające włoski po depilacji to problem, który dotyka wielu osób. Jeśli zmagasz się z tą dolegliwością, z pewnością wiesz, jak uciążliwe mogą być zaczerwienienia, swędzenie...
Pielęgnacja naturalna
Peeling kwasowy do twarzy to skuteczny sposób na poprawę kolorytu i stanu skóry. Jest również niezwykle pomocny w walce z trądzikiem, zaskórnikami i zanieczyszczeniami. Choć...
Scroll to Top