Starzenie skóry jest jak najbardziej naturalnym procesem, którego w żaden sposób nie jesteśmy w stanie zatrzymać. Charakterystycznym symptomem starzenia się skóry są zmarszczki. Ich powstawaniu sprzyja nie tylko upływający czas, lecz także wiele innych czynników, które często można wyeliminować.
Jak spowolnić procesy starzenia się skóry? – Rodzaje zmarszczek
- Mimiczne, czyli zagłębienia w skórze wynikające z częstych skurczów mięśni mimicznych, najczęściej wokół oczu, ust i na czole.
- Statyczne, inaczej utrwalona forma zmarszczek mimicznych, widoczne bez względu na mimikę.
- Grawitacyjne, które powstają wraz z utratą sprężystości skóry i zmianą konturów twarzy.
- Posłoneczne, to bruzdy wynikające z pogrubienia warstwy rogowej pod wpływem promieni UV.
- Senne, to konsekwencja powtarzającego się niewłaściwego ułożenia podczas snu.
- Linowe, powstające w wyniku odwodnienia naskórka, wygładzają się po odzyskaniu właściwego poziomu nawilżenia skóry.
Jak spowolnić procesy starzenia się skóry? – Proces starzenia
Zmiany charakterystyczne dla skóry dojrzałej to także spadek elastyczności i jędrności skóry, owal twarzy staje się nieregularny, opadają kąciki oczu i ust, pojawia się drugi podbródek, pogłębiają się bruzdy nosowo-wargowe. Dokucza również szorstkość i suchość skóry, wzmożone złuszczanie naskórka, przebarwienia na twarzy i na dłoniach. Proces starzenia się skóry obejmuje jej poszczególne warstwy: tkankę tłuszczową, skórę właściwą, naskórek.
Jak spowolnić procesy starzenia się skóry? – Jak zapobiegać starzeniu się skóry?
Dobra wiadomość jest taka, że proces starzenia skóry i moment pojawienia się zmarszczek można znacznie opóźnić poprzez odpowiedni sposób pielęgnacji oraz zdrowy tryb życia. Prawidłowo prowadzona pielęgnacja, na każdym etapie powinna mieć jednak charakter kompleksowy i opierać się na trzech podstawowych działaniach takich jak profilaktyka, regeneracja i stymulacja.
Kosmetyki przeciwzmarszczkowe (przesuń w bok, aby zobaczyć więcej produktów)
- Profilaktyka, czyli zapobieganie starzeniu, poprzez odpowiednio dobraną pielęgnację. Dlatego szukajmy na półkach w aptekach, czy drogeriach kremów z aktywnymi składnikami takimi jak witamina A, C, E, B. Polecamy np. VIANEK Przeciwzmarszczkowy krem do twarzy na dzień do cery suchej. Koniecznie stosujmy filtry przeciwsłoneczne – słońce wysusza skórę, podkreśla zmarszczki i przyczynia się do powstawania przebarwień.
- Regeneracja, czyli odżywianie, nawilżanie, dotlenianie, ujędrnianie, lifting. Składniki najlepiej spełniające te kryteria to m.in kwas hialuronowy, koenzym Q10, oleje naturalne np. jojoba, arganowy. Tutaj do woli możemy korzystać z wszelkich dobrodziejstw kremów, serum, maseczek, które w swoim składzie mają cały wachlarz składników aktywnych. Na noc warto wybrać bogate kremy odżywcze i serum o konsystencji kremu, czy olejku. Na dzień najlepiej wybrać lżejsze kremy przeciwzmarszczkowe i optycznie wygładzające połączone z żelowym serum. Ze względu na wrażliwość, najtrudniejsze w pielęgnacji są okolice oczu, które starzeją się najszybciej. Nie należy, więc oszczędzać na takim kremie, ponieważ tutaj potrzebne jest znaczne wzmocnienie struktury skóry. Często zapomina się o szyi, która również podlega procesom starzenia i potrzebuje kosmetycznego wsparcia.
- Złuszczanie naskórka – Regularnie usuwaj martwy naskórek. Dzięki temu zminimalizujesz widoczność zmarszczek, delikatnie wygładzisz skórę i poprawisz jej ukrwienie. Tutaj najlepsze zastosowanie znajdą kosmetyki zawierające kwasy np. glikolowy, migdałowy oraz retinoidy.
Moment, w którym skóra staje się dojrzała, jest trudny szczególnie dla kobiet. Pamiętajmy jednak, że czasu nie można cofnąć, a dyskomfort i stres nie zdadzą się na nic, tylko pogorszą kondycję naszej skóry. Dlatego najlepiej polubić swój wiek i związane z nim prawa. Warto uwierzyć, że skóra też może się ładnie starzeć. Najważniejsze jednak żeby była naturalna i zadbana 🙂
Opracowała Kinga Koriakowska
Zostaw odpowiedź