Promocje
Menu
Produkty
Szukaj

Jakie kadzidła są najlepsze?

Kadzidła kojarzą się nam najczęściej z dalekimi Indiami i krajami Azjatyckimi, jednak jak się okazuje pierwszymi, którzy docenili działanie ziół w postaci kadzideł, byli rdzenni Amerykanie. W swoich rytuałach używali do okadzania liści białej szałwii, która po dziś dzień traktowana jest przez ich potomków, jako święta i wyjątkowa.

Jakie kadzidła są najlepsze? – Właściwości kadzideł ziołowych 

Nie trzeba być tajemniczą czarownicą, znającą sekretne zaklęcia czy indiańskim szamanem, aby po nie sięgać. Również w zaciszu naszych domów możemy cieszyć się ich wyjątkowym aromatem, który przynosi ukojenie. Zapachy mają swoją moc – uspokajają, pobudzają zmysły, a do tego udrażniają drogi oddechowe. Mają działanie relaksujące, także po ciężkim dniu sprawdzą się doskonale. Gwarantują lepszy sen, w ciągu dnia wspomagają koncentrację i odganiają negatywne myśli. 

Jakie kadzidła są najlepsze? – Jakie zioła najlepsze? 

Do kadzideł najlepiej używać aromatycznych ziół, kwiatów i kory drzew, rosnących w naszym najbliższym otoczeniu. Modne palo santo i biała szałwia, przemierzają bardzo długą drogę, aby do nas trafić. Co ważne, a zarazem smutne, obecnie pod ich uprawę, pod wpływem zwiększonego popytu i mody, dewastowana jest naturalna bioróżnorodność ich pierwotnych terenów! Na początku warto zaznajomić się z zielnikiem i metodą prób i błędów zacząć sprawdzać poszczególne zioła. Im więcej olejków eterycznych w roślinie tym lepiej się pali i intensywnie pachnie, jednak nie wszystkie zioła będą miały przyjemną woń przy spaleniu. 

Najlepsze będą: 

  • Bylica piołun, ziołowy aromat, który przy spalaniu staje się ciepły, drzewny, wykazuje działanie uspokajające i poprawia jakość snu. 
  • Krwawnik, słodki ziołowo-cytrynowy aromat, podobnie do rumianku, to ta sama rodzina, ma działanie bakteriobójcze i wzmacniające. 
  • Lawenda, zapach przez każdego z nas rozpoznawany, cytrusowo-słodki zapach, działa uspokajająco i odprężająco, ma działanie oczyszczające. 
  • Szałwia, nie biała, tylko lekarska, miododajna roślina, którą znajdziemy w każdym ogródku, pali się charakterystycznym cytrynowym zapachem. Udrażnia zatkane zatoki, pomaga w lepszym oddychaniu, łagodzi lekkie stany niepokoju.  
  • Tymianek, o mocnym, cytrynowym zapachu, już w starożytnym Egipcie używany był do kadzideł. Oczyszcza przestrzeń, uspokaja, działa odprężająco na całe ciało.  
  • Rozmaryn, pobudza i wzmacnia pamięć. Ma silny, żywiczny aromat, który działa pobudzająco na zmysły. 
  • Chmiel, dym z tej rośliny zmniejsza apetyt i uspokaja, a także wpływa na dobry sen. 
  • Sosna, szczególnie jej igły oczyszczają powietrze i korzystnie wpływają na nasze płuca. 
  • Róża, jej płatki działają uspokajająco i wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie. 
  • Werbena, w baśniach i legendach to zioło na wampiry i święta roślina u Celtów. Działa wzmacniająco, ma orzeźwiający, cytrynowy zapach.  
  • Jałowiec, jego dym, kiedyś wypędzał złe duchy, teraz doskonale daje sobie radę z owadami i pająkami. Pachnie przyjemnym drzewnym zapachem i pobudza. 
  • Mięta pieprzowa, jej zapach odświeża i pobudza, stymuluje do działania i poprawia nastrój. 

Jakie kadzidła są najlepsze? – Zioła w naszej kuchni

Ziołowe składniki do naszych kadzideł znajdziemy również w kuchni. Liście laurowe, skórka z pomarańczy, goździki, bazylia czy anyż także doskonale nadają się do okadzania. Wszystkie zebrane przez nas kompozycje ziołowe wiążemy w pąki naturalnym sznurkiem, najlepiej jutowym lub bawełnianym i zostawiamy w ciepłym miejscu do wyschnięcia. Gdy nasze kadzidło wyschnie,  należy go rozpalić i wdychać wonny dym. Możemy również, użyć do tego kadzielnicy, wykorzystując stare naczynie lub ceramiczną miseczkę, którą wypełniamy piaskiem lub solą. Na to kładziemy węgielek trybularzowy (do kupienia w sklepie z akcesoriami do palenia tytoniu), który rozpalamy i czekamy aż się cały rozżarzy. Na niego kładziemy nasze ziołowe kadzidło i wdychamy zdrowotny dym. Należy jednak pamiętać, że do palenia nie możemy używać normalnego węgla czy takiego specjalnego do grilla. Kadzidła należy palić do ok. 30 min i powtarzać ten zabieg co drugi lub trzeci dzień. Po zakończonym okadzaniu, przytrzymajmy przez kilka minut dym w pomieszczeniu, a potem otwórzmy okna i dokładnie wywietrzmy, zapach pozostanie na dużej. Ziołowe kadzidła nie są jednak dobre dla wszystkich, nie zaleca się ich astmatykom oraz osobom, które mają problem z układem oddechowym.

1 thoughts on “Jakie kadzidła są najlepsze?”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pielęgnacja naturalna
Temat świadomej pielęgnacji staje się coraz bardziej powszechny. Podczas zakupów nie sięgamy już po przypadkowe kremy z półek sklepowych, a dokładnie analizujemy składy kosmetyków, szukając...
Pielęgnacja naturalna
Z radością ogłaszamy, że do rodziny ALOESOVE dołączają dwie nowe linie kosmetyków naturalnych, które zrewolucjonizują codzienną pielęgnację twarzy – ALOESOVE Pink&Blue. Wprowadzając na rynek dwie...
Pielęgnacja naturalna
Choć coraz więcej osób, w poszukiwaniu naturalnych i skutecznych metod wzmacniania oraz przyspieszania porostu włosów, sięga po wcierkę do skóry głowy, wciąż jest to niedoceniany...
Scroll to Top