Lato to czas, kiedy nasza skóra potrzebuje szczególnej troski. Promieniowanie UV, wysokie temperatury i wilgotność powietrza mogą wpłynąć na jej kondycję i wygląd. Dlatego to okres, w którym powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dobór kosmetyków do pielęgnacji twarzy. O fotouczulających składnikach pisaliśmy już w poprzednim wpisie. Dziś przyjrzymy się bliżej kwasom, których latem lepiej unikać i tym, które w tym okresie mogą poprawić kondycję naszej cery.
Trzy kwasy, których latem lepiej unikać
Latem lepiej zrezygnować z kwasów o dużych stężeniach, które mogą powodować łuszczenie i uwrażliwienie skóry na promieniowanie UV. Z peelingami chemicznymi bazującymi na kwasach o silnych stężeniach lepiej poczekać do jesieni. Oto kwasy, których latem lepiej unikać:
- Kwas pirogronowy: Jego zastosowanie może prowadzić do nadmiernego podrażnienia skóry w kontakcie ze szkodliwym promieniowaniem UV.
- Kwas TCA (trójchlorooctowy): To silny peeling chemiczny, który może uczulać skórę na słońce i zwiększać ryzyko poparzeń.
- Kwas glikolowy: wysokie stężenie tego kwasu może prowadzić do podrażnienia i nadwrażliwości skóry, zwłaszcza w połączeniu z ekspozycją słoneczną.
Kwasy, które można stosować latem
Mimo, że stosowanie latem kwasów wciąż budzi negatywne emocje, ich działanie może mieć pozytywny wpływ na kondycję naszej skóry, która pod wpływem słońca często staje się przesuszona i mało elastyczna. Regularne stosowanie niektórych kwasów podczas codziennej pielęgnacji może polepszyć kondycję skóry, mieć działanie seboregulujące, a nawet chronić przed konsekwencjami fotostarzenia. Oto lista kilku składników, które świetnie sprawdzają się w pielęgnacji skóry w okresie letnim. Pamiętaj, aby kosmetyki zawsze dobierać do typu cery i jej aktualnych potrzeb.
Kwasy do cery suchej
- Kwas mlekowy: W odpowiednich stężeniach działa nawilżająco, wygładza skórę i poprawia jej strukturę. Jest pomocny w walce z przebarwieniami – poprawia koloryt skóry i przywraca jej naturalny blask.
- Kwas migdałowy: świetnie złuszcza naskórek i rozjaśnia przebarwienia (również te posłoneczne).
- Kwas laktobionowy: Doskonały dla wrażliwej cery, nawilża, regeneruje barierę hydrolipidową i działa antyoksydacyjnie.
Kwasy do cery tłustej i trądzikowej
- Kwas azelainowy: Skuteczny w walce z trądzikiem, trądzikiem różowatym, przebarwieniami i problemami skórnymi. Ma właściwości antyoksydacyjne.
- Kwas migdałowy: odpowiada za spłycenie zmarszczek, rozjaśnienie blizn, regulację łojotoku oraz pomaga w walce z wypryskami.
- Kwas salicylowy: idealnie sprawdza się w pielęgnacji cery tłustej, skłonnej do wyprysków i zaskórników. Dodatkowo wyrównuje koloryt skóry i rozjaśnia przebarwienia.
Kwasy do cery mieszanej
- Kwas mlekowy – reguluje wydzielanie sebum w strefie “T” i intensywnie nawilża pozostałe partie twarzy.
- Kwas migdałowy – reguluje produkcję sebum, poprawia koloryt skóry i niweluje przebarwienia.
- Kwas szikimowy – działa przeciwtrądzikowo i seboregulująco, jest na tyle delikatny, że w niskim stężeniu może być stosowany zarówno w wieczornej, jak i porannej, letniej pielegnacji twarzy.
Kwasy do cery normalnej
- Kwas ferulowy: Silny antyoksydant, który zwalcza wolne rodniki, zapobiegając przedwczesnemu starzeniu się skóry. Świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry z przebarwieniami, przyspiesza także gojenie się blizn.
- Kwas laktobionowy: sprawdzi się w pielęgnacji cery skłonnej do podrażnień, działa nawilżająco oraz zmiękczająco, wzmacnia uszkodzoną barierę hydrolipidową i wykazuje właściwości antyoksydacyjne.
Zasady stosowania kwasów latem
Aby stosowanie kwasów było dla nas latem w pełni bezpieczne, należy przestrzegać kilka istotnych zasad:
- Stosuj kremy z wysokim filtrem – używanie delikatniejszych kwasów nie oznacza, że możemy zrezygnować z fotoprotekcji. Kwasów używaj zawsze w parze z kremem o wysokim filtrze SPF i pamiętaj o reaplikacji w ciągu dnia. To pomoże Ci uniknąć ewentualnych przebarwień posłonecznych czy nawet poparzeń skóry.
- Zachowaj umiar – lato to spore wyzwanie dla naszej skóry. Mocne słońce, upały, kąpiele słoneczne w połączeniu z drażniącymi składnikami kosmetyków (jak niektóre kwasy) mogą powodować przesuszenie skóry i zaburzenie bariery hydrolipidowej. Dlatego w codziennej pielęgnacji pamiętaj o składnikach, które nawilżą i ukoją Twoją skórę, takich jak ceramidy, kwasy tłuszczowe, aloes, wąkrota azjatycka czy panthenol. Znajdziesz je np. Kojącej lub łagodzącej serii VIANEK i w kosmetykach ALOESOVE.
- Nie nakładaj kwasów na podrażnioną czy mocno opaloną skórę – nadmierna ekspozycja na słońce może sprawić, że skóra staje się bardzo wrażliwa, zaczerwieniona i piekąca, a dodatkowe złuszczanie jej nie jest najlepszym pomysłem. Podczas stosowania kwasów lepiej unikać słońca, stawiając przede wszystkim na intensywne nawilżenie i regenerację. Świetnym wyborem po kuracjach kwasami jest okluzyjny Krem do twarzy Simple Face Cream FEEDSKIN , który regeneruje i chroni skórę przed podrażnieniami.
- Nie stosuj dodatkowych peelingów – jeśli stawiasz na kurację kwasami, Twoja skóra nie potrzebuje dodatkowego złuszczania. Dodatkowe wykonywanie peelingów może prowadzić do nadwrażliwości i wywoływać reakcję obronną skóry, jaką jest… nadprodukcja sebum! Na czas stosowania kwasów warto zrezygnować ze szczotek sonicznych czy peelingów enzymatycznych.
W pielęgnacji skóry latem warto być wyjątkowo ostrożnym, jeśli chodzi o stosowanie kwasów. Nie oznacza to jednak, że należy z nich całkowicie rezygnować. Dobór odpowiednich składników może pomóc w zachowaniu pięknej i zdrowej cery nawet w trakcie letnich upałów.