📦 Dostawa już od 8,99 zł
📦 Dostawa już od 8,99 zł
Promocje
Menu
Produkty
Szukaj

Pielęgnacja skóry dziecka z AZS

Po dziewięciu miesiącach oczekiwania pojawia się w domu mały człowiek. Dziecko. Jest to niesamowite wyzwanie. Ekscytujące, nowe, często również stresujące. Rodzice z uwagą obserwują rozwój dziecka, jego zachowania oraz stan zdrowia. Uwagę należy w szczególności zwrócić na stan skóry. U maluszka jest wyjątkowo delikatna – kilka razy cieńsza od skóry dorosłego człowieka. Typowym problemem jest występowanie odparzeń, które powstają na skutek przegrzania maluszka czy też wysypek. U najmłodszych często dochodzi również do nadmiernego wysuszenia skóry wówczas może wystąpić swędzenie. Uciążliwą chorobą dotykającą dzieci coraz częściej jest Atopowe Zapalenie Skóry.

Czy to tylko wysypka?

Podczas wieczornego rytuału kąpiel – nawilżanie – masaż można zaobserwować jak zachowuje się skóra dziecka. Jest to niezwykle ważne. Wprowadzając nową dietę czy kosmetyki istotna jest reakcja na nowości. Skóra dziecka nie posiada jeszcze odpowiednio ściśle wykształconych warstw naskórka. Stąd, jeśli pojawia się wysypka powodów może być wiele owoc, kosmetyk, suche powietrze. Jak rozpoznać czy to Atopowe Zapalenie skóry? Niestety obecnie dotyka ono co piąte dziecko. Objawy są dosyć charakterystyczne. Najczęściej ten rodzaj zmian można trafnie określić jako „swędzenie wywołujące wysypkę”. Najpierw dziecko odczuwa swędzenie a drapanie czy pocieranie wywołuje wysypkę. Nadmiernie wysuszona skóra, zaczerwienienie i silny świąd to pierwsze sygnały, które powinny zaniepokoić rodziców, ale w zależności od wieku dziecka obraz choroby może się różnić.

Zanim się pojawi

Warto sprawdzić czy w rodzinie występowały przypadki tego schorzenia, nawet na etapie wczesnego dzieciństwa. Jeśli już wywiad rodzinny mamy przeprowadzony i wynika z niego, że dziecko może być obciążone, warto zastosować środki zapobiegawcze. Lekarze zalecają jak najdłuższe karmienie naturalne. Jest to jedna z najbardziej skutecznych metod zapobiegawczych. Również otoczenie w którym przebywa maluszek ma ogromne znaczenie. Istotne jest organicznie występowania alergenów w postaci roztoczy czy pochodzących od zwierząt. Oczywistym również jest fakt, iż dziecko nie może być narażane na dym tytoniowy.

Co jeszcze można zrobić aby zminimalizować przykre objawy z jakimi może borykać się maluszek? Profilaktyka w przypadku każdej przypadłości to pierwszy i jeden z najważniejszych kroków. W przypadku AZS należy unikać przegrzewania i pocenia się, przebywania w gorących pomieszczeniach. Małe dzieci powinny być ubierane „na cebulkę”, aby ograniczyć przegrzanie organizmu prowadzące do występowania swędzenia.

Tu rodzi się pytanie jaki materiał będzie najbezpieczniejszy? Ubrania z wełny, włókien syntetycznych a także mniej delikatnych tkanin powinny pozostać na dnie szafy. Materiały te mogą spowodować dodatkowe podrażnienia. Również środki stosowane do prania nie pozostają obojętne. Tu należy wybrać odpowiednie bez środków zapachowych i wybielaczy. Najlepiej przeznaczone dla alergików.

Odpowiednia pielęgnacja skóry z AZS

W sytuacji, gdy nasz maluszek boryka się z problemem AZS, należy częściej sięgać po kosmetyki nawilżające i natłuszczające. W takim przypadku stosowanie oliwki, czy kremu może być wskazane nawet codziennie.

Związany z AZS silny świąd jest szczególnie trudny do zniesienia dla dzieci. Może powodować rozdrażnienie, niepokój, a nawet bezsenność, co wywołuje dodatkowy stres, mogący skutkować zaostrzeniem objawów. Dodatkowo, świąd prowokuje rozdrapywanie, co prowadzi do wtórnych nadkażeń. Dlatego zredukowanie świądu i zaczerwień jest niezwykle ważne.

Atopia jest najbardziej uciążliwa w wieku niemowlęcym oraz dziecięcym. Dlatego powstała seria Sylveco dla Dzieci o prostym ale mocno nawilżającym składzie, bez dodatku syntetycznych kompozycji zapachowych, które mogłyby podrażnić skórę Maluszka.

-25%
4.75/5
(16)

27,00

-25%
4.76/5
(25)

28,50

5.00/5
(10)

15,00

Zmiany skórne związane z AZS są nie tylko problemem estetycznym, ale również wiążą się z uciążliwymi dolegliwościami jak świąd, pieczenie. Oprócz emolientów, jako substancji zapobiegających utracie wody z naskórka i zmiękczających, warto wzbogacić pielęgnację o substancje łagodzące i wspomagające gojenie się tych zmian, czy nawet przeciwświądowe jak allantoina, pantenol, betulina, bisabolol.

Częścią odpowiedniej pielęgnacji są także kąpiele z zastosowaniem odpowiednich środków myjących. Należy pamiętać, aby nie pocierać skóry dziecka ręcznikiem, a jedynie delikatnie go przykładać, by ją osuszyć. Warto mieć również na uwadze, że AZS jest schorzeniem nieuleczalnym – dlatego nawet, jeśli uda nam się zagoić zmiany skórne, należy pamiętać o szczególnej pielęgnacji skóry dziecka z AZS, by zapobiegać reemisji, a także łagodzić ponowny przebieg choroby.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pielęgnacja naturalna
Dzieci są naturalnie ciekawe świata i chętnie naśladują dorosłych, zwłaszcza swoich rodziców. Dziewczynki często obserwują swoje mamy podczas codziennych rytuałów pielęgnacyjnych i marzą o własnych...
Pielęgnacja naturalna
Wybór idealnego prezentu na Dzień Mamy może być sporym wyzwaniem. Choć nasze Mamy znamy doskonale i wiemy, co lubią najbardziej, często stajemy przed trudnym wyborem:...
Pielęgnacja naturalna
Delikatna skóra wokół oczu jest wyjątkowo narażona na pojawianie się zmarszczek. Chyba każda z nas chciałaby, aby linie wokół oczu były mniej widoczne, a głębokie...
Scroll to Top