Promocje

Menu

Produkty

Szukaj

Pielęgnacja stóp – jak zadbać o stopy w domu?

Dlaczego właśnie stopy stanowią ważną część naszego ciała? Nasze stopy to podpora dla całego ciała, dzięki nim możemy się poruszać, biegać czy skakać. W nich znajduje się 72 tys. zakończeń nerwowych, więc niech nas nie dziwi, że czujemy nawet mały kamyk, który wpadnie nam do buta. Stopy są przekaźnikami bodźców do najważniejszych części ciała. Zatem jak zadbać o stopy w domu?

1. Chodź boso

Najlepsze obuwie – to brak obuwia, tak mawiał kiedyś Hipokrates. Dlatego, gdy mamy możliwość, starajmy się chodzić boso. Chodzenie bez butów jest korzystne dla zdrowia. Wzmacnia ono mięśnie i więzadła. Koryguje płaskostopie, zapobiega bólom pleców i poprawia naszą postawę. Odpręża i wycisza. Od dawien dawna spacer gołymi stopami stanowi sprawdzony sposób na bezsenność, poprawia krążenie krwi i wzmacnia naszą odporność. Chodzić możemy po każdej naturalnej powierzchni. Nasze stopy lubią piasek, kamienie w rzece i trawę. Pamiętajmy również o ćwiczeniach stóp. Chodzenie na palcach, piętach, czy zewnętrznych krawędziach oraz chwytanie palcami stóp małych przedmiotów, wzmocnią mięśnie podbicia. Każdy z nas przecież pamięta z przedszkola zawijanie chusteczki palcami stóp, to nudne ćwiczenie gimnastykuje nam mięśnie palców. Ćwiczenie tych mięśni jest bardzo ważne, bo to między innymi dzięki nim stopy stanowią także źródło informacji o podłożu.

2. Masuj stopy

W Indiach wierzy się, że masaże pomagają zachować zdrowie oraz równowagę fizyczną i psychiczną. Łączą się z praktykowaną przez większy procent społeczeństwa medycyną ajurwedyjską. Do masażu dobierane są specjalne olejki, np. ziołowy vata zalecany do skóry suchej, który poprawia cyrkulację, czy olejek sezamowy, wygładzający skórę i usuwający obrzęki mięśni. Zgodnie z zasadą akupresury najważniejsze zgrupowanie stref refleksyjnych znajduje się na stopach. Masaż owych stref powoduje lepszy przepływ krwi i bioenergii, które docierają do organu powiązanego z daną strefą. Od czasu do czasu warto zafundować naszym stopom lekki masaż, najlepiej przy użyciu kremu do stóp. Zaczynamy od delikatnego ucisku palców, potem wykonujemy okrężne ruchy masujące na podeszwach. Taki masaż doskonale relaksuje i łagodzi bóle śródstopia.

3. Prawidłowo pielęgnuj

Skóra na stopach jest prawie dwukrotnie grubsza niż na innych partiach ciała, za to ma cieńszą tkankę podskórną. Często więc ulega przesuszeniu i zrogowaceniu, dlatego należy o nią szczególnie dbać. Nasze stopy lubią kąpiel – odpowiednio przygotowana relaksuje i odżywia je. Klasyczna kąpiel powinna trwać około 10- 15 minut. Stopy moczymy w ciepłej wodzie z dodatkiem ziół, olejków eterycznych lub soli leczniczej. Dużą popularnością cieszy się sól z Morza Martwego, która w swoim składzie zawiera duże ilości minerałów. Wzmacnia ona naturalną barierę ochronną, nawilża warstwę rogową skóry i zmiękcza. Dodatkowo działa przeciwgrzybiczo i łagodzi wszelkie stany zapalne skóry. Do kąpieli polecane są również zioła. Najlepsze dla stóp to skrzyp polny, który dodatkowo wzmocni paznokcie, szałwia lekarska, stosowana w przypadku nadmiernej potliwości, czy rumianek, pomocny w stanach zapalnych skóry. Do kąpieli warto również dodać witaminę A+ E , którą kupimy w każdej aptece. Pękające pięty to zmora wielu pań. Są one następstwem mocnego przesuszenia i szybkiego rogowacenia naskórka. Często powodem pękania jest brak witamin, głownie witaminy A i E. W walce z tym problemem bardzo dobrze sprawdzą się olejki – rycynowy, czy migdałowy. Bardzo dobrze na pięty działa również kąpiel w krochmalu lub w siemieniu lnianym. Taka kąpiel przyniesie ukojenie i przyspieszy regeneracje naskórka pięt.

Nasze stopy nie pogardzą również peelingiem. Każdy peeling ma działanie keratolityczne, więc świetnie poradzi sobie z usunięciem zgrubień na stopach. Pamiętajmy o tym, by był delikatny, gdyż nadmierne tarcie naskórka powoduje zwiększenie rogowacenia. Najlepiej wykonywać go po wymoczeniu stóp. Po takim zabiegu nasza skóra jest lepiej ukrwiona, dotleniona i oczyszczona. Peelingi gruboziarniste wystarczy stosować raz w tygodniu, drobnoziarniste można nawet codziennie. Peeling dostosowujemy do własnych potrzeb. Możemy wybierać w tych z półek sklepowych, wyposażonych w substancje o właściwościach zmiękczających lub przeciwgrzybicznych np. z lanoliną, czy olejkami. Są też peelingi wzbogacane substancjami dodatkowymi, które pomagają usunąć inne mankamenty, np. peeling z ekstraktem z mięty przy poceniu, czy z cynamonem przy problemach z krążeniem. Nie zapominajmy jednak o domowych peelingach, które z łatwością zrobimy z cukru, płatków owsianych, czy zmielonych łupinek orzecha.

Na koniec – krem. Powinien odżywiać i regenerować naskórek. Warto, by zawierał m.in. witaminy B i E, alatoninę, glicerynę, hialuronian sodu, oleje (np. z pestek winogron lub słodkich migdałów). W przypadku silnych zrogowaceń stosuje się kremy, zawierające mocznik i kwas salicylowy, które mają działanie zmiękczające i złuszczające. Do stóp, które nadmiernie się pocą, dobrze sprawdzą się lekkie kremy lub żele o właściwościach dezodorujących lub chłodzących, np. z ekstraktami z szałwii, cytryny, czy aloesu.

Domowe SPA dla stóp

Kąpiel w krochmalu dla zniszczonych stóp – aby przygotować krochmal wystarczy wymieszać 2-5 łyżki mąki ziemniaczanej z 2 litrami ciepłej wody. W tak przygotowanej kąpieli moczymy stopy przez około 20 minut .

Kąpiel nawilżająca – wsypujemy do miski 4 łyżki soli iwonickiej (do kupienia w aptece), wlewamy 1/3 szklanki oliwy. Uzupełniamy wodą. Stopy moczymy przez 15 minut.

Peeling cukrowy – w miseczce mieszamy dwie łyżki cukru z pięcioma łyżkami oliwy. Cukier możemy zastąpić grubą solą, a oliwę olejem kokosowym. Tak przygotowany specyfik wmasowujemy w stopy, po kilku minutach spłukujemy.

Maseczka owsiana – do szklanki gorącego mleka wrzucamy niepełną szklankę płatków owsianych. Całość mieszamy. Gdy wystygnie przygotowaną papkę wmasowujemy w stopy. Owijamy ręcznikiem. Zmywamy po 10 minutach. Bardzo dobra dla stóp zmęczonych suchych i podrażnionych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pielęgnacja naturalna
Październik to miesiąc, który na całym świecie kojarzy się z walką o zdrowie kobiet. Różowy Październik, znany także jako Breast Cancer Awareness Month, to globalna...
Pielęgnacja naturalna
Nasze prebiotyczne produkty do ciała i włosów błyskawicznie podbiły serca fanów naturalnej pielęgnacji. Zachwyciły Was ich zmysłowe zapachy, kolorowe opakowania i – co najważniejsze –...
Pielęgnacja naturalna
Z wielką dumą i radością informujemy, że nasze produkty zdobyły aż 5 srebrnych medali w tegorocznej edycji prestiżowego badania Perły Rynku. To wyróżnienie jest dla...
Scroll to Top