🤩 Z kodem WEEKEND rabat na cały sklep -20%
Promocje
Menu
Produkty
Szukaj

Różowy październik – miesiąc świadomości raka piersi

Październik został miesiącem świadomości raka piersi. W tym czasie cały świat informuje o tym, jak istotne jest samobadanie piersi, profilaktyka i diagnostyka nowotworów. Wykonywanie badań jest niezmiernie istotne, aby zachować zdrowie na lata. 

AKTUALIZACJA – 02.11.2022

❤️ Na konto Fundacji Oko w Oko z Rakiem przekazaliśmy 25 tyś zł ❤️

👉 Podczas akcji sprzedaliśmy wszystkie SYLVECOBOXY różane i ponad 1500 szt LIMITOWANYCH Łagodzących pomadek VIANEK 🙂

👉 Dodatkowo przekazaliśmy 4500 szt LIMITOWANYCH Łagodzących pomadek VIANEK Fundacji Oko w Oko z Rakiem na cele własne.

Dziękujemy za Wasze wsparcie! ❤️

Różowy październik – Dlaczego różowy październik?

Październik to Miesiąc Świadomości Raka Piersi – nie stoimy obok, tylko działamy RAZEM! 15 października został uznany za Europejskim Dzień walki z rakiem piersi. Rocznie ponad 16 tys. kobiet i ok. 100 mężczyzn słyszy diagnozę: rak piersiNiestety, w przypadku aż 30% pacjentów choroba wykrywana jest zbyt późno. Dlatego apelujemy – badaj się!  

Jak pomagamy w tym roku?

Różowy październik – O czym warto pamiętać przy profilaktyce raka piersi?

 • badaj się samodzielnie przynajmniej raz w miesiącu 
 • warto udać się na naukę samobadania piersi  
 • badanie USG piersi raz w roku 
 • mammografia 
 • galaktografia w przypadku wycieku z brodawki 

Różowy październik – Czynniki ryzyka raka piersi 

Jednym z najważniejszych jest płeć – kobiety znacznie częściej chorują na ten nowotwór, jednak u panów też jest on możliwy. Ponadto istoty jest wiek – statystycznie ryzyko zachorowania rośnie po 35 roku życia, a największe występuje po okresie menopauzy. Nie należy zapominać, że choroba może również dotknąć osoby młodsze. Geny są także ważnym czynnikiem zachorowania – jeśli mamy predyspozycje genetyczneryzyko jest większe. Wczesne rozpoczęcia miesiączkowania, późne klimakterium, brak przebytej ciąży czy stan ten po 30 roku życia – również zwiększają niebezpieczeństwo. Należy także uważać na stosowanie antykoncepcji hormonalnej dłużej niż 8 lat. Niestety, zdarza się też, że nie występują żadne z powyższych czynników ryzyka, a mimo to choroba pojawia się. 

Różowy październik – Dlaczego warto się badać? 

 • wcześnie wykryty nowotwór można wyleczyć, bez konieczności wykonywania mastektomii 
 • 1 na 16 Polek choruje na raka piersi 
 • co każde 2 minuty w krajach EU u jednej kobiety wykrywany jest rak piersi 
 • co każde 6 minut umiera jedna kobieta z powodu raka piersi 
 • statystycznie 80% zmian w piersiach to zmiany łagodne, odpowiednio wcześnie wykryte – można wyleczyć 

 

Różowy październik – Jak się badać?

 1. Stań przed lustrem, aby obejrzeć kształt i kolor skóry piersi oraz sutków. Unieś ręce ku górze, następnie połóż na biodrach i obejrzyj każdą pierś z przodu oraz z boku.
 2. Najpierw w pozycji stojącej całą wewnętrzną powierzchnią palców lewej ręki zbadaj prawą pierś, następnie lewą. Badaj zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Rozpocznij od zewnętrznej górnej ćwiartki.  
 3. Następnie należy ścisnąć każdy sutek pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym. 
 4. W kolejnym kroku, leżąc na plecach, ponownie zbadaj każdą ćwiartkę piersi zgodnie z ruchem wskazówek zegara. 
 5. Na koniec palcami zbadaj również pachę pod względem ewentualnego powiększenia węzłów chłonnych nad i podobojczykowych.  

Różowy października – Rak piersi – czy tylko? 

Oprócz raka piersi, u kobiet występują także inne nowotwory. Są to m.in. rak szyjki macicy, rak jajnika, rak trzonu macicy. Zachęcamy więc panie do uczęszczania na badania cytologiczne, aby im zapobiec Ze względu na nietypowe objawy tych nowotworów, np. raka jajnika – bardzo istotne jest wykonywanie cyklicznych badań kontrolnych i przeprowadzanie szczegółowego wywiadu lekarskiego. Ponadto każda kobieta powinna obserwować swoje ciało. Pamiętajmy, że im wcześniej wykryjemy chorobę nowotworową, tym większą mamy szansę na wyleczenie czy na dłuższe życie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pielęgnacja naturalna
Peeling kwasowy do twarzy to skuteczny sposób na poprawę kolorytu i stanu skóry. Jest również niezwykle pomocny w walce z trądzikiem, zaskórnikami i zanieczyszczeniami. Choć...
Pielęgnacja naturalna
Dzieci są naturalnie ciekawe świata i chętnie naśladują dorosłych, zwłaszcza swoich rodziców. Dziewczynki często obserwują swoje mamy podczas codziennych rytuałów pielęgnacyjnych i marzą o własnych...
Pielęgnacja naturalna
Wybór idealnego prezentu na Dzień Mamy może być sporym wyzwaniem. Choć nasze Mamy znamy doskonale i wiemy, co lubią najbardziej, często stajemy przed trudnym wyborem:...
Scroll to Top